پشت پرده فرار افسانه‌ای از امنیتی‌ترین زندان رژیم صهیونیستی
کد خبر: 1061630
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004SB4
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۰

علیرضا تقوی‌نیا در کانال تلگرامی خود نوشت: فرار پیچیده شش مبارز فلسطینی از امنیتی‌ترین زندان رژیم صهیونیستی تعجب و تحسین بسیاری از ناظران بین‌المللی را برانگیخته است، اما تاکنون در مورد جزئیات آن و نحوه انجام این عملیات بسیار پیچیده کمتر سخنی شنیده‌ایم. در خصوص این اقدام چند نکته که اخیراً نگارنده از منابع مطلع و مرتبط با گروه‌های فلسطینی دریافت کرده، به نظر مخاطبان عزیز کانال تفسیرگر خواهد رسید:
۱- زندان جلبوع واقع در دره بیسان مخوف‌ترین و ایمن‌ترین بازداشتگاه رژیم صهیونیستی به شمار می‌رود که ساخت آلمان بوده تا جایی که نامش را گاوصندوق گذاشته‌اند.
۲- فرار از چنین زندانی یک شکست بزرگ امنیتی برای رژیم صهیونیستی خواهد بود، زیرا عملیات حفر تونل دو سال طول کشیده، لکن زندانبانان و نیرو‌های امنیتی این رژیم متوجه آن نشده بودند. نکته اصلی اینجاست ده‌ها مترمکعب خاکی که بابت حفر تونل بیرون آورده شده، کجا رفته و چگونه فلسطینیان توانسته‌اند آن را به بیرون از زندان منتقل کنند، زیرا مسئولان زندان به‌عمد خاکی به‌شدت سرخ‌رنگ را در محوطه زندان پاشیده بودند تا در صورت حفر تونل و ریختن خاک آن در حیاط زندان متوجه اقدامات مشکوک شوند.
۳- به دلیل محفوظ نگاه داشتن عملیات حفر تونل از چشم زندانبانان، قُطر تونل حفر شده بسیار کوچک تعیین شد و برای به مشکل برنخوردن هنگام گریز، این مبارزان فلسطینی شش ماه با رژیم‌های سنگین خود را لاغر کرده بودند.
۴- مبارزان فلسطینی گریخته از زندان، موفق شده بودند یک تلفن همراه به دست بیاورند و قبل از فرار طی تماسی یک خودرو را در فاصله ۵۰۰ متری زندان هماهنگ کرده بودند تا بلافاصله آنان را به نقطه دلخواه منتقل کند. این تلفن همراه از چه طریقی به دست آنان رسیده بود و چگونه صهیونیست‌ها نتوانسته‌اند آن را کشف کنند؟
۵- عملیات فرار ساعت ۳:۱۵ بامداد انجام شده، اما صهیونیست‌ها ۸ ساعت بعد متوجه مفقود شدن شش زندانی شده‌اند.
۶- پنج نفر از این مبارزان عضو گردان‌های قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین و یک نفر هم فرمانده گردان‌های الاقصی وابسته به فتح بوده و با توجه به نزدیکی زندان با شهر جنین که پایگاه اجتماعی جهاد اسلامی در آن به‌شدت قوی ارزیابی می‌شود، احتمالاً این جنبش در فرار زندانیان نقش اصلی را داشته است.
۷- مسئولان رژیم صهیونیستی چهار گردان نظامی، ده‌ها هلیکوپتر و پهپاد را مأمور یافتن نیرو‌های گریخته از زندان کرده، ولی تاکنون موفق نبوده و دو سناریو برای محل انتقال این افراد پیش‌بینی می‌شود. ابتدا شهر فلسطینی‌نشین جنین در شمال کرانه غربی و دیگری کشور اردن، زیرا منطقه بیسان که زندان در آن واقع شده، با مرز همسایه شرقی فلسطین، فاصله بسیار کمی دارد و با توجه به عرض کم رودخانه مرزی اردن به‌راحتی می‌شود از طریق شنا کردن به این کشور رسید.
۸- اگر این شش زندانی به اردن رفته باشند دیگر دست رژیم صهیونیستی به آنان نخواهد رسید، زیرا اول این که ۶۰ درصد جمعیت اردن فلسطینی است و می‌توان به‌راحتی درون اردوگاه‌های آوارگان مخفی شد و دوم این که دولت اردن تا حدی سعی دارد فلسطینیان را راضی نگه دارد و مطمئناً با رژیم صهیونیستی برای استرداد آنان همکاری نخواهد کرد.
۹- این عملیات، یکی از پیچیده‌ترین طرح‌های فرار از زندان در طول تاریخ بوده و ضعف‌های امنیتی رژیم صهیونیستی را آشکار ساخت، زیرا تمام جغرافیای سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ در کنترل کامل امنیتی صهیونیست‌هاست و نفوذ در چنین منطقه‌ای حاکی از وجود حفره‌های بزرگ اطلاعاتی در این رژیم ارزیابی می‌شود.
۱۰- آبرو و وجهه دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی به‌خصوص شاباک با این عملیات به‌شدت از دست رفت و قدرت نیرو‌های مخالف آن را به رخ دنیا کشید و سران این رژیم دیگر نمی‌توانند مدعی داشتن سرویس‌های امنیتی قدرتمند شوند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار