تولید پلاستیک‌های بسته‌بندی مواد غذایی از جلبک بومی ایران
کد خبر: 1065309
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004T8P
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۸
محققان کشور موفق شدند از نوعی جلبک بومی خلیج فارس، پلاستیک‌های زیست سازگار برای بسته بندی مواد غذایی تولید کنند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: دکتر امید توکلی مدیر عامل بانک ملی جلبک ایران، با بیان اینکه سالانه حدود ۳۷۰ میلیون تن پلاستیک در سطح جهان تولید می‌شود، گفت: پلاستیک به ندرت در اثر تجزیه بیولوژیکی و شیمیایی از بین می‌رود و یکی از منابع عمده ایجاد زباله به شمار می‌رود. انباشتگی پلاستیک و محصولات جانبی آن در شهرها، اقیانوس‌ها و آبراه‌ها موجب آلودگی محیط زیست شده و سلامتی انسان و حیوانات را به خطر می‌اندازد.

وی افزود: برای به حداقل رساندن وابستگی به مواد پلاستیکی، ترکیبی از روش‌های نوین و تولید مواد جدید برای جایگزینی نیاز است که تحقیقات نشان داده جلبک دریایی به عنوان ماده اولیه پلاستیک زیست تخریب پذیر مزایای زیادی دارد و می‌توان از آن برای تولید پلاستیک‌های زیست سازگار استفاده کرد.

توکلی افزود: در همین راستا درصدد برآمدیم تا تکنولوژی تولید پلاستیک زیست تخریب پذیر با استفاده از مواد موثره استخراج شده از جلبک‌های دریایی را به عنوان فراوان‌ترین «پلی ساکارید سولفاته» طبیعی بدست بیاوریم.

وی با تاکید بر اینکه «سدیم آلژینات» استخراج شده از دیواره سلولی جلبک قهوه‌ای «سارگاسوم» در ترکیب با پلیمر آنیونی «کربوکسی متیل سلولز» یک پلاستیک زیست تخریب پذیر می‌سازد، گفت: «سدیم آلژینات» به عنوان یک «امولسیفایر»، عامل ژل ساز و تثبیت کننده در صنایع غذایی استفاده شده و همچنین به‌دلیل مقاومت بالای آن در برابر حرارت و نفوذپذیری اکسیژن و توانایی جذب آب، می‌تواند کاربرد‌های بسیاری به خصوص در زمینه بسته‌بندی مواد غذایی داشته باشد.

به گفته توکلی، سدیم آلژینات به دلیل بهره مندی از خاصیت بیوپلیمری و ارزان‌قیمت بودن و همچنین خاصیت تجزیه‌پذیری بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مدیر بانک ملی جلبک ایران با بیان اینکه در این طرح، کلیه مراحل استخراج سدیم آلژینات از جلبک، خالص سازی آن و در ادامه تولید پلاستیک زیستی از این ماده در این مجموعه انجام شده است، افزود: پروژه تولید پلاستیک زیستی با مطالعات بیش از یک ساله خود در بانک ملی جلبک، به نتیجه رسیده است.

وی افزود: پلاستیک‌های زیست تخریب پذیر در روش‌های پیشین با استفاده از فرآیند تخمیر با به کارگیری میکروارگانیسم هایی، چون باکتری E.Coli حاصل می‌شدند، اما به دلیل نیاز به حجم تولید بالا، این روش اقتصادی نیست.

توکلی اضافه کرد: در حالی که تکنولوژی تولید پلاستیک زیستی بر پایه آلژینات، توانایی تولید پلاستیک زیستی بر پایه جلبک در مقیاس صنعتی را دارد. همچنین بررسی‌های صورت گرفته بر روی این محصول نشان داد که پلاستیک زیستی بر پایه آلژینات طی مدت ۴ الی ۶ هفته در محیط زیست تجزیه شده و اثرات تخریبی روی خاک یا آب‌های زیرزمینی ندارد.

وی با تاکید بر ایجاد تغییر تحول در زمینه پلاستیک استفاده شده در صنعت بسته بندی و... به واسطه این جلبک ها، گفت: جلبک مورد استفاده در فرایند استخراج آلژینات و تولید پلاستیک زیستی بومی خلیج فارس است.

وی افزود: مهم‌ترین کاربرد این پلاستیک بسته بندی محصولات فاسد شدنی مانند گوشت و میوه است که علاوه بر بسته بندی بهداشتی این محصولات، باعث حفظ طراوت و تازگی آن در مدت زمان طولانی‌تر می‌شود.

وی با بیان اینکه این طرح قابلیت تولید انبوه دارد تاکید کرد: این پروژه در بانک ملی جلبک ایران به نتیجه رسیده و ثبت پتنت شده است.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار