بلاتکلیفی هزاران خودروی وارداتی در پایان دولت
کد خبر: 1057349
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004R41
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۰
میراثی که برای دولت رئیسی کنار گذاشته شد
تنها چند روز به پایان دولت دوازدهم باقی‌مانده‌است، اما بعد از سال‌ها هنوز تکلیف حدود ۲هزارو ۲۵۰‌خودروی باقی‌مانده در گمرک مشخص نیست، هر چند رایزنی‌ها در این رابطه همچنان ادامه دارد و اخیراً نیز وزارت کشور با ارائه پیشنهاداتی از رئیس‌جمهور خواسته‌است در این رابطه بررسی‌هایی صورت گیرد و وضعیت را روشن کند.

تنها چند روز به پایان دولت دوازدهم باقی‌مانده‌است، اما بعد از سال‌ها هنوز تکلیف حدود ۲هزارو ۲۵۰‌خودروی باقی‌مانده در گمرک مشخص نیست، هر چند رایزنی‌ها در این رابطه همچنان ادامه دارد و اخیراً نیز وزارت کشور با ارائه پیشنهاداتی از رئیس‌جمهور خواسته‌است در این رابطه بررسی‌هایی صورت گیرد و وضعیت را روشن کند.
به گزارش ایسنا، در ادامه رایزنی‌ها برای مشخص شدن سرانجام خودرو‌های وارداتی که از سال‌ها پیش به گمرک و بنادر رسیده و به دلایل مختلف از جمله پرونده‌های قضایی و یا عدم ثبت سفارش وضعیت مشخصی ندارند، اخیراً وزیر کشور در مکاتبه‌ای با رئیس‌جمهور خواستار رسیدگی به این موضوع شده‌است، به‌طوری که با شرح جریان خودرو‌های مانده در گمرک پیشنهاد کرده بود که در مورد آن دسته از خودرو‌هایی که به لحاظ موانع ناشی از ضوابط و مقررات بلاتکلیف مانده و امکان ترخیص آن‌ها وجود ندارد، وزارتخانه‌های مربوطه از جمله صمت و همین طور وزارت اقتصاد و به طور خاص گمرک و سازمان املاک تملیکی، تکلیف قانونی خود را در این رابطه انجام دهند.
همچنین با توجه به اینکه عمده خودرو‌های باقی مانده در گمرک به دلیل وجود پرونده‌های قضایی با مشکل مواجهند از رئیس‌جمهور خواسته شده‌بود بررسی‌ها و هماهنگی‌هایی برای مشخص شدن وضعیت آن‌ها با قوه قضائیه صورت بگیرد.
واگذاری به مناطق آزاد
مدت‌ها و حتی چند سالی است که از صاحبان خودرو‌های وارد شده که با ممنوعیت واردات خودرو و تغییر ضوابط مواجه شدند گرفته تا دستگاه‌های مربوطه خواستار تعیین تکلیف این خودرو‌ها بوده‌اند، در همین رابطه چندی پیش سازمان اموال تملیکی پیشنهاد واگذاری حدود هزارو ۵۰۰ دستگاه از این خودرو‌ها به مناطق آزاد را با توجه به شرایطی که داشتند مطرح کرد و به دنبال آن دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد مکاتباتی با معاون اول رئیس جمهور داشت.
در نهایت آنچه اتفاق افتاد این بود که در کمیسیون اقتصادی هیئت دولت این پیشنهاد را مطرح کرد و آن طور که مسئولان سازمان اموال تملیکی اعلام کردند قرار شد نه تنها هزارو ۵۰۰‌خودروی مد‌نظر بلکه برای تمامی خودرو‌های مانده در گمرک تصمیم‌گیری شود و در این رابطه پیشنهاد شد بخشی از خودرو‌ها که زیر ۲‌هزارو ۵۰۰ سی‌سی هستند به شرط فروش در داخل واگذار شود و خودرو‌های بالای ۲‌هزارو ۵۰۰ سی‌سی به شرط تردد و ورود به مناطق آزاد و در مورد خودرو‌های امریکایی و فاقد نمایندگی نیز امحای فنی در نظر گرفته شود. از سویی تعدادی خودرو هم برای اورژانس و ناجا به جهت تکمیل ناوگان خدمت‌رسانی واگذار شود.
میرمعینی، معاون بهره‌برداری و فروش سازمان اموال تملیکی گفته بود قرار است به زودی این پیشنهادات در دولت به تصویب برسد و اجرایی شود ولی در هر صورت با وجود تمامی اعلام‌ها و رایزنی‌هایی که در مورد خودرو‌های مانده در گمرک وجود داشته هنوز اتفاقی نیفتاده است و تنها چند روز به پایان دولت باقی‌مانده و حداقل ۲هزارو ۲۵۰‌خودروی لوکس سال‌هاست در شرایط بعضاً نامناسب آب و هوایی گمرکات قرار دارندو تکلیفی برای ترخیص و اینکه در اختیار صاحبان‌شان قرار بگیرند یا به نوعی دیگر به بهره‌برداری برسد، ندارند.
جزئیات خودرو‌های ورودی و مانده
این خودرو‌ها باقی مانده همان حدود ۱۲‌هزار و ۲۶۱‌خودرویی هستند که طی چند سال گذشته به کشور وارد شده‌است ولی با توجه به ممنوعیت‌های اعمال شده به ویژه از سال‌۱۳۹۷، امکان ترخیص و ورود به کشور پیدا نکرده‌اند، این در حالی است که از دی ماه ۱۳۹۷ تا شهریور سال گذشته طی چند مرحله تعیین مهلت از سوی هیئت وزیران، صاحبان خودرو می‌توانستند طبق ضوابط تعیین شده برای ترخیص کالای خود اقدام کنند، ولی در هر حال برخی مشکلات مانع از خروج تمامی خودرو‌ها شد.
گزارشی که چندی پیش از سوی ارونقی، معاون فنی گمرک اعلام شد نشان داد از ۲هزارو ۲۴۹‌دستگاه خودروی مانده در گمرک، ۵۱‌دستگاه قبلاً اظهار ولی پروانه نشده بود، ۷۳‌دستگاه خودروی سفارش امریکا و ۹‌دستگاه خودرو‌های بالای ۲هزارو ۵۰۰ سی‌سی نیز در گمرک خرمشهر و منطقه آزاد اروند است، همچنین ۱۰۰‌دستگاه بالای ۲هزارو ۵۰۰ سی‌سی در سال‌۱۳۹۳ وارد و بخشی از آن مربوط به تسهیلات جانبازان بوده و هزارو ۸۹ دستگاه دارای پرونده قضایی که برای بخشی از متهمان پرونده دادنامه مبنی بر ترخیص خودرو صادر شده است.
همچنین ۹۲۷ دستگاه فاقد ثبت سفارش و به گمرک اظهار نشده‌اند که همگی زیر ۲هزارو ۵۰۰‌سی‌سی است یعنی با باز شدن ثبت سفارش امکان ورود به کشور را خواهند داشت.
در هر صورت نزدیک یک‌سال از آخرین تصمیم دولت برای این خودرو‌ها گذشته و در این مدت با وجود درخواست‌هایی که از سوی دستگاه‌های مربوطه از جمله گمرک و سازمان اموال تملیکی وجود داشته به هر دلیلی از جمله موانع سازمان ملی استاندارد و یا عدم ثبت سفارش وضعیت مشخص نشده و دولت هم تصمیمی نگرفته‌است و اینکه آیا در چند روز باقی‌مانده تصمیمی در این رابطه اتخاذ می‌شود یا خیر در ابهام قرار دارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار