دعوت رسمی به لابی‌گری برای حفظ انحصار!
کد خبر: 1061535
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004S9X
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۲
محمدصادق فقفوری

مشاهده پیام‌های کمیته پارلمانی سردفتران در گروه‌های مجازی سردفتری شرم‌آور است. اگر این رویه ناصواب قابل تعمیم به سایر مشاغل باشد، دیری نمی‌پاید که باید منتظر ماند و دید که گروه‌های شغلی به صورت جزیره‌های منفرد به فکر ثروت‌اندوزی شخصی باشند و بدون توجه به منافع ملی و نیاز‌های جامعه، پیشرفت و روزآمدی نهاد‌های شغلی جای خود را به تأمین منافع گعده‌های خاص دهد.
چنانکه از پیام‌های رد و بدل شده گروه‌های سردفتری در روز‌های گذشته برمی‌آید، جریانی فاسد به لابی‌گری علنی روی آورده و به طور ساختاری برخی سردفتران را به خط می‌کند تا به انحصار غیرمنطقی و رانتی خود ادامه دهد. حمایت از حقوق صنفی مدت‌هاست در کانون سردفتران جای خود را به حمایت از انحصار داده‌است. اوج این رویه ناصواب در دعوای برگ سبز خودرو مشاهده شد که با هوشمندی قوه قضائیه و دغدغه‌مندی مسئولان این قوه، به نفع مردم و علیه جریان انحصارگر خاتمه یافت. حالا هم که پس از چند دهه، انحصارزدایی از سردفتری و اسناد رسمی گام‌های نهایی خود را در مجلس طی می‌کند، کمیته پارلمانی کانون سردفتران، به طور گسترده عملاً و علناً از سردفتر‌ها خواسته است تا ضمن صحبت با نمایندگان مجلس از آن‌ها بخواهند که به حذف ظرفیت از آزمون سردفتری رأی ندهند و مراتب لابی‌گری خود را هم گزارش کنند! این اقدامات به جایی رسیده‌است که با انتشار شماره تماس نمایندگان مجلس در گروه‌های سردفتری، از سردفتران هر شهر خواسته شده‌است به تماس و پیامک به نمایندگان هر شهر اکتفا نکنند، با مراجعه حضوری نمایندگان را مجاب کنند تا به حفظ ظرفیت (بخوانید حفظ انحصار) در آزمون سردفتری رأی دهند!
تأسف‌بارتر اینکه دفاع از انحصار گروه‌های خاص با ابزار تهدید منافع ملی هم آمیخته شده‌است. در یکی از پیام‌هایی که از سوی کمیته پارلمانی سردفتران آمده‌است، این کمیته به طور ضمنی تهدید کرده‌است اگر ظرفیت از آزمون سردفتری حذف شود، سردفتران به ارتکاب جرم روی خواهند آورد: «افزایش بدون ضابطه دفاتر اسناد رسمی موجب کاهش شدید درآمد دفاتر فعلی گردیده و کاهش درآمد بستر افزایش تخلفات و جرائم حوزه دفاتر اسناد رسمی را فراهم خواهد نمود»! با این منطق خنده‌دار باید از گشایش هر واحد صنفی و هر شغلی جلوگیری کرد، چون ایجاد هر شغل جدید در هر گروه شغلی‌ای باعث خواهد شد درآمد شاغلان آن گروه کاسته شده و آن‌ها برای جبران کسری درآمد به جرم روی آورند! از توهین به خیل عظیم سردفتران شریف که در این پیام نهفته‌است بگذریم، از بی‌منطقی این قبیل اظهارات که رطب و یابس را به هم می‌بافند تا بر فارغ‌التحصیلان بیکار افزوده و متقابلاً جیب عده‌ای خاص با درآمد‌های میلیاردی پرتر شود، نمی‌توان گذشت. خوانش سایر بند‌های مطرح شده در پیام‌های دعوت‌کننده به لابی‌گری، کنه بی‌منطقی و تقلا برای حفظ سرمایه‌های میلیاردی عده‌ای خاص را بیشتر نمایان می‌کند. خود جامعه سردفتری به عنوان مخاطب اولی این پیام باید علیه سیاست‌های نادرست، موهون و تضعیف گرایانه این عده موضع جدی بگیرد؛ پیش از آن که از بیرون و با فشار افکار عمومی این اظهارات بی‌منطق اصلاح شود.
کمیته پارلمانی کانون سردفتران و ایضاً برخی مسئولان کانون سردفتران در پیام‌های دعوت‌کننده به لابی‌گری مدعی شده‌اند «حجم معاملات سالانه کشور رقمی ثابت است» و با همین به ظاهر استدلال خواهان حفظ ظرفیت در آزمون سردفتری شده‌اند! پرمبرهن است که حجم معاملات در مقایسه با چندین سال گذشته ثابت نیست و دیگر اینکه درآمد‌های میلیاردی برخی از سردفتران مؤید نادرستی تعداد و نحوه توزیع دفاتر اسناد رسمی در کشور است.
آنگونه که در قضیه برگ سبز خودرو نمایان شد، منافع هنگفت مالی باعث می‌شود که طی دهه‌ها ضمن تحمیل هزینه‌های گزاف و بیخود بر مردم، تنها جیب عده‌ای خاص پرتر شود؛ حالا نیز تلاش‌های ساختاری و دعوت به لابی‌گری نشان از درستی اقدام مجلس، خصوصاً کمیسیون جهش تولید در حذف ظرفیت از آزمون سردفتری است. یک بار برای همیشه باید جلوی گروه‌های زیاده‌خواه که با تکیه بر تعارض منافع، بدون توجه به اسناد بالادستی و نیاز‌های جامعه ایرانی خواهان استمرار وضع موجود هستند که آن هم صرفاً به نفع خودشان است، ایستاد و جهش تولید و رونق اقتصاد ملی را رقم زد. اگر مجلس شورای اسلامی به عنوان نمایندگان مردم حریف این عده که تریبون دارند و با تکیه بر منافع تلنبار شده در دهه‌های گذشته همه‌وقت تلاش می‌کنند حلقه‌های انحصاری تداوم داشته باشد، نشود و به جای رفع موانع کسب و کار و ایجاد شغل برای فارغ‌التحصیلان بیکار، تسلیم گروه‌های انحصارطلب شود، نمی‌توان امیدی به بهبود اوضاع خصوصاً در مشاغل ناظر بر حقوق عامه از قبیل سردفتری داشت.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۶
سردفتر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۹
0
1
به عنوان یک سردفتر اگرچه در ظاهر مطالب نوشته شده به ضرر منافع ماست ولی انصاف ایجاب میکند از آن حمایت و به درستی آن اذعان کنم. دست مریزاد و مرحبا
حبیب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
1
0
من کارمند دفتری و کاری به لابی گری ندارم اگر دولت مالیات و حق الثبت دوست نداره نگیره ولی نه با تخریب 40 تا 50هزار نفر و به قیمت بیکاری این عزیزان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
0
1
آفرين بر نويسنده مردمي اين يادداشت. به روزنامه جوان به خاطر فعاليت چنين خبرنگاران آزاده اي كه سرمايه بزرگ اين رسانه حرفه اي و وزين هستند بايد تبريك گفت
سردفتر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
0
1
با سلام . اگر قرار است اصلاحی صورت بگیرد باید اصلاح مربوط به تقسیم درآمد باشد.یعنی اینگونه نباشد که به قول شما یک دفتر درآمد هنگفت داشته باشد و دفتر دیگر در تامین هزینه های جاری دفتر ناتوان باشد. بهترین کار تقسیم عادلانه اسناد است و اگر پس از تقسیم عادلانه اسناد باز هم درآمد دفاتر به نظر شما هنگفت بود آنوقت سردفتران جدید هم وارد عرصه شوند ایرادی ندارد . در غیر اینصورت به شما قول خواهم داد که اگر سردفتر جدید وارد عرصه شوند بسیاری ورشکست خواهند شد و صندوق تعاون کانون ورشکست خواهد شد.بسیاری از دفاتر تعدیل نیرو کرده و خیل عظیمی از کارمندان دفاتر بیکار خواهند شد.این گوشه ای از مصائب خواهد بود.با تشکر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۰
1
0
بسیار غیر کارشناسی و خجالت آور
شما به جز مدرک تحصیلی رشته حقوق که دارید آیا تا کنون کاره حقوقی مدیریت کرده اید ؟ آیا تا کنون معنای مسئولیت در کار حقوقی را درک کرده اید ؟ ایا حساسیت انجام امور حقوقی و قراردادها را میدانید ؟ ایا تبعات سهل انگاری در انجام و تنظیم قرارداد ها را میدانید ؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۱۳
پاسخی کاملا بی ربط و از سر خودبزرگ بینی
نه حضرت والا فقط شما طایفه شکم گنده میدانید
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار