اقدامات غیرسازنده اروپا مانع مذاکرات است
کد خبر: 1061372
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004S6u
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۰
آیت‌الله رئیسی در تماس تلفنی رئیس شورای اروپا:
رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه «استمرار و پایداری روابط دو‌جانبه با اتحادیه اروپا و هرکدام از کشور‌های عضو، در گرو رعایت اصل احترام متقابل، تمرکز روی مشترکات و جلوگیری از تأثیرگذاری عوامل برون‌زا بر این روابط است» از اتحادیه اروپا خواست روابط خود را با ایران به اراده قدرت‌های یکجانبه‌گرا از قبیل امریکا وابسته نکند.

سرویس سیاسی جوان آنلاین: رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه «استمرار و پایداری روابط دو‌جانبه با اتحادیه اروپا و هرکدام از کشور‌های عضو، در گرو رعایت اصل احترام متقابل، تمرکز روی مشترکات و جلوگیری از تأثیرگذاری عوامل برون‌زا بر این روابط است» از اتحادیه اروپا خواست روابط خود را با ایران به اراده قدرت‌های یکجانبه‌گرا از قبیل امریکا وابسته نکند.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا پس از درخواست رسمی برای گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور کشورمان، ظهر دیروز چهار شنبه با آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی گفتگو کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر ریاست جمهوری، آیت‌الله رئیسی در این مکالمه تلفنی گفت: «جمهوری اسلامی ایران تمایل دارد مناسبات با اتحادیه و کشور‌های اروپایی‌ها را در عرصه‌های مورد علاقه دو طرف توسعه دهد.» رئیس‌جمهور با بیان اینکه استمرار و پایداری روابط دو‌جانبه با اتحادیه اروپا و هرکدام از کشور‌های عضو، در گرو رعایت اصل احترام متقابل، تمرکز روی مشترکات و جلوگیری از تأثیرگذاری عوامل برون‌زا بر این روابط است، افزود: «این موضوع نیازمند اراده عملی طرف اروپایی و وابسته نکردن آن به اراده قدرت‌های یکجانبه‌گرا مثل امریکا است.»
جنگ و خرابی ارمغان حضور امریکا در افغانستان
دکتر رئیسی در ادامه این گفت‌وگوی تلفنی درباره تحولات افغانستان اظهار داشت: «همه کشور‌ها باید با هم تعامل کنند تا دولتی در افغانستان روی کار بیاید که بتواند صلح، امنیت، آرامش و توسعه را برای این کشور به ارمغان بیاورد و از طرف دیگر مورد اعتماد مردم افغانستان باشد. امروز آشکارتر از هر زمان دیگری اثبات شده است که حضور دولت‌های خارجی به ویژه امریکا در افغانستان امنیت‌ساز نبوده و برای این کشور ارمغانی جز جنگ، خونریزی و خرابی نداشته است. با وجود ۲۰ سال حضور مستقیم امریکا و ناتو، تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان نه تنها متوقف یا حتی کم نشد، بلکه حجم آن بیش از ۴۵ برابر شد.»
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه تجربه حضور ۲۰ ساله امریکایی‌ها در افغانستان ثابت کرد که راه‌حل مسائل افغانستان رویکرد نظامی و ارسال تانک و تجهیزات نظامی نیست، خاطرنشان کرد که رعایت حقوق بشر، حقوق زنان و کودکان از دغدغه‌های جدی جمهوری اسلامی ایران در مورد افغانستان است و همه تلاش خود را برای حفظ حقوق مسلم ملت افغانستان به کار خواهیم گرفت.
فقدان دولت فراگیر در افغانستان به ضرر این کشور و امنیت اروپا
رئیس‌جمهور با بیان اینکه تخلیه اتباع اروپایی و امریکایی از افغانستان، فاز نهایی تحولات این کشور نیست، گفت: «به باور جمهوری اسلامی ایران، فقدان دولت فراگیر با مشارکت تمامی اقوام در افغانستان ضربه بزرگی به آینده این کشور و امنیت اروپا وارد می‌کند. همه دنیا شاهد بودند ایران تنها کشوری بود که به شکلی جدی و واقعی به مقابله با داعش در عراق و سوریه پرداخت. شهید سردار سلیمانی قهرمان مبارزه با تروریسم در منطقه و جهان بود و انتظار این بود که کشور‌های اروپایی نسبت به ترور ایشان به دست حکومت امریکایی موضع عادلانه‌ای در جهت محکومیت تروریسم و دفاع از یک قهرمان مبارزه با تروریسم اتخاذ می‌کردند».
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز نزدیک به ۴ میلیون مهاجر افغانستانی در ایران هستند، اظهار داشت: «جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به میزبانی محترمانه از برادران و خواهران افغانستانی و تلاش برای استقرار امنیت، ثبات، آرامش و صلح و برپایی حکومتی مردمی در افغانستان می‌داند.»
آیت‌الله رئیسی با اشاره به سخنان رئیس شورای اروپا مبنی بر تلاش برای استقلال استراتژیک در رابطه این اتحادیه با امریکا تصریح کرد که امیدواریم اروپا در مسیر استقلال استراتژیک پیشرفت داشته باشد.
انتظار واکنش سازنده ایران به برخورد غیر سازنده منطقی نیست
رئیس‌جمهور درباره موضوع احیای برجام خاطرنشان کرد: «نیک می‌دانید که ایران هرگز ناقض برجام نبوده و نیست. این امریکایی‌ها بودند که از برجام خارج شده و آن را نقض کردند. با وجود این انتظار این بود که اروپایی‌ها به تعهدات شان در برجام عمل کنند، اما اروپایی‌ها هم به آنچه در برجام متعهد بودند، آنچنان که باید پایبند نماندند.»
دکتر رئیسی درباره همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «همکاری‌های جدی جمهوری اسلامی ایران با آژانس نمونه بارزی از اراده ایران برای شفافیت در فعالیت‌های هسته‌ای‌اش است. طبیعی است در صورت برخورد غیرسازنده در آژانس بین المللی انرژی اتمی، انتظار اینکه ایران واکنش سازنده داشته باشد، منطقی نیست. اقدامات غیرسازنده طبیعتاً مخل مسیر مذاکره نیز هست.»
رئیس‌جمهور تصریح کرد: «نکته مهم در این باره این است که اگر چه در امریکا دولت ترامپ رفته و دولت بایدن بر سر کار آمده، اما در عمل تغییری در سیاست‌های امریکا درباره ایران رخ نداده و همان رویکرد و اقدامات، یعنی تحریم و فشار علیه ایران باقی مانده است.»
میشل: اروپا باید مستقل از امریکا باشد
شارل میشل، رئیس شورای اروپا هم در این گفت‌وگوی تلفنی با تأکید بر علاقه جدی اتحادیه اروپا برای تقویت روابط دوجانبه و گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران گفت: «تحریم‌ها تأثیر نامطلوبی بر روابط اتحادیه اروپا و ایران باقی گذاشته‌اند و این یکی از دلایلی است که مفهوم استقلال استراتژیک برای اتحادیه اروپا اهمیت یافته است. شخصاً یکی از حامیان جدی این ایده هستم که اتحادیه اروپا باید در درجه اول منافع خودش را پیش ببرد. اتحادیه اروپا مایل است شریک صادق ایران بماند تا ثبات بیشتری را در منطقه شاهد باشیم. معتقدم باید درس‌های زیادی از ۲۰ سال حضور ناتو و امریکا در افغانستان بگیریم.» شارل میشل با ابراز نگرانی از سرازیر شدن موج بزرگی از پناهجویان به اروپا، خواستار نقش‌آفرینی ایران و همچنین تلاش برای بازگشت ثبات به افغانستان شد و تصریح کرد که اولویت اول اروپا خروج امن اتباع اروپایی و افغانستانی‌هایی است که در این کشور با ما همکاری داشته‌اند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار