اربعین فراق
کد خبر: 1063591
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Sgh
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۵
مولا جان از حضور در جغرافیای شما و قدم زدن در مشایه جا مانده‌ایم، اما مگر قدم نهادن در مسیر حسینی تنها با طی طریق در مشایی و شمردن عمود‌های منتهی به راه کربلاست؟!
زهرا چیذری

مولا جان از حضور در جغرافیای شما و قدم زدن در مشایه جا مانده‌ایم، اما مگر قدم نهادن در مسیر حسینی تنها با طی طریق در مشایی و شمردن عمود‌های منتهی به راه کربلاست؟! مگر نه اینکه کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا؟! هر کدام از ما در لحظه تولد، درست از همان زمان که کاممان به برکت تربت حسینی باز شد، در سینه‌هایمان شش گوشه عشق حسین را بنا کرده‌ایم و سال‌هاست که در مشایه هستیم و عمود‌های ارادتمان به ساحت سید و سالار شهیدان را می‌شماریم و طی طریق می‌کنیم. امسال هم که برای دومین سال متوالی ویروس کرونا مانع حضور خیل عاشقان حسینی در حماسه و نمایش اقتدار راهپیمایی اربعین شد و تنها ۸۰ هزار نفر از عاشقان توانستند در مسیر عاشقی نجف تا کربلا طی طریق کنند، راهپیمایی جاماندگان اربعین با شکوه هر چه تمام‌تر در تمامی نقاط کشور برگزار شد و عاشقان حسینی به عشق سلطان خوبی‌ها حضرت اباعبدالله‌الحسین و به نیت طی طریق عاشقی در مسیر حسینی و مهدوی، در شهر‌های مختلف به سمت زیارتگاه‌ها و بقاع متبرکه راهپیمایی اربعین را برگزار کردند. از امروز زوار اربعین به کشور باز می‌گردند و بناست از همه زائران تست‌های کرونا گرفته شود و افراد مشکوک قرنطینه شوند.


دود اسفند و صدای روضه و زیارت عاشورا در طول مسیر حال و هوای مشایه را برایت تداعی می‌کند. هر چند چهره همه جاماندگان اربعین با ماسک پوشیده شده و همه سعی دارند اصول بهداشتی و فاصله‌ها را رعایت کنند، اما وقتی نگاهت با نگاهشان تلاقی می‌کند، چشمانشان را در دریایی از اشک جاری می‌بینی. یکی ذکرشمار و دیگری تسبیح در دست دارد و آن یکی هندزفری در گوشش گذاشته و از حال و هوایش پیداست روحش نه در خیابان ۱۷ شهریور تهران که در مشایه نجف تا کربلاست و حتی حساب عمود‌های باقی مانده تا وصال به معشوق را هم دارد. بعضی به نیابت از بیمار کرونایی بستری در بیمارستان آمده‌بودند و برخی دیگر ثواب این طی طریق و زمزمه زیارت اربعین را به روح عزیز از دست رفته شان هدیه می‌کردند و شاید حاجت همه این جمع یک چیز بود، رفتن بیماری کرونا و برپایی مجالس پرشور حسینی همچون سال‌های قبل.
به تو از دور سلام
سال‌هاست که جاماندگان راهپیمایی اربعین در شهر‌های مختلف کشور به نیت اینکه نامشان در فهرست زائران و عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین نوشته‌شود، روز اربعین دل‌هایشان را رهسپار کربلا می‌کنند یا‌حسین‌گویان و با زمزمه زیارت اربعین سید و سالار شهیدان در حرکتی نمادین همبستگی خود را با خیل زائران حضرت اباعبدالله در حماسه پیاده‌روی اربعین اعلام می‌کنند. امسال، اما حال و هوای این راهپیمایی با همیشه فرق داشت، چراکه به خاطر بیماری کرونا جاماندگان اربعین از همیشه بیشتر بودند و آتش فراغ دل‌هایشان را از همیشه تنگ‌تر کرده‌بود. امسال تنها ۶۰ هزار زائر ایرانی مجوز حضور در راهپیمایی اربعین را پیدا کردند و مشکلات سامانه سماح از یک‌سو و هزینه‌های بالا و برخی سنگ‌اندازی‌ها موجب شد تا بسیاری از عاشقان حضرت اباعبدالله از راهپیمایی اربعین جا بمانند. در کنار این دلتنگی‌ها از بیماری کرونا و فاصله‌ای که این بیماری میان عاشقان و معشوقشان انداخته، چشمان جاماندگان اربعین را بارانی و دل‌هایشان را طوفانی کرده بود.
زیارت حضرت عبدالعظیم به عشق کربلا
«هرکس حرم حضرت عبدالعظیم حسنی را زیارت کند، گویی حرم حضرت اباعبدالله الحسین (ع) را زیارت کرده‌است»؛ این حدیث امام هادی (ع) زیباترین بهانه پایتخت‌نشینان جا مانده از حماسه راهپیمایی اربعین است تا داغ فراق دل‌های خسته‌شان را کمی التیام بخشد. روز گذشته هم تهرانی‌های جامانده از راهپیمایی اربعین همانند سال‌های قبل از مسیر‌های مختلف به سمت حرم حضرت عبدالعظیم حسنی راهی شدند تا اگر از طی طریق در مشایه و عرض ارادت به ساحت حضرت اباعبدالله الحسین در سرزمین کربلا محروم مانده‌اند، با عرض ارادت به ساحت این سلطان ری، از همین راه دور سلام و درودشان را بر بال ملائک آستان حضرت عبدالعظیم به ضریح شش گوشه سالار شهیدان برسانند.
برپایی موکب‌های سلامت و واکسیناسیون
از همان ساعات آغازین روز راهپیمایی تهرانی‌ها از پنج مسیر به سمت حرم حضرت عبدالعظیم آغاز شد. مسیر‌های این اظهار ارادت و عاشقی از میدان امام حسین علیه‌السلام و خیابان ۱۷ شهریور، میدان جمهوری، امامزاده حسن (ع) و باقر شهر به سمت حرم مطهر عبدالعظیم حسنی برگزار شد.
راهپیمایی امسال با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی صورت گرفت و در طول مسیر راهپیمایی تدابیر بهداشتی در نظر گرفته شده‌بود. موکب‌ها هم بر خلاف سال‌های قبل از بیماری کرونا اغلب به جای نذری‌های خوراکی اقلام بهداشتی و ماسک توزیع می‌کردند و حتی پایگاه‌های سیار واکسیناسیون در مسیر‌های راهپیمایی مستقر شده‌بود.
به گفته حجت‌الاسلام میثم امرودی، رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری در این راهپیمایی توجه ویژه‌ای به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی شد و تمام مسیر توسط همکاران خدمات شهری، با مواد ضد عفونی غبار پاشی و ضد عفونی و همچنین سرویس‌های بهداشتی را به صورت پرتابل برای مردم آماده شده‌بود.
همچنین شرکت شهر سالم، اورژانس تهران و سازمان آتش‌نشانی هم آماده‌باش بوده و در محل حضور داشتند تا اگر شهروندی نیاز به کمک‌های پزشکی داشت، خدمات‌رسانی به او در کمترین زمان انجام شود.
علاوه بر این ایستگاه‌های سیار واکسیناسیون همچون موکب‌های سلامت، شرکت‌کنندگان در راهپیمایی خدمات واکسیناسیون کرونا ارائه می‌کردند. از طریق پایگاه‌های اورژانس شش دستگاه آمبولانس در شش نقطه مسیر راهپیمایی استقرار یافتند و افراد بالای ۱۸ سال که متقاضی دریافت واکسن بودند واکسینه شدند. در همه پایگاه‌های سیار، پزشک و پرستار حضور داشتند و شرایط انجام رایگان رپید تست با تشخیص پزشک برای مراجعان دارای علائم فراهم بود. روز گذشته تا آخرین لحظات هم برخی افراد برای اینکه اربعین خود را به کربلا رسانند به مرز‌های زمینی کشورمان با عراق رفتند و در برخی از مرز‌ها شاهد تجمع بودیم.
به گفته علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت، بر اساس برآورد‌ها در مجموع بیش از ۸۰ هزار زائر ایرانی وارد عراق شده‌اند و ۶ هزار نفر نیز به کشور بازگشتند و از امروز نیز روند بازگشت زائران شتاب بیشتری می‌گیرد. وی در خصوص علت بسته بودن مرز‌های زمینی هم توضیح داد: «این موضوع از سوی کشور عراق مطرح و اجازه تردد از مرز‌های زمینی داده‌نشد. توافق ما برای بازگشت زائران هم فقط از مرز مهران است.»
احمد محمدی‌فر، سخنگوی ستاد مرکزی اربعین نیز درباره تمهیدات بازگشت زوار اربعین تأکید کرد: «تست کرونا در زمان بازگشت این افراد توسط وزارت بهداشت انجام می‌شود و انتقال و قرنطینه افراد مشکوک یا بیمار در بدو ورود به کشور اتفاق خواهد افتاد.»
اربعین فراق
این اربعین هم در فراق گذشت و همه ناگزیر بودیم از دور سلام‌مان را به ساحت حضرت عشق برسانیم و از اعماق وجودمان از او بخواهیم سال دیگر اربعین ظهور، بدون ویروس کرونا باشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار