مصوبه افزایش قیمت تایر لغو شد
کد خبر: 1059688
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Rfk
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۰

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر گفت: اعضای این انجمن مصوبه خود را درخصوص افزایش قیمت ۱۵ درصدی تایر از ابتدای شهریور ماه ملغی کردند.
به گزارش فارس، هفته پیش تولیدکنندگان تایر در جلسه‌ای افزایش ۱۵ درصدی قیمت تولیداتشان را از ابتدای شهریورماه مصوب کردند و بر این اساس مقرر شد نرخ‌های جدید از روز نخست ماه جاری اعمال شود، اما پس از گذشت سه روز از موعد تعیین شده، سخنگوی انجمن تایر از تصمیم جدید تایرسازان برای لغو این مصوبه
خبر داد.
مصطفی تنها، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان تایر در گفتگو با فارس با بیان اینکه در جلسه قبلی انجمن، افزایش ۱۵ درصدی قیمت تایر و اعمال آن از ابتدای شهریورماه مصوب شده بود، اظهار داشت: فعلاً اجرای این مصوبه عقب افتاده و تولیدکنندگان این رشد قیمت را ملغی کرده‌اند.
وی دلیل این تصمیم را امیدوار شدن تولیدکنندگان به بهبود شرایط اقتصادی کشور و وضعیت تولید عنوان کرد و گفت: شرایط طوری است که همه امیدوارند اتفاق مثبتی بیفتد تا قیمت تمام شده تولید در حدی باشد که صنعتگران ضررده نباشند.
تنها در پاسخ به این سؤال که آیا سازمان حمایت مانع از اجرای مصوبه افزایش قیمت تایر شده است، اظهار داشت: خیر، اینطور نیست و تولیدکنندگان، خودشان تصمیم گرفتند که مصوبه افزایش قیمت را اجرا نکنند.
وی در واکنش به این موضوع که چرا اعضای انجمن تایر هفته گذشته به این نتیجه نرسیدند و رشد قیمت را مصوب کردند، گفت: شرایط کشور طوری شده که همه به بهبود وضعیت امیدوار شده‌اند، هرچند وضعیت بازار خوب نیست، اما امیدواریم اتفاقات خوبی رخ دهد.
سخنگوی انجمن تایر ادامه داد: فعلاً قیمت‌های مصوب در دی ۹۹ برای عرضه تایر اعمال می‌شود.
وی با بیان اینکه نرخ‌گذاری لاستیک به فعالان صنعت تایر واگذار شده است، اما سازمان حمایت بر آن نظارت خواهد داشت، گفت: افزایش قیمت مؤلفه‌های تولید از جمله قیمت مواداولیه از جمله دوده، روغن، کائوچو، نخ و اکسید روی مشکلاتی را به وجود آورده و در این شرایط تولید برای کارخانه‌ها به صرفه نخواهد بود.
خریدار نداریم؛ بازار تایر اشباع شد
داوود سعادتی‌نژاد، رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک، روغن و فیلتر تهران اخیراً با بیان اینکه افزایش قیمت تایر اتفاق نیفتاده است، گفته بود: تا امروز مصوبه‌ای در این خصوص ارسال نشده است و نمی‌توان خودسرانه تایر را گران کرد، این گران شدن باید از طریق سازمان حمایت و تنظیم بازار کارشناسی و به ما ابلاغ شود.
به گفته وی، لاستیک در بازار اشباع شده است و هیچ خریداری حضور ندارد. با این اوضاع و اشباع لاستیک، افزایش قیمت به نفع نیست چراکه تقاضا کاهش پیدا کرده است.
تایر گران شود، رسوب انبار‌ها بیشتر می‌شود
وحید خراسان، یک فعال بازار لاستیک نیز در مورد وضعیت این بازار اظهار داشت: هم‌اکنون شاهد رسوب تایر‌های تولیدی در بازار تایر هستیم و در صورت افزایش قیمت این کالا، رسوب در انبار‌های تایر بیشتر خواهد شد، زیرا قدرت خرید مردم پاسخگوی این افزایش قیمت نیست.
به گفته فعالان صنعت تایر، نیاز سالانه کشور به تایر حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار تن است. از این مقدار حدود ۲۵ میلیون حلقه مربوط تایر سواری و حدود ۴ میلیون حلقه آن نیز مربوط به تایر‌های سنگین، کشاورزی و صنعتی است.
فعالان بازار تایر می‌گویند: در حال حاضر در تولید تایر‌های سواری حدود ۹۰ درصد به خودکفایی رسیده‌ایم و شرکت‌های تولیدی در حال تأمین بازار هستند و در حوزه تایر‌های سنگین، در برخی از سایز‌ها مانند سایز ۲۴- ۱۲ خودکفا هستیم، اما در دیگر سایز‌ها مانند سایز ۳۱۵ حدود ۷۰ درصد به واردات وابسته‌ایم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار