کمیته امداد هر سال ۱۰۰ هزار خانه می‌سازد
کد خبر: 1062708
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SSS
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۸
عليرضا سزاوار

ساخت ۱۰ هزار خانه در مناطق محروم با مشارکت بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن و کمیته امداد برای خانواده‌های ایتام و نیازمندان آغاز شده‌است. برنامه‌ریزی برای ساخت ۹۰ هزار خانه در سال با اولویت مددجویان کمیته هم در دستور کار این نهاد قرار گرفته‌است.
پس از فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر کمک به نیازمندان در زمستان سال قبل، دستگاه‌ها و نهاد‌های انقلابی هم به کمک‌های خود به قشر محروم سرعت دادند. طرح ایران همدل، پویش کمک‌های مؤمنانه و ساخت مسکن محرومان در همین راستا اجرایی شد.
تحویل مسکن محرومان به حاشیه‌نشینان ۳ استان
هم اکنون در حاشیه استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان و خوزستان که محل سکونت ضعیف‌ترین اقشار است، تحویل مسکن محرومان با کمک‌های بلاعوض بنیاد مسکن در حال اجراست.
اردیبهشت ماه امسال هم در حدود ۳ هزار واحد مسکونی با همکاری کمیته امداد، بهزیستی، سازمان برنامه و صندوق توسعه به خانواده‌های ایتام تحت پوشش کمیته تحویل داده‌شد.
اواسط خردادماه هم مرکز برنامه‌ریزی و پژوهش کمیته امداد از شناسایی ۲۰۰ هزار خانوار فاقد مسکن نیازمند خبر داد و اعلام شد که کار ساخت مسکن برای این خانواده‌ها با همکاری دیگر نهاد‌ها از تیرماه آغاز می‌شود.
امسال کمیته امداد ساخت مسکن را برای توانمندسازی خانواده‌های تحت حمایت خود سرعت داد. کمیته امداد به منظور رفع نیاز این خانواده‌ها، تفاهمنامه چندجانبه‌ای با بنیاد مستضعفان، آستان قدس، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و سپاه منعقد کرد. سختی خانه ساختن برای محرومان در این است که کمک به آسان‌سازی ضمانت‌های بانکی و مشارکت دستگاه‌های خدمات‌رسان همچون شرکت آب، برق و گاز در جهت ارائه خدمات مکمل، مشکل و زمانبر است.
مسکن ایتام و نیازمندان در ۶۳ نقطه ایران
در همین زمینه روز گذشته رئیس مرکز برنامه‌ریزی کمیته امداد با اشاره به جزئیات ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی برای نیازمندان، از برنامه‌ریزی برای ساخت ۳۶۰ هزار واحد مسکونی برای نیازمندان طی چهار سال آینده خبر داد. سعید زارع‌زاده در گفتگو با شبکه خبر با اشاره به انجام برنامه‌ریزی برای ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی در مناطق محروم اظهار داشت: برنامه توانمندسازی در رأس کمیته امداد قرار دارد که یکی از اضلاع آن اشتغال، ضلع دیگر آن مسکن و در نهایت خوداشتغالی است. ضمن اینکه یکی از برنامه‌های جدی ما ساخت مسکن محرومان است که با هم‌افزایی با سایر دستگاه‌ها انجام می‌شود. وی از انعقاد تفاهمنامه بین بنیاد مستضعفان، بنیاد مسکن و کمیته امداد برای احداث منازل مسکونی محرومان خبر داد و گفت: این واحد‌های مسکونی در روستا‌ها و شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر ایجاد می‌شود که شامل خانواده‌ای ایتام و نیازمندان دارای بعد خانوار سه نفر به بالاست و در ۶۳ نقطه کشور شناسایی شده‌است.
۶۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌ها
رئیس مرکز برنامه‌ریزی کمیته امداد اضافه کرد: در گام اول برای احداث این واحد‌های مسکونی زمین لازم تأمین و پروانه ساخت آن صادر شده‌است، به طوری که پنج‌شنبه هفته گذشته ۳ هزارو ۵۰۰ واحد مسکونی به صورت نمادین افتتاح شد. زارع‌زاده با بیان اینکه اولویت ما در واگذاری واحد‌های مسکونی مددجویان کمیته امداد هستند، خاطر نشان کرد: برنامه دیگر ما ساخت ۳۶۰ هزار واحد مسکونی در چهار سال آینده است که سالانه ۹۰ هزار واحد مسکونی را ایجاد کنیم. وی با اشاره به جزئیات واگذاری واحد‌های مسکونی به نیازمندان ابراز داشت: واحد‌های مسکونی یاد شده به متراژ ۵۰ مترمربعی بوده؛ به طوری که مبلغ ۵۰ میلیون تومان کمک بلاعوض توسط بنیاد مستضعفان، ۳۵ میلیون تومان کمک بلاعوض توسط کمیته امداد و ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات با کارمزد ۵ درصد و بازپرداخت ۲۰ ساله توسط بنیاد مسکن به افراد مشمول پرداخت می‌شود.
رئیس مرکز برنامه‌ریزی کمیته امداد با بیان اینکه ۳ هزارو ۵۰۰ واحد مسکونی مراحل مقدماتی کار‌های مربوط احداث آن‌ها به پایان رسیده، خاطر نشان کرد: ۶ هزارو ۵۰۰ واحد مسکونی دیگر در مرحله تشکیل پرونده جهت دریافت تسهیلات هستند؛ به طوری که تا پایان سال ۱۴۰۱ یا سه ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ واحد‌های مسکونی یاد شده تحویل داده می‌شود و ۳ هزارو ۵۰۰ واحد مسکونی نیز تا خرداد سال آینده تحویل داده می‌شود. زارع‌زاده با اشاره به جزئیات ساخت سالانه ۹۰ هزار واحد مسکونی با مشارکت وزارت راه متذکر شد: بر اساس این تفاهمنامه ۶۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌ها و ۳۰ هزار واحد مسکونی در روستا‌ها ایجاد خواهد شد؛ ضمن اینکه این طرح از سال ۱۴۰۱ عملیاتی خواهد شد.
۱۰ هزار میلیارد تومان برای اشتغال مددجویان
وی با اشاره به تمهیدات دیگر کمیته امداد به منظور ساخت واحد‌های مسکونی برای نیازمندان بیان داشت: در اوایل سال جاری تفاهمنامه احداث ۴۰ هزار واحد مسکونی در روستا‌ها بین کمیته امداد، ستاد اجرایی فرمان امام، سپاه و بنیاد مسکن امضا شد که در نتیجه این تفاهمنامه ۵ هزار واحد مسکونی از این تعداد ظرف مدت دو سال ساخته خواهد شد و از اواخر مهر ماه نیز ۵ هزار واحد از ۴۰ هزار واحد یاد‌شده مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
گفتنی است طی یکسال گذشته موارد زیادی از احقاق حقوق مددجویان و رسیدن آنان به توانمندی مالی ثبت شده که منجر به خروج این مددجویان از حمایت کمیته امداد شده‌است.
کمیته امداد سال گذشته هم برای تدوین قانون بودجه ۱۴۰۰ در راستای محرومیت‌زدایی دغدغه‌های زیادی داشت. در همین جهت هم تصویب بودجه ۱۰ هزار میلیارد تومانی برای اشتغال مددجویان کمیته امداد صورت گرفت. همچنین تصویب ۳ هزار میلیارد تومان برای مسکن مددجویان روستایی در مجلس شورای اسلامی، از دیگر نتایج پیگیری‌های کمیته امداد برای کمک به قشر محروم جامعه بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار