رمز ارز‌ها روزانه ۲۰میلیارد تومان به کشور ضرر می‌زند
کد خبر: 1057053
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QzF
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۱۶
به گفته گمرک، بانک مرکزی برای واردات رسمی ماینر‌های استخراج رمزارز از سال ۹۹ تاکنون ۱۱ میلیون دلار برای متقاضیان تأمین ارز کرده است. مجری تأمین برق مراکز استخراج رمز ارز معتقد است، روزانه ٢٠میلیاردتومان رمز ارز‌های غیرمجاز به اقتصاد کشور آسیب وارد می‌کنند که باید به سرعت فعالان این حوزه تعیین تکلیف شوند.

به گفته گمرک، بانک مرکزی برای واردات رسمی ماینر‌های استخراج رمزارز از سال ۹۹ تاکنون ۱۱ میلیون دلار برای متقاضیان تأمین ارز کرده است. مجری تأمین برق مراکز استخراج رمز ارز معتقد است، روزانه ٢٠میلیاردتومان رمز ارز‌های غیرمجاز به اقتصاد کشور آسیب وارد می‌کنند که باید به سرعت فعالان این حوزه تعیین تکلیف شوند.
به گزارش فارس، با افزایش موج گرمای هوا، تعادل تولید و مصرف برق در کشور به هم خورده است، تا جایی که مسئولان وزارت نیرو از رکورد مصرف برق در این ایام خبر می‌دهند و به همین علت گاه و بی‌گاه شاهد قطعی برق در مناطق مختلف کشور هستیم که برخی افراد یکی از دلایل آن را مصرف برق ماینر‌ها عنوان می‌کنند.
با ورود دستگاه‌های استخراج رمزارز به عنوان یک مهمان ناخوانده در سال‌های اخیر حالا برخی کارشناسان قصور قطعی برق را گردن این ماینر‌ها می‌اندازند که مصرف برق را بالا برده است. در حال حاضر ماینر‌های مجاز و غیرمجاز یکی از متهمان اصلی قطعی برق در کشور هستند، اما عده‌ای معتقدند که علت خاموشی‌های اخیر ماینر‌ها نیستند و مشکل جای دیگری است.
علی بخشی، رئیس هیئت‌مدیره سندیکای صنعت برق در این‌باره می‌گوید: «اینکه گفته می‌شود رمزارز‌ها عامل خاموشی هستند، نادرست است و نمی‌توان گفت که تنها این بخش عامل خاموشی بوده و در واقع عامل این است که همیشه روی لبه مرز تولید و مصرف برق حرکت می‌کنیم و ورود یک‌بار اضافه به شبکه موجب برهم زدن تعادل شبکه می‌شود.»
نکته این است که برق مصرفی ماینر‌های مجاز با تعرفه صادراتی محاسبه می‌شود و به گفته مجیدرضا حریری، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین کل مجوز صادرشده برای سرمایه‌گذاری مجاز در حوزه استخراج رمز ارز ۳۵۴مگاوات است. بنابراین این میزان مصرف برق نمی‌تواند در محاسبات عامل خاموشی‌ها باشد، اما مسئله جایی جذاب می‌شود که ابوذر صالحی، روابط عمومی توانیر با اذعان بر اینکه ماینر‌های مجاز عامل قطعی برق نیستند، به وجود ۸ هزار ماینر غیرمجاز اشاره کرده که شبکه مصرف را با چالش مواجه و طبیعتاً امکان شناسایی آن‌ها با دشواری همراه است.
در راستای این نگرانی‌های چند روزگذشته، محمد حسن متولی‌زاده رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت توانیر در مورد ورود دستگاه‌های غیرمجاز استخراج رمزارز از چین به کشور به ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هشدار داده و خواستار تمهیدات سختگیرانه‌تر شده است.
وی گفته است: «دولت چین در حال اعمال سیاست‌های بسیار سختگیرانه جهت ممنوعیت استخراج رمزارز‌ها در چین می‌باشد و این امر باعث خروج اکثریت قریب به اتفاق دستگاه‌های استخراج رمزارز از کشور مذکور خواهد شد که بیش از ۵۰درصد ظرفیت استخراج رمزارز‌ها در کل دنیا را به خود اختصاص داده است. از آنجا که قیمت حامل‌های انرژی در ایران به صورت یارانه‌ای و ناچیز در مقایسه با قیمت‌های جهانی عرضه می‌شود، احتمال ورود تعداد زیادی از دستگاه‌های مذکور از چین به کشورمان از طریق مبادی غیررسمی در هفته‌های پیش رو بسیار بالا ارزیابی می‌شود.»
با این وجود، برخی شرکت‌ها با دریافت ثبت سفارش از وزارت صمت و تأمین ارز نیمایی از بانک مرکزی اقدام به ورود دستگاه‌های استخراج رمزارز می‌کنند که میزان ارز بری آن‌ها قابل توجه است.
مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران در گفتگو با فارس با اشاره به واردات رسمی دستگاه‌های استخراج رمزارز‌ها به کشور اظهار داشت: در حال حاضر دستگاه‌های استخراج رمزارز بدون هرگونه ممنوعیتی و حتی با دریافت ثبت سفارش از وزارت صمت و تأیید منشأ ارز از سوی بانک مرکزی، توسط بخش خصوصی به کشور وارد می‌شود. از ابتدای سال ۹۹ که به پیشنهاد گمرک، ردیف تعرفه مذکور برای طبقه بندی کالا تعیین و مصوب شد، تاکنون حدود ۱۱ میلیون دلار ارز برای واردات ماینر‌ها از کشور خارج شده است.
معاون فنی گمرک با تأکید بر اینکه این دستگاه‌ها از مبادی رسمی کشور و پس از انجام تشریفات گمرکی ترخیص می‌شوند، گفت: در این مدت حدود ۱۳ هزار دستگاه ماینر استخراج رمزارز به وزن بیش از ۱۶۰ تن به ارزش ریالی بیش از ۴۵ میلیارد تومان به کشور وارد شده و پس از انجام تشریفات گمرکی ترخیص گردیده است.
وی درباره اینکه ماینر‌ها از کدام کشور‌ها به کشور می‌آیند، بیان داشت: عمده واردات این دستگاه‌ها از کشور چین و امارات وارد گمرکات فرودگاه امام‌خمینی، پیام البرز و نیز گمرک شهید رجایی بندرعباس شده است. همچنین واردکنندگان دستگاه استخراج رمزارز‌ها برای ترخیص، از حواله ارزی و برات استفاده کرده‌اند.
خسارت ۲۰ میلیاردی به اقتصاد کشور
مجری تأمین برق مراکز استخراج رمز ارز معتقد است: سودجویانی که از دستگاه رمز ارز غیرمجاز جمع‌آوری شده از سوی وزارت نیرو استفاده می‌کردند، روزانه مبلغ ۲۰میلیارد تومان از منابع کشور را به غارت می‌برده‌اند تا بدون ایجاد هیچ‌گونه شغل و ارزش افزوده‌ای برای کشور و صرفاً با سوءاستفاده از یارانه حامل‌های انرژی به ثروت‌اندوزی بپردازند.
خدادادی افزود: براساس قانون استفاده از هرگونه انشعاب برق با تعرفه یارانه‌ای شامل انشعاب برق خانگی، تجاری، صنعتی، کشاورزی و... برای استخراج رمزارز‌ها در کشور غیرمجاز است. سودجویی غیرقانونی از محل یارانه‌ها نیز باعث تحمیل هزینه‌های هنگفتی به اقتصاد کشور شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به دامن زدن به رکود صنایع و تعطیلی کارخانه‌ها و همچنین افزایش بیکاری و تورم اشاره کرد.
مجری تأمین برق مراکز استخراج رمز ارز ادامه داد: با توجه به اینکه برای تولید برق در نیروگاه‌های حرارتی کشور گاز طبیعی با قیمت یارانه‌ای به مصرف می‌رسد، میزان یارانه‌ای که این افراد، برخلاف قانون از آن بهره می‌بردند به حدود ۲۰ میلیارد تومان در روز بالغ می‌شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار