در انتخاب شهردار انقلابی و جهادی بودن مهمترین معیار است/ شهرداری تهران را به یک مدیر شهری انقلابی می‌سپاریم
کد خبر: 1057004
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QyS
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹
مهدی چمران در گفتگو با جوان آنلاین مطرح کرد
مهدی چمران درباره انتخاب شهردار آینده تهران می‌گوید: «حین بررسی رزومه گزینه‌ها همه معیار‌ها مطرح می‌شود و هر فردی که بر اساس معیار‌ها امتیاز بیشتری بیاورد در گزینه‌های نهایی قرار می‌گیرد، اما معیار انقلابی و جهادی بودن شاخص مهم و اثر گذاری است.»
سرویس جامعه جوان آنلاین: روند انتخاب شهردار آینده تهران از سوی منتخبان مردم تا حدودی طولانی شده است و حتی گفته می‌شود بین منتخبان در معرفی مصادیق و انتخاب شهردار اختلاف وجود دارد. حتی برخی خبر‌ها در فضای رسانه‌ای حاکی از لابی و فشار بر منتخبان شورای ششم تهران برای انتخاب شهردار آینده است. با مهدی چمران، منتخب ششمین دوره شورای شهر در این باره گفتگو کرده ایم که شرح آن در ادامه آمده است.

روند انتخاب شهردار در این دوره طولانی‌تر از ادوار گذشته شده خبر‌هایی مطرح شده مبنی بر اینکه برخی رایزنی‌ها و لابی‌ها سبب بروز اختلاف در بین منتخیان ششمین دوره شورای شهر برای انتخاب شهردار شده است، به نظر شما بروز این اختلاف نظر‌ها در شورایی که برآمده از یک لیست انتخاباتی طبیعی است؟

اختلاف نظر با اختلاف متفاوت است و در شورای ششم هر ۲۱ نفر می‌توانند نظرات متفاوتی داشته باشند، اما این به معنای اختلاف نیست. بیشتر تعارض آراست تا اختلاف.

در کنار اختلاف نظر‌هایی که شما تعارض نظر می‌نامیدش گفته می‌شود شاخص‌های ده گانه‌ای که به عنوان معیار انتخاب شهردار تعیین شده است مدام با فشار برخی ذینفعان در حال تغییر هستند، این موضوع چه اندازه صحت دارد و مگر می‌شود بنای کار تحت تاثیر رایزنی‌ها تغییر کند؟

نه اصلا شاخص‌ها هیچ تغییری نکردند و براساس همان شاخص‌های مصوب مصداق‌ها پیشنهاد شدند؛ بنابراین ملاک و معیار اصلی ما همان ۱۰ شاخص نهایی است. البته معیار انقلابی و جهادی بودن جایگاه بیشتری دارند و می‌توان گفت از مهمترین معیار‌های اعضاست. توجه داشته باشید که هنوز مصاحبه با مصداق‌ها شروع نشده که اعضا با همدیگر اختلاف داشته باشند.

در بین گزینه‌ها فردی دارای اندیشه و رزومه تکنوکراتی مطرح است یک فرد تکنوکرات چگونه می‌تواند در چارچوب معیار انقلابی و جهادی بودن تعریف شود؟

در مورد اشخاص صحبت نمی‌کنم، حین بررسی رزومه گزینه‌ها همه معیار‌ها مطرح می‌شود و هر فردی که بر اساس معیار‌ها امتیاز بیشتری بیاورد در گزینه‌های نهایی قرار می‌گیرد، اما معیار انقلابی و جهادی بودن شاخص مهم و اثر گذاری است.

امروز منتخبان به بحث برنامه‌های ۱۱ مصداق ورود پیدا می‌کنند؟

اعضا بررسی‌ها را شروع کردند، اما هنوز جلسه برگزار نشده است. در جلسه چهارشنبه هفته جاری منتخبان برنامه‌های مصداق‌ها را که ارائه شده بررسی می‌کنند و ان شاالله از روز شنبه جلسات مصاحبه یا گزینه‌های پیشنهادی را شروع خواهیم کرد.

به نظر شما روند انتخاب شهردار طولانی نشده، چرا که شاخص‌ها و مصادیق مشخص گویا هستند، اما رسیدن به سه گزینه نهایی طولانی شده است؟

زمان لازم دارد؛ مصادیق باید توضیح بدهند و برنامه‌های خود را ارائه کنند. منتخبان مردم در شهرداری نمی‌خواهند شهردار با یک مثبت و منفی انتخاب کنند بلکه باید به صورت تقریبی اعضا به یک اقناع عمومی برسند.

در فضای رسانه‌ای آن چیزی که مورد توجه بوده این است که شهرداری که برخاسته از جریان انقلابی، پادکست و بدون در نظر داشتن نگاه سیاسی و جناحی و آشنا به مدیریت شهری برای سکانداری شهر تهران انتخاب شود، منتخبان این مطالبه را چگونه مورد توجه قرار می‌دهند؟

شهرداری جای سیاست بازی‌ها نیست. کسی که به عنوان شهردار انتخاب می‌شود باید کار کند و تخصص و تجربه انجام آن را داشته باشد. شهردار نماینده تمام اقشار جامعه شهری تهران است و نباید نگاه جناحی به این بخش از مدیریت داشته باشد. همچنین باید قادر به کارگیری افراد توانمند در بدنه شهرداری باشد. تهران را بسازد و مانند رییس جمهوری نماینده همه مردم است نه یک جریان خاص.

مجموع شاخص‌های فردی که بتواند تهران را اینگونه اداره کند و همه ۱۰ میلیون جمعیتی که در این شهر زندگی می‌کنند او را قبول داشته باشند و مشارکت مردم را تقویت کند، در چه سبک مدیریتی تعریف می‌شود؟
اینکه همه این فرد را قبول داشته باشند عملیاتی نمی‌تواند باشد، اما شهردار آینده تهران باید همه را قبول داشته باشد. ممکن است همه او را قبول نداشته باشد، اما شهردار باید برای همه مردم شهر تهران تلاش کند. اگر بتواند چنین عملکردی داشته باشد قطعا شخص موفقی خواهد بود.

چه مدیری می‌تواند ضامن همه مردم شهر باشد؟

مدیری که شهر را بشناسد و تخصص داشته باشد. اگر مدیریت قوی داشته باشد قطعا می‌تواند ضامن همه شهروندان تهرانی باشد؛ بنابراین ما در بررسی روند انتخاب شهر دار همه تلاش مان این است که شهر را به یک مدیر شهری با سبقه انقلابی بسپاریم

سبقه اجرایی چه اندازه در انتخاب شهردار آینده تاثیرگذار است؟

قطعا باید سوابق اجرایی داشته باشد؛ شهرداری جای آزمون و خطا نیست باید در کار اجرایی توانمند باشد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار