استارتاپ‌ها می‌توانند نظام سلامت را تقویت کنند
کد خبر: 1065830
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004TGo
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۷
استارت آپ‌های حوزه سلامت با کاهش هزینه‌های مردم در بخش سلامت باعث ارتقای خدمات دهی عمومی می‌شوند.

محسن صدر، فعال استارتاپ حوزه سلامت با اشاره به وضعیت صنعت سلامت دیجیتال در ایران و دنیا و اهمیت ارتباط متقابل دولت و استارتاپ‌ها در دوران کرونا گفت: «پیشرفت‌ها و دستاورد‌های درمانکده، به عنوان یکی از بازیگران مهم صنعت سلامت دیجیتال در ایران و تجربه‌ها و آزمون و خطا‌های صورت گرفته نشان داد که دولت‌ها با تکیه بر اطلاعات بزرگ دیجیتال BIG DATA و تحلیل داده‌های کلان می‌توانند نظام سلامت را تقویت کرده و بخش عمده‌ای از آسیب‌هایی را که بحرانی، چون کرونا بر این نظام وارد می‌کند، خنثی نمایند.»

صدر با اشاره به خصلت «پزشک محور» بودن نظام سلامت در ایران گفت: «در بحران اخیر دیتا‌های ارزشمند استارتاپ‌های حوزه سلامت می‌توانستند در خدمت سیستم رگولاتوری حوزه سلامت قرار گرفته و آسیب‌های این همه گیری را به حداقل برسانند. تا جایی که طبق برآورد‌ها احتمال کاهش ۳۰ درصدی کشته شدگان و کاهش ۲۰ درصدی هزینه‌های صرف شده مردم وجود داشت. این در حالی بود که نه تنها متولیان امر از این مساله استقبال نکردند، بلکه حتی سنگ اندازی‌هایی هم در مسیر استارتاپ‌هایی مانند درمانکده که به صورت خودجوش اقدام به خدمت رسانی می‌کردند، صورت گرفت»

بنیانگذار درمانکده مطرح کرد این بود که با اتکا به دیتا‌های روی سیستم، امکان پیش بینی و پیشگیری برخی از موج‌های بیماری و سبک کردن بار کادر درمان وجود داشت. برای مثال به طور تقریبی و گاهی دقیق می‌توانستیم بگوییم که الان کرونا در کجای کشور یا شهر در حال رشد است و موج بعدی از کجا شروع می‌شود. این مساله می‌توانست توصیه‌هایی را درباره سیاست‌های قرنطینه و پیشگیری‌های اضطراری به همراه داشته باشد که راهنمایی موثری برای دولت بود. این قابلیت‌ها از تست کرونای آنلاین درمانکده و با شناسایی آی پی‌های کاربران و حتی تلفنی که تماس با آن گرفته می‌شد، ایجاد می‌شد که هیچ استفاده‌ای از سوی نهاد‌های مسئول به عمل نیامد»

محسن صدر در ادامه به وضعیت صنعت سلامت دیجیتال در دنیا و ایران پرداخت و با اشاره به این که در دنیا ۱۵ درصد صنعت سلامت دیجیتالی شده گفت: «خدمات مختلفی مانند سرویس از راه دور، آزمایش‌ها و خدمات پاراکلینیکی از راه دور انجام می‌شود، اما این رقم در ایران کمتر از نیم درصد است.»
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار