هشدار چین درباره دستکاری تحقیقات WHO درباره منشأ کرونا
کد خبر: 1065301
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004T8H
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۰
وزارت خارجه چین درباره احتمال «دستکاری سیاسی» در تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در خصوص منشأ ویروس کرونا هشدار داده است.

سرویس بین الملل جوان آنلاین: وزارت امور خارجه چین امروز پنجشنبه در بحبوحه جنگ رسانه‌ای آمریکا بر سر منشأ ویروس کرونا درباره احتمال «دستکاری سیاسی» در تحقیقات جدید سازمان جهانی بهداشت درباره این مسئله هشدار داد.

سازمان جهانی بهداشت بعد از آنکه به تساهل در برابر چین متهم شد روز چهارشنبه فهرستی از اسامی ۲۵ کارشناس را که قرار است به عنوان مشاور به این سازمان در تحقیقات در خصوص منشأ کرونا کمک کنند منتشر کرد.

ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست خبری روز پنجشنبه گفت پکن از تحقیقات بین‌المللی در خصوص منشأ کرونا حمایت می‌کند، اما با هر گونه دستکاری سیاسی در این روند مخالف است.

او گفت: «امیدواریم همه طرف‌های دخیل از جمله دبیرخانه سازمان جهانی بهداشت و این گروه مشورتی دیدگاه علمی و مسئولانه‌ای در پیش بگیرند.»

تحقیق درباره منشأ کرونا یکی از مسائل مورد اختلاف میان آمریکا و چین در ماه‌های گذشته بوده است. دولت چین شهریورماه سال جاری با ارسال نامه‌ای به سازمان جهانی بهداشت از این نهاد بین‌المللی خواست درباره احتمال شیوع کرونا از ۲ آزمایشگاه در آمریکا تحقیق کند.

«چن ژو»، نماینده دائم چین در دفتر سازمان ملل در ژنو در این نامه به سازمان جهانی بهداشت تأکید کرده فرضیه مطرح‌شده مبنی بر اینکه ویروس کرونا از آزمایشگا ویروس‌شناسی ووهان به بیرون نشت کرده باشد به شدت بعید به نظر می‌رسد؛ و تصریح کرده چنانچه بعضی از طرف‌ها معتقدند که فرضیه نشت از آزمایشگاه کماکان مطرح است بایستی از آزمایشگاه‌ه‌هایی مانند «فورت دتریک» و آزمایشگاه دانشگاه کارولینای شمالی تحقیقات شفاف به عمل آید.

«فورت دتریک» مرکز فعالیت‌های بیولوژیک-نظامی آمریکا است. موسسه تحقیقات پزشکی ارتش آمریکا بر روی بیماری‌های عفونی یکی از اصلی‌ترین مراکز وابسته به آزمایشگاه فورت‌دتریک است.

چین معتقد است آمریکا در این مرکز به انجام آزمایش‌های بیولوژیکی اشتغال دارد. روزنامه گلوبال‌تایمز نوشته که جامعه بین‌المللی درباره فعالیت‌های بیولوژیکی-نظامی آمریکا در این ۲ آزمایشگاه نگرانی‌های جدی دارد.

بحث و جدال بر سر منشأ ویروسی که به مرگ بیش از ۴ میلیون نفر در سراسر دنیا و فلج شدن اقتصاد‌های کشور‌ها منجر شده در ماه‌های گذشته به شدت بالا گرفته است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا چند ماه پیش که دستور انجام تحقیقات در این خصوص را صادر کرده بود دو فرضیه احتمالی را درباره خاستگاه کرونا مطرح کرده و خواستار یافتن پاسخ برای آن شده بود: انتقال از حیوان به انسان یا نشت از آزمایشگاه.

دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا که بار‌ها به دلیل سیاسی کردن مسائل اطلاعاتی مورد انتقاد قرار گرفته بود تلاش می‌کرد فرضیه نشت آزمایشگاهی ویروس را در افکار عمومی تقویت و ترویج کند. چین، به شدت ادعا‌های دولت ترامپ را تکذیب می‌کرد. ترامپ و دستیارانش از نام «ویروس چینی» برای اشاره به کرونا استفاده می‌کردند.

پکن درخواست‌های ایالات متحده آمریکا و سایر کشور‌ها برای انجام تحقیقات جدید درباره منشأ کرونا را اقدامی با اغراض سیاسی توصیف کرده و خواستار آن شده که تحقیقات درباره این موضوع به دور از جنجال‌ها و غرض‌ورزی‌های غیرعلمی انجام شود.

چین تصریح کرده سیاسی کردن ردیابی منشأ «کووید-۱۹» که یک مسئله علمی است، نه تنها یافتن منشأ اصلی ویروس را سخت می‌کند بلکه به شدت در مسیر همکاری بین‌المللی در زمینه این همه‌گیری مانع ایجاد می‌کند.

چین علاوه بر این گفته شواهدی در دست است که آمریکا دانشمندان را برای حمایت از فرضیه نشت آزمایشگاهی کرونا تحت فشار قرار می‌دهد. «وانگ ونبین» از سخنگویان وزارت خارجه چین چند ماه پیش با بیان اینکه ایالات متحده دانشمندان را تحت فشار قرار داد تا از فرضیه نشت آزمایشگاهی حمایت کنند تأکید کرد: «این نشان می‌دهد که ایالات متحده به جای جستجوی منشأ علمی این قضیه، فقط به این فکر می‌کند که چگونه مسئولیت را به گردن چین بیندازد.»

این ویروس یکی از ۷ نوع ویروس شناخته شده «کرونا» است که باعث ایجاد بیماری در انسان می‌شود. ۴ گونه از این نوع ویروس‌ها علائمی شبیه سرماخوردگی خفیف ایجاد می‌کنند و سه گونه دیگر باعث ایجاد بیماری‌های حاد تنفسی می‌شوند که در مواردی به مرگ منجر می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت بعد از ابتلای بیش از ۱۲۱ هزار نفر در سراسر جهان به این بیماری آن را «همه‌گیر جهانی» اعلام کرد. این بیماری اکنون به کشته شدن بالغ بر ۴ میلیون نفر در دنیا منجر شده است.

دو ماه پیش هم رسانه‌ها گزارش دادند بیش از نیم میلیون چینی با امضای نامه‌ای مشترک خطاب به سازمان جهانی بهداشت، خواستار انجام تحقیق از سوی این نهاد در آزمایشگاه «فورت دتریک» ایالات متحده برای جلوگیری از همه‌گیری‌های آینده شدند.

انستیتو تحقیقات پزشکی بیماری‌های عفونی ارتش آمریکا (USAMRIID) در فورت دتریک ایالت مریلند در سال ۲۰۱۹ بعد از تحقیق مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، برای مدتی تعطیل شد. این آزمایشگاه اعلام کرد دلیل بسته شدن آن مسائل جاری زیرساختی در ارتباط با رفع آلودگی فاضلاب بوده است.

روزنامه «گلوبال تایمز» چین ضمن گزارش درخواست شهروندان چینی، این توجیه را زیر سوال برد و افزود تحقیقاتی که در ماه ژوئن توسط برنامه تحقیقاتی «همه ما» موسسه ملی سلامت آمریکا انجام شد نشان داد کووید-۱۹ ممکن است از دسامبر ۲۰۱۹ در ایالات متحده بوده باشد.

طبق گزارش این رسانه در نامه شهروندان چینی ذکر شده که در پاییز ۲۰۱۹ درست قبل از شیوع همه‌گیری، نشتی از این آزمایشگاه وجود داشته که البته اطلاعات دقیق آن از سوی آمریکا به بهانه‌های امنیت ملی پنهان مانده است.

پایگاه افشاگر اینترسپت هم شهریورماه سال جاری گزارش داده بود اسناد جدید نشان می‌دهند سازمانی در آمریکا پیش از شیوع بیماری «کووید-۱۹» میلیون‌ها دلار از بودجه‌های دولت فدرال را صرف تحقیق بر روی انواع گونه‌های ویروس کرونا در «موسسه ویروس‌شناسی ووهان» در چین کرده است.

پایگاه افشاگر «اینترسپت» می‌گوید به بیش از ۹۰۰ صفحه سند درباره فعالیت‌های سازمانی به نام «EcoHealth Alliance» دست یافته است. این سازمان که در زمینه مسائل سلامت فعال می‌کند از بودجه دولتی برای تحقیقات بر روی ویروس کرونا در موسسه ویروس‌شناسی ووهان استفاده کرده است.

مطابق این اسناد، «موسسه ملی سلامت»، یکی از شاخه‌های وزارت بهداشت آمریکا مجموعاً ۳۱ میلیون دلار گرانت پژوهشی در اختیار «EcoHealth Alliance» قرار داده. از این میان، ۵۹۹ هزار دلار در موسسه ویروس‌شناسی ووهان هزینه شده. دست‌کم بخشی از این هزینه‌ها صرف انجام مطالعات لازم «جهت شناسایی و تغییر آن دسته از کروناویروس‌های موجود در خفاش‌ها که می‌توانند انسان‌ها را مبتلا کنند» شده‌اند.

نزدیکترین خویشاوند «کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲» (SARS-CoV-۲) که عامل بیماری «کووید-۱۹» است ویروسی است که در خفاش‌ها وجود دارد و به همین دلیل مطالعه بر روی حیوانات کانون تمرکز تلاش‌ها برای درک منشأ شیوع این بیماری همه‌گیر جهانی است.

اینکه این ویروس چگونه از حیوان‌ها به بدن انسان منتقل شده موضوع مباحثات داغ میان دانشمندان است. بسیاری از دانشمندان معتقدند که این انتقال، به صورت طبیعی صورت گرفته است.

در ماه‌های گذشته درخواست‌ها برای تحقیق در خصوص منشأ کرونا دوچندان شده است.

منبع: فارس
برچسب ها: چین ، کرونا ، آمریکا
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار