موضع گیری پاریس درخصوص افغانستان؛ تشکیل دولت انتقالی
کد خبر: 1060458
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004RsA
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۴
سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه در زمینه تحولات افغانستان با تاکید بر تشکیل دولت انتقالی در این کشور گفت،پاریس در حال همکاری با شرکای خود برای ایجاد اجماع بین المللی است.

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در نشست هفتگی با خبرنگاران در روز سه شنبه به آخرین تحوات در زمینه افغانستان پرداخت و گفت، مدر حال همکاری با شرکای خود برای ایجاد گسترده‌ترین اجماع بین المللی ممکن در زمینه تحولات افغانستان هستیم.

به گزارش «وبگاه وزارت خارجه فرانسه» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در پاسخ به سئوالی در زمینه تازه ترین واکنش پاریس به تحولات افغانستان و شروط این کشور برای به رسمیت شناخات طالبان گفت: «موضع فرانسه روشن است. همانطور که "امانوئل ماکرون" رئیس جمهور و وزیر خارجه بارها تاکید کرده اند، ما شرایطی را وضع کرده‌ایم. ما خواستار اعمال آن‌ها هستیم نه صرفا بیان کلمات. ما در حال همکاری با شرکای خود برای ایجاد گسترده‌ترین اجماع بین المللی ممکن در این مورد هستیم.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه افزود: «محوریت خواسته‌های ما احترام به حقوق بشرو حمایت ازهمه کسانی است که حق دارند با دریافت پناهندگی تحت حمایت قرار گیرند و همچنین آزادی خروج از افغانستان برای همه کسانی که مایل به این کار هستند. احترام به حقوق بشر و به ویژه احترام به کرامت بانوان افغانستانی و کنار گذاشتن تروریسم، دسترسی رایگان به کمک‌های بشردوستانه و ایجاد دولت انتقالی از طریق مذاکرات جاری در دوحه نیز از جمله انتظارات ماست.»

این دیپلمات فرانسوی درباره موضوع نشست مجازی وزرای خارجه کشورهای جی-7 گفت: «هدف مشترک ما تضمین ادامه تخلیه‌های بشردوستانه برای همه مردان و زنانی است که کار آنها را در معرض خطر قرار می‌دهد و همچنان مایلند کشور را به هر طریق ممکن ترک کنند، به ویژه از طریق بازگشایی سریع، امن و ایمن فرودگاه کابل. این موضوع مورد بحث جلسات امروز در جی-7 و شورای امنیت سازمان ملل متحد است و ما قطعنامه‌ای در این زمینه به همراه ایالات متحده ، آلمان و انگلیس ارائه می‌دهیم.»

روز گذشته نیز وزارت خارجه انگلیس طی بیانیه‌ای با تشکیک در پایبندی طالبان به انجام ندادن اقدامات تلافی‌جویانه علیه نظامیان بیگانه، گفت اگر طالبان به تعهداتش عمل کند، لندن نیز با آنها تعامل خواهد داشت.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار