تصویری از کهکشانی با فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری از زمین
کد خبر: 1056824
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QvY
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۷
یک خوشه کهکشانی که دارای پیچ و تاب ناشی از گرانشی است که از مقدار جرم بالا و باور نکردنی نشات می‌گیرد، توسط تلسکوپ فضایی هابل ثبت شده که رنگ آن نیز مایل به قرمز و حدود ۱۰ میلیارد سال نوری فاصله بوده.
سرویس جامعه جوان آنلاین: تلسکوپ فضایی هابل در جدیدترین تصویر ثبت شده خود، نشان می‌دهد که گرانش می‌تواند تاثیر واقعاً قدرتمندی در جهان ما داشته باشد. در میان خوشه‌ای از کهشکان‌ها، هابل پدیده‌ای را مشاهده کرد که به عنوان لنز‌های گرانشی شناخته می‌شود.

ما تمایل داریم فکر کنیم که نور به طور کلی در یک خط مستقیم حرکت می‌کند و این مسئله در فواصل کوتاه تقریباً درست است همانند اثری که از نور لامپ‌ها یا صفحه نمایش‌ها بر روی زمین می‌بینیم، اما وقتی به فضا نگاه می‌کنیم جاذبه نور به صورت خم شده، مشاهده می‌شود.

خوشه کهکشانی که دارای تاثیر گرانشی ناشی از مقدار جرم بالا و باورنکردنی است، می‌تواند نور جسمی را که پشت آن قرار دارد بسیار بزرگ کند و حتی آن را پیچ و تاب دهد تا به نظر برسد پشت آن نبوده و در کنار آن قرار دارد؛ در تصویر هابل، کهکشان مایل به قرمز حدود ۱۰ میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد که در کیهان، گاز آن تمام شده و ستاره‌های جدیدی را تشکیل داده است.

یکی از ابزار‌های طبیعی منجمان برای رصد کهکشان‌های دوردست، استفاده از نور یک ستاره یا کهکشان نزدیک برای رصد اهداف دورتر است که به آن لنز گرانشی می‌گویند؛ این پدیده که به "همگرایی گرانشی" نیز معروف است، با آنچه که لنز‌ها بر روی پرتو‌های نور تولید می‌کنند، قابل مقایسه بوده و به عنوان نوعی ذره‌بین عمل کرده و اندازه و میزان تصویر ظاهری شیء اصلی را تغییر می‌دهد.
 
تصویری از کهکشانی با فاصله ۱۰ میلیارد سال نوری از زمین
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار