چرا ترمینال «سلام» برای پرواز‌های اربعین امسال انتخاب نشد؟
کد خبر: 1063524
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Sfc
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۸
رئیس اداره کنترل ترافیک هوایی فرودگاه امام خمینی (ره) گفت: به دلیل عدم وجود زیر ساخت لازم، ترمینال سلام برای پرواز‌های اربعین امسال انتخاب نشد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: امسال و همزمان با اعزام هوایی ۶۰ هزار زائر اربعین ترمینال یک فرودگاه امام خمینی برای سرویس دهی به مسافران پرواز‌های اربعین در نظر گرفته شد درحالی که ترمینال سلام با ظرفیتی بیش از ترمینال یک، امکان سرویس دهی به مسافران را داشت، اما هم چنان بسته و بدون پرواز است.

همزمان فروش بلیت بدون روادید برای مسافران به مقصد نجف مشکل ایجاد کرد و مسافران شرکت العراقیه مجبور شدند شب را در ترمینال یک فرودگاه امام خمینی صبح کنند و ازدحام جمعیت در ترمینال یک این سوال را باقی گذاشت که چرا برنامه ریزان در فرودگاه امام از ابتدا ترمینال پرواز‌های اربعین را از سایر پرواز‌ها جدا نکردند؟

در همین راستا «احمد نیکنام» رییس اداره کنترل ترافیک هوایی فرودگاه امام خمینی (ره) در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره اینکه چرا پرواز‌های اربعین امسال از ترمینال «سلام» انجام نشد تا تجمع مسافران بدون روادید در ترمینال یک، مدیریت فرودگاه را سخت نکند، گفت: استفاده از ترمینال سلام برای پرواز‌های اربعین امسال را به چند دلیل جایز ندانستیم و این تصمیم کارشناسی با برگزاری چندین جلسه در فرودگاه امام قبل از شروع پرواز‌های اربعین اتخاذ شد.

نیکنام با بیان اینکه در حال حاضر ترمینال سلام زیرساخت لازم برای انجام پرواز‌های اربعین را ندارد، تصریح کرد: بر اساس استاندارد‌های ایکائو در صورت عدم دید کافی کنترلر به «تاکسی وی» و «اپرون» که اکنون وضعیت در ترمینال سلام این گونه است، ساخت یک برج جداگانه یا استفاده از سیستم‌های SMR یا ASMGCS مورد نیاز است.

به گفته نیکنام، مدیریت عبور و مرور این حجم از خودرو‌های عملیاتی و هواپیما‌ها در سطوح پروازی فرودگاه بویژه در شرایط بد آب و هوایی و دید کم، بدون بهره گیری از سیستم‌های نوین کنترل ترافیک ممکن نیست. سامانه هوشمند مدیریت ترافیک زمینی فرودگاه (A-SMGCS) با بهره گیری از سیستم‌های راداری و نظارتی امکان کنترل و مدیریت تردد تمام وسایل نقلیه و هواپیما را با ایمنی و بازدهی بالا در تمام شرایط فراهم می‌آورد و موجب صرفه جویی قابل توجه در مصرف سوخت و کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای می‌شود.

وی اضافه کرد: بررسی انجام شده نشان می‌دهد که اکنون فرودگاه‌های مهرآباد، امام خمینی و مشهد نیازمند اجرای این سامانه در سطح ۴ هستند و باید هرچه سریع‌تر برنامه ریزی برای تجهیز آن‌ها به این سامانه اقدام شود.

نیکنام خاطرنشان کرد: از سوی دیگر وجود راه‌های ورود و خروج متفاوت برای دسترسی به اپرون سلام ضروری است، اما اکنون تنها یک تاکسی وی، اپرون ترمینال سلام را به باند پروازی متصل می‌کند.

رئیس اداره کنترل ترافیک هوایی فرودگاه امام خمینی (ره) افزود: یکی از موارد مهم ایمنی مدت زمان حضور خودرو آتش نشانی در اپرون ترمینال سلام است که با توجه به فاصله این ترمینال از ترمینال یک وجود یک ایستگاه آتش نشانی در اپرون ترمینال یا تجهیز ایستگاه B راهگشا خواهد بود و تا زمانی که ایستگاه آتش نشانی ساخته نشود ایمنی پرواز‌ها در خطر است.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار