۵ هزار تن ذرت در گمرک از بین رفت
کد خبر: 1065846
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TH4
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰
داستان تکراری دپوی محصولات غذایی در گمرک و بی‌توجهی عجیب مسئولان
بعد از هشدار‌هایی که در رابطه با دپو و عدم ترخیص نهاده‌های دامی در گمرکات شمال کشور اعلام شده بود تازه‌ترین خبر‌ها از فاسد بودن حدود ۵۰۰۰ تن ذرت دامی و آلودگی آن به آفلاتوکسین حکایت دارد.

بعد از هشدار‌هایی که در رابطه با دپو و عدم ترخیص نهاده‌های دامی در گمرکات شمال کشور اعلام شده بود تازه‌ترین خبر‌ها از فاسد بودن حدود ۵۰۰۰ تن ذرت دامی و آلودگی آن به آفلاتوکسین حکایت دارد.
به گزارش ایسنا، دپوی کالا‌های اساسی و البته سایر اقلام در گمرک و بنادر و موانعی که در رابطه با ترخیص آن‌ها وجود دارد موجب شده به دفعات از سوی مسئولان مربوطه هشدار‌هایی در رابطه با احتمال متروکه شدن و حتی فاسد شدن این کالا‌ها مطرح شود.
چندی پیش بود که مسئولان گمرک ایران از احتمال فاسد شدن چند ده هزار تن نهاده دامی دولتی و خصوصی در گمرکات شمال کشور خبر داده و تأکید کرده بودند مدارک لازم جهت ترخیص این کالا‌ها به گمرک ارائه نشده و از این رو باید نسبت به متروکه شدن آن‌هایی که در معرض فساد قرار دارند اقدام شود.
این در حالی است که تازه‌ترین اخبار دریافتی ایسنا از این حکایت دارد که بعد از ماجرای ذرت‌های آلوده در چند سال اخیر، اکنون از کالا‌های مانده در گمرک‌های مازندران که بخش زیادی از آن را نهاده‌های دامی تشکیل می‌دهد، ۵ هزار تن ذرت فاسد و به سم آفلاتوکسین آلوده شده است. پیگیری موضوع از گمرک ایران نیز تأیید‌کننده آلودگی بخشی از ذرت‌های موجود در گمرک‌های مازندران است.
در این رابطه معاون فنی گمرک ایران به ایسنا توضیحاتی ارائه کرد و با اشاره به وضعیت کالا‌های اساسی موجود در گمرک مازندران گفت در سه گمرک امیرآباد، نوشهر و فریدون‌کنار تا پایان شهریورماه سال جاری حدود ۶۷۲ هزار تن کالا موجود بوده که از این میزان ۲۸۶ هزار تن جو، ۹۷ هزار تن گندم، ۱۶۰ هزار تن ذرت، ۷ هزار تن دانه‌های روغنی و ۱۱۳ هزار تن روغن خام بوده است.
ارونقی ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد در سطح گمرک‌های مازندران حدود ۵ هزار تن ذرت که از سال ۱۳۹۸ وارد منطقه ویژه اقتصادی نوشهر شده بود فاسد و بالغ بر ۷/۱۴ هزار تن کالای متروکه شده است که عمدتاً نهاده‌های دامی هستند.
به گفته وی، ذرت‌های آلوده طی فرآیند قانونی در اختیار سازمان اموال تملیکی قرار گرفته و پیگیری‌های لازم در این خصوص از سوی گمرکات مربوطه صورت پذیرفته است.
معاون فنی گمرک ایران در رابطه با چرایی جریان ماندگاری و فاسد شدن این ذرت‌ها یادآور شد گمرک مسئولیتی در قبال کالایی که اظهار نشده ندارد و از زمانی این مسئولیت آغاز می‌شود که به گمرک اظهار شده و در فرآیند انجام تشریفات قرار بگیرد یا از سوی مراجع تحویل‌گیرنده کالا به عنوان کالای متروکه اعلام شود، این اقلام نیز قبل از اظهار در مناطق ویژه دپو شده بود و مرجع تحویل‌گیرنده به محض محدودیت زمانی و پایان دوره ماندگاری نسبت به اعلام متروکه و ارجاع به سازمان اموال تملیکی اقدام کرده است.
وی با بیان این‌که بار‌ها در خصوص دپوی کالا‌های اساسی در گمرکات و بنادر کشور هشدار داده‌ایم، یادآور شد: به دفعات درخواست کردیم تا با توجه به شرایط ماندگاری اقلام، شرکت‌های خصوصی و دولتی نسبت به تعیین تکلیف کالا و خروج آن از گمرک اقدام کنند، اما متأسفانه به‌رغم پیگیری‌های مستمر به عمل آمده، در برخی موارد، اقدام مؤثری در این رابطه صورت نگرفته است.
این اتفاق در حالی رخ داده که با وجود مصوبات بسیار و تسهیلاتی که در دو سال اخیر به ویژه جهت تسریع در ترخیص کالا‌های اساسی وجود داشته همچنان این اقلام آن‌قدر با کندی در ترخیص مواجه است که به مرحله فاسد شدن می‌رسد و اکنون دستگاه‌های مربوطه دیگر از جمله وزارت جهاد و سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی باید در این رابطه
پاسخگو باشند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار