۳ دلیل افزایش قیمت تخم مرغ
کد خبر: 1063152
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SZc
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۸

کمبود و گرانی خوراک طیور، کاهش تولید و سوءمدیریت سه عامل افزایش قیمت تخم‌مرغ است که دولت باید مقابله با انحصار، رانت و فساد در تأمین نهاده را در اولویت نخست قرار دهد.
گزارش فارس، قیمت هر شانه ۳۰‌تایی در منطقه‌۱۹ تهران ۵۲‌هزار‌تومان و هر عدد هزارو ۸۰۰‌تومان به فروش می‌رود. این قیمت نسبت به یک ماه گذشته نزدیک به ۵۰‌درصد رشد را نشان می‌دهد.
بررسی‌های نشان می‌دهد که قیمت‌ها در مناطق و مغازه‌های مختلف متفاوت و از شانه‌ای ۴۸‌هزار‌تومان تا ۵۸‌هزار تومان متغیر است، مغازه‌داران درشتی و کوچکی تخم‌مرغ‌ها را در قیمت‌ها مؤثر می‌دانند، اما همواره بر اساس یک قانون نانوشته تفاوت زیادی بین قیمت بالا و پایین شهر بوده و مغازه‌داران گاهی بر اساس جیب مشتری قیمت می‌گویند. یک فروشنده در منطقه‌۱۹ تهران درباره دلیل افزایش قیمت تخم‌مرغ گفت: گران می‌خریم و مجبور هستیم گران بفروشیم، قیمت‌ها نسبت به گذشته فرق کرده و اکنون در هر شانه ۱۰‌هزار تومان گرانتر خریده‌ام. بر اساس تصمیم کارگروه تنظیم بازار قیمت مصوب هر شانه تخم‌مرغ ۳۰عددی ساده و بدون بسته‌بندی برای مصرف‌کننده بر اساس وزن آن ۳۰ تا ۳۲ هزار تومان تعیین شده‌است، اما قیمتی که فروشندگان می‌فروشند نزدیک به دو برابر است و این نشان می‌دهد که تصمیمات ستاد تنظیم بازار تنها در محدوده دور میز اعتبار دارد و بازار حرف آن‌ها را نمی‌خواند و راه خود را می‌رود.
در جمع‌بندی دلایل افزایش قیمت، سه عامل اصلی کمبود و گرانی خوراک، کاهش تولید و سوء‌مدیریت که اثرات آن از دولت گذشته باقیمانده بیشتر خودش را نشان می‌دهد، بنابراین دولت سیزدهم برای مهار این قیمت‌ها باید به این سه نکته اهتمام داشته باشد که پاشنه آشیل آن‌ها تأمین خوراک دام و طیور با قیمت مناسب و توزیع به موقع بین تولید‌کنندگان است. از آنجایی کشور در تأمین این نهاده بیش از ۷۰‌درصد وابسته است و سالانه بیش از ۱۳‌میلیون‌تن واردات داریم، علاوه بر آن در این مسیر واردات انحصار، رانت و فساد‌های مختلفی وجود دارد از میان برداشتن این مشکلات کار راحتی نیست و دولت باید کار جدی خود را از این بخش آخر شروع کند.
وجود رانت، فساد و انحصار در بازار واردات ۵/۴ میلیارد دلاری خوراک دام سبب شده که این نهاده که ۷۰‌درصد هزینه تولید را شامل می‌شود به سختی یا به قیمت‌های چند برابر دست تولید‌کننده برسد که شرایط تولید را سخت و هزینه تمام شده آن‌ها را بالا می‌برد و به همین دلیل قیمت در بازار بالا می‌کشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار