ایران هر تحریمی را که ناقض روح برجام باشد نمی‌پذیرد
کد خبر: 1061708
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SCK
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۸
کارشناس مسائل بین الملل:

هر تحریمی که روح برجام را نقض کند از سوی ایران مورد پذیرش نیست.
محمد مرندی، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با ایسنا با اشاره به مواضع اخیر رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه مذاکرات هسته‌ای تحت فشار را نمی‌پذیریم، گفت: تحریم‌هایی را که بعد از برجام اعمال کردند، می‌خواهند نگه دارند و این دیگر برجام نیست و اگر این را بپذیریم در عمل یک توافق متفاوت و جدیدی را پذیرفتیم.
وی گفت: در دولت قبل در شش دور مذاکرات وین با زیاده خواهی غربی‌ها مواجه شدیم، اما حرف ایران این است که ما برجام را امضا کردیم و نباید از آن کمتر یا بیشتر را بپذیریم و الان هم موضوع ایران همین است. ایران برای اجرای برجام آمادگی دارد و این موضعی شفاف است، اما باید ببینیم طرف مقابل هم برای اجرای برجام آمادگی دارد یا دنبال موارد جدیدی است.
این کارشناس مسائل بین‌الملل درباره مدیریت اجرایی مذاکرات در دولت سیزدهم و برخی گمانه زنی‌ها درباره این که مدیریت مذاکرات به شورای عالی امنیت ملی باز گردد گفت: تا جایی که می‌دانم این بحث قرار است از سوی وزارت خارجه دنبال شود و همان رویه سابق که وزارت خارجه مذاکرات را پیش می‌برد در این دولت هم ادامه می‌یابد، اما طبیعی است وزیر خارجه باید ابتدا تیمش را شکل دهد و چند هفته‌ای این مسئله طول می‌کشد و طرف مقابل هم این را می‌فهمد. وی با اشاره به فشار‌ها و تهدیدات طرف‌های مقابل درباره شروع فوری مذاکرات تصریح کرد: آن‌ها بودند که برجام را زیر پا گذاشتند نه ما و فشار و تهدید بی معنی است. الان دولت جدید روی کار آمده است و تا وقتی در جای خود مستقر شود زمان می‌برد، باید فرصت داد تا روند جایگزینی در هر بخش انجام شود. به علاوه تهدید به فشار و تحریم دیگر جایگاهی ندارد چرا که الان فشار حداکثری از سوی امریکا وجود دارد و دولت بایدن هم این سیاست را دارد دنبال می‌کند. آن‌ها هر کاری که می‌توانستند انجام دادند و این روند را ادامه هم می‌دهند. اساسا ترامپ دیگر چیزی برای تحریم باقی نگذاشته است. این‌ها هر آزاری را می‌توانستند از ممانعت از واردات ماسک و تجهیزات بیمارستانی و واکسن تا تحریم‌های جزئی‌تر انجام دادند.
مرندی تأکید کرد: سیاست ایران تغییری نکرده است و اگر آمادگی اجرای برجام را داشته باشند، این توافق اجرا می‌شود، اگر می‌خواهند چیز جدیدی را اضافه کنند بحث دیگری است، اما این مسیر، راه به جایی نمی‌برد. معتقدم اگر ایران چنین مسیری را بپذیرد، به این معناست که می‌توان از ایران با فشار امتیاز گرفت و آن وقت هرچند ماه یک بار توقع داشته باشیم تحریم جدید وضع شود و گام‌های زیادی از مواضع خود به عقب بردارد. این کارشناس مسائل بین الملل گفت: هر تحریمی که روح برجام را به اسم هسته‌ای یا غیرهسته‌ای، مصوبه پارلمان یا فرمان ریاست جمهوی نقض کند مورد قبول نیست. طرف‌های مقابل خودشان این مسئله را می‌دانند و اگر بخواهند چیز‌هایی را به برجام اضافه کنند به طور کلی شرایط را پیچیده و سخت می‌کنند. این برای ایران قابل قبول نیست چرا که دو طرف بر سر برجام توافق کردند و باید همان که بر روی آن توافق شده است اجرا شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار