کاهش ۲۳‌درصدی میانگین ارزش معاملات خرد بورس
کد خبر: 1061540
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004S9c
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۵
بورس در هفته‌ای که گذشت
بازار سهام در هفته گذشته روز‌های پرنوسانی را پشت سر گذاشت تا در نهایت با افزایش شاخص کل بورس، سهامداران منتظر هفته‌های آینده بمانند. کاهش ارزش میانگین کل معاملات و کاهش ارزش میانگین معاملات خرد در این هفته برخی از اهالی بازار را نگران کرده است.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: بازار سهام در هفته گذشته روز‌های پرنوسانی را پشت سر گذاشت تا در نهایت با افزایش شاخص کل بورس، سهامداران منتظر هفته‌های آینده بمانند. کاهش ارزش میانگین کل معاملات و کاهش ارزش میانگین معاملات خرد در این هفته برخی از اهالی بازار را نگران کرده است.

به گزارش فارس، بورس در هفته‌ای که گذشت مانند هفته‌های گذشته روند صعودی خود را ادامه داد، اما در این هفته نکته‌ای که نسبت به هفته‌های قبل توجه سهامداران و کارشناسان را به خود جلب کرد، پیشی گرفتن شاخص کل هم‌وزن از شاخص کل بورس بود، البته نوسان بازار سرمایه در این هفته بیشتر از هفته‌های قبل بود که همین مسئله نگرانی‌هایی را برای اهالی بورس ایجاد کرده است.
در این هفته بازار سرمایه برخلاف هفته‌های گذشته با روند ورود پول همراه بود، اما در همین هفته کاهش ارزش میانگین کل معاملات و کاهش ارزش میانگین معاملات خرد در بورس اتفاق افتاده است. همه این علائم نشان می‌دهد بازار سرمایه همچنان در مقاومت شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن دست و پا می‌زند و برای خروج از این محدوده مقاومتی برخی سهامداران و شرکت‌های حقوقی تغییر رویه داده‌اند.
رشد ۵ هزار واحدی شاخص کل
در هفته گذشته شاخص کل بورس پایتخت رشد ۵ هزار واحدی را تجربه کرد. در حالی که شاخص کل در اولین روز هفته رشد ۲۰ هزار واحدی داشت، اما در پایان هفته نسبت به آخرین روز کاری هفته قبل تنها ۵ هزار واحد بالاتر ایستاد.
شاخص کل در هفته گذشته در نهایت با رشد ۴/۰ درصدی روی عدد یک میلیون و ۵۲۶ هزار واحدی ایستاد. این مسئله نشان می‌دهد هنوز شاخص کل بورس نتوانسته از مقاومت محدوده یک میلیون و ۵۳۰ تا ۵۴۰ هزار واحدی عبور کند.
در هفته اخیر شاخص کل هم‌وزن نیز رشد کرد که رشد آن بیش از شاخص کل بود. شاخص کل هم‌وزن در پایان هفته نسبت به هفته پیشین ۱۰ هزار و ۷۲۳ واحد بالا‌تر ایستاد و به رقم ۴۶۶ هزار و ۹۵ واحد رسید.
شاخص کل هم‌وزن در هفته گذشته توانست بازدهی مثبت ۲/۳۶ درصدی را ثبت کند. رشد شاخص کل هم‌وزن به دلیل استقبال سهامداران از سهم‌های کوچک بازار که طی هفته‌های گذشته رشد کمتری داشتند، اتفاق افتاده است.
کاهش میانگین هفتگی ارزش معاملات
در هفته گذشته کمترین رقم ارزش معاملات کل در روز چهارشنبه بود که ارزشی معادل ۱۴ هزار و ۴۲۳ میلیارد تومان داشت و بالاترین رقم هفته، روز یک‌شنبه محقق شد که به رقم ۲۶ هزار و ۴۲۵ میلیارد تومان بالغ شد. میانگین ارزش معاملات کل هفته ۲۱ هزار و ۲۹۱ تومان بود که نسبت به رقم ۲۳ هزار و ۱۳۶ میلیاردی هفته قبل از آن، افت ۷ درصدی داشته است.
ارزش میانگین معاملات خرد نیز در هفته دوم شهریور، ۹ هزار و ۱۳۷ میلیارد تومان بود که نسبت به رقم ۱۱ هزار و ۹۰۰ میلیاردی هفته پیش از آن افت ۲۳ درصدی را تجربه کرده است. بالاترین رقم هفته ۱۰ هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان بود که در روز دو‌شنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم نیز به روز چهار‌شنبه برمی گردد که ۷ هزار و ۱۰۱ میلیارد تومان بود.
کاهش ۲۴ درصدی صف‌های خرید
میانگین ارزش صف‌های فروش در هفته اخیر ۷۶ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته پیشین ۵۹ میلیارد تومان کمتر بود و افت ۸۸ درصدی داشته است. بالاترین میزان صف‌های فروش در روز سه‌شنبه با رقم ۱۲۶ میلیارد تومان ثبت شد و پایین‌ترین رقم نیز روز شنبه با ۶ میلیارد تومان بوده است.
میانگین ارزش صف‌های خرید در هفته اخیر ۷۰۱ میلیارد تومان بود که از میانگین هفته گذشته ۲۲۷ میلیارد تومان، یعنی ۲۴ درصد کمتر بود. بالاترین رقم هفته هزار و ۸۵ میلیارد تومان بود که در روز یک‌شنبه ثبت شد و پایین‌ترین رقم به روز چهارشنبه بر‌می‌گردد که ۳۵۴ میلیارد تومان بود.
بازار سرمایه در سه روز ابتدایی هفته شاهد ورود پول حقیقی به میزان ۷۶۰ میلیارد تومان بوده است، اما در دو روز پایانی هفته ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار به میزان ۳۳۲ میلیارد تومان منفی شد. در مجموع کل هفته ۴۲۸ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد. میانگین ورود پول حقیقی در هفته گذشته ۸۵ میلیارد تومان بود.
کارشناسان بازار سرمایه معتقدند شاخص کل و نماد‌های بزرگ و شاخص‌ساز بازار سرمایه از نظر زمانی نیاز به اصلاح قیمتی و استراحت دارند تا بتوانند دوباره به سمت اعداد بالاتر حرکت کنند. در هفته‌های آینده نیز باید شاهد رشد بیشتر شاخص کل هم‌وزن از شاخص کل بازار سرمایه باشیم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار