دعوت اروپا به استقلال از امریکا
کد خبر: 1066534
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TSA
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۱
«تحت فشار امریکا قرار نگیرید» این محور سخنان سید ابراهیم رئیسی در گفتگو با سفرای چند کشور اروپایی هنگام تقدیم استوارنامه‌شان به رئیس‌جمهور کشورمان است.

«تحت فشار امریکا قرار نگیرید» این محور سخنان سید ابراهیم رئیسی در گفتگو با سفرای چند کشور اروپایی هنگام تقدیم استوارنامه‌شان به رئیس‌جمهور کشورمان است. کشور‌های اروپایی در تعامل با ایران هیچ گاه مستقل نبوده‌اند و مدل رفتاری آن‌ها که چشم دوخته به دست و دهان امریکا هستند، باعث شده تا نگاهی مثبت از سوی ایرانی‌ها نسبت به آن‌ها وجود نداشته باشد و حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب نیز در ماجرای برجام و تحریم‌ها صریحاً آن‌ها را «آویزان به امریکا و دنباله‌روِ امریکا» نامیدند. رهبری حتی شناخت نسبت به این دنباله روی را به عنوان یکی از تجربیات برجام ذکر کردند: «گفته می‌شود مثلاً بین اروپا و امریکا شکاف به وجود آمد؛ خب بله، ممکن است یک شکاف ظاهریِ کم‌اهمیتی هم بینشان [به وجود آمده]، لکن ما برای این مذاکره نکردیم. ما مگر مذاکره کردیم که بین امریکا و اروپا شکراب به وجود بیاید؟! ما مذاکره کردیم که تحریم برطرف بشود؛ شروع مذاکره برای این بود، ادامه مذاکره برای این بود؛ و این باید تأمین بشود؛ اگر این تأمین نشد، بقیه چیز‌هایی که حاصل شده، ارزش زیادی را نخواهد داشت؛ و عرض کردم که [اروپایی‌ها]مخالفت هم نمی‌کنند؛ اروپایی‌ها دنبال امریکا حرکت می‌کنند، به همدیگر کمک هم می‌کنند... به یکدیگر پیام هم می‌دهند، یکدیگر را تقویت روحی هم می‌کنند. خب، این‌ها چیز‌هایی است که ما به‌عنوان تجربه برجام باید در نظر داشته باشیم.»
حالا همین موضع همیشه ایران که اروپایی‌ها را دعوت به استقلال در موضع‌گیری و عمل می‌کرد، در سخنان رئیسی با سفرای چند کشور اروپایی هم منعکس شده است. رئیسی روز گذشته استوارنامه سفرای جدید کشور‌های سوئیس، فنلاند، بلژیک، قبرس و قرقیزستان در ایران را تحویل گرفت و گفت‌وگویی کوتاه هم با هر کدام داشت. توسعه روابط اقتصادی محوری دیگر از سخنان او بود. همچنین سفیر جدید آذربایجان در ایران دیروز استوارنامه خود را تقدیم رئیس‌جمهور کشورمان کرد، اما خبری از گفتگو‌های رئیسی با او منتشر نشده است.

سوئیس نقش مستقل خود را حفظ کند
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی صبح دو شنبه پس از دریافت استوارنامه کریستین دوسی، سفیر جدید سوئیس در تهران با بیان اینکه روابط دو کشور همواره دوستانه بوده است، گفت: سوئیس همواره نقش مثبتی در حفظ و گسترش صلح داشته و انتظار می‌رود در دوران جدید نیز بتواند نقش مستقل خود را در برابر سیاست‌های یکجانبه‌گرایانه امریکا حفظ کند.
کریستین دوسی، سفیر جدید سوئیس در تهران نیز در این دیدار با بیان اینکه ایران کشوری برخوردار از تمدنی کهن و درخشان است، گفت: ایران و سوئیس بیش از صد سال است که روابط خوبی در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و علمی دارند. وی اظهار امیدواری کرد فعالیت شرکت‌ها و فعالان اقتصادی سوئیس در ایران فراهم شود.

کشور‌های اروپایی به گونه‌ای عمل نکنند که امریکا، اروپا را حوزه نفوذ خود بداند
دکتر سیدابراهیم رئیسی روز دو شنبه پس از دریافت استوارنامه سفیر جدید بلژیک «جیانمار کوریتزو» با اشاره به سوابق روابط دوستانه دو کشور گفت: ایران علاقه‌مند به گسترش همکاری‌ها با بلژیک و اروپا در عرصه‌های اقتصادی و تجاری است، اما نباید اجازه دهیم بیگانگان بر این روابط تأثیر بگذارند.
رئیسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره به تعهدات خود پایبند بوده است، گفت: با وجود این، کشور‌های اروپایی به تعهدات خود در برجام عمل نکردند. کشور‌های اروپایی چه در توافق برجام و چه در مسائل دیگر نباید به نحوی عمل کنند که امریکا احساس کند اروپا حوزه نفوذ اوست.
رئیس‌جمهور گفت: امریکا به دنبال توسعه و تحمیل اراده ظالمانه خود در دنیا است، اما کشور‌های دیگر نباید اجازه دهند یکجانبه‌گرایی و دست‌اندازی امریکایی‌ها به مناطق مختلف در دنیا ادامه یابد.
جیانمار کوریتزو، سفیر جدید بلژیک در تهران نیز در این دیدار با اشاره به سوابق دوستانه روابط بین دو کشور، گفت: امیدواریم با گسترش روابط اقتصادی، روابط بین تهران و بروکسل بیش از پیش تقویت شود.

تهران و بیشکک ظرفیت‌های مناسبی برای گسترش همکاری‌ها دارند
دکتر سیدابراهیم رئیسی صبح دو شنبه پس از دریافت استوارنامه تورداقون صدیقف، سفیر جدید قرقیزستان در تهران گفت: با توجه به عضویت دو کشور در سازمان‌های متعدد منطقه‌ای از جمله اکو و شانگهای، زمینه‌های مناسبی برای همکاری دوجانبه در زمینه‌های تجاری و ترانزیت وجود دارد.
رئیس‌جمهور تأکید کرد: سطح کنونی روابط تجاری و اقتصادی دو کشور مطلوب نیست و باید با استفاده از ظرفیت‌های موجود، سطح همکاری‌های دوجانبه را ارتقا داد.
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه دو کشور می‌توانند برنامه جدیدی برای ارتقای روابط طراحی کنند، گفت: همکاری‌های سازنده ایران و قرقیزستان می‌تواند به ارتقای سطح تعاملات در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بینجامد.
تورداقون صدیقف، سفیر جدید قرقیزستان در تهران نیز در این دیدار با تبریک آغاز پروسه عضویت دائمی ایران در سازمان شانگ‌های گفت: حضور ایران به عنوان یکی از اعضای اصلی سازمان همکاری شانگ‌های می‌تواند زمینه گسترش بیش از پیش روابط تهران و بیشکک را فراهم کند.
وی روابط تجاری و بازرگانی، سرمایه‌گذاری مشترک و ترانزیت را از مهم‌ترین ظرفیت‌های موجود برای گسترش تعاملات دو کشور دانست و گفت: فرارسیدن سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک فرصت مناسبی برای طراحی راهکار‌های گسترش روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف است.
فنلاند و اتحادیه اروپا نباید تحت تأثیر یکجانبه‌گرایی امریکا قرار گیرند
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی همچنین در هنگام دریافت استوارنامه کاری کاهیلوتو، سفیر جدید فنلاند در ایران، گفت: امیدواریم در دوره مأموریت شما شاهد روابط خوب و درخشان دو کشور باشیم.
رئیس‌جمهور تأکید کرد: امیدواریم اتحادیه اروپا و کشور‌های اروپایی بتوانند در مسیر استقلال راهبردی پیشرفت و خود را از سیاست‌های توسعه‌طلبانه امریکا جدا کنند، چرا که یکجانبه‌گرایی امریکا به نفع جهان نیست.
رئیس‌جمهور ضمن تأکید بر لزوم پایبندی اروپا به تعهدات خود در قبال ایران، خطاب به سفیر جدید فنلاند گفت: امیدواریم در آستانه ۹۰ سالگی روابط دو کشور و در دوره مأموریت شما شاهد گسترش روابط ایران و فنلاند باشیم.
کاری کاهیلوتو، سفیر جدید فنلاند در جمهوری اسلامی ایران هم در این دیدار گفت: روابط دیپلماتیک دو کشور همیشه روابط خوبی بوده است و در آذرماه امسال این روابط ۹۰ ساله می‌شود. سفیر جدید فنلاند، ایران را یکی از کنشگران کلیدی منطقه توصیف کرد و با ابراز تمایل به همکاری با ایران در حل مسائل منطقه‌ای همچون افغانستان گفت: فنلاند در گذشته سرمایه‌گذاری‌های خوبی در ایران داشته و تمایل داریم اکنون به آن سطح از روابط بازگردیم.

روابط ایران و قبرس در حوزه‌های اقتصادی قابلیت افزایش دارد
سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ضمن دریافت استوارنامه آندریاس کوزوپیس، سفیر جدید قبرس خطاب به وی گفت: امیدوارم با تجربیات و دانش شما روابط دو کشور در پایان دوره مأموریت توسعه پیدا کند. روابط بین دو کشور در مرحله‌ای است که می‌تواند در حوزه‌های اقتصادی و تجاری افزایش یابد و امیدوارم این روابط به سطح قابل قبولی برسد.
آندریاس کوزوپیس، سفیر جدید قبرس نیز در این دیدار با اشاره به اینکه پیش از این نیز در دوره‌ای سفیر قبرس در ایران بوده است، گفت: ظرفیت زیادی برای افزایش روابط بین دو کشور در حوزه‌های اقتصادی و تجاری وجود دارد که می‌تواند باعث تقویت روابط شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار