شورای پول در خدمت دولت
کد خبر: 1056637
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QsX
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۶

در حال حاضر شورای پول و اعتبار از بدنه دولت تشکیل‌شده و به نفع شرکت‌های دولتی کار می‌کند.
به گزارش تسنیم، غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به طرح تغییر ساختار بانک مرکزی اظهار کرد: تشکیل هیئت‌عالی مدیریت و شورای نظارت، دو تغییر ساختار در بانک مرکزی براساس طرح اخیر مجلس است. در طرح اخیر مجلس که در راستای تغییر ساختار بانک مرکزی است، شورای پول و اعتبار به هیئت‌عالی مدیریت بانک مرکزی تبدیل می‌شود و ترکیبی متفاوتی خواهد داشت. مصباحی‌مقدم درخصوص استقلال بانک مرکزی گفت: استقلال بانک مرکزی به این معناست که بانک مرکزی مجری سیاست‌های پولی باشد، بدون اینکه دولت به منابع بانک مرکزی اتکا کند. منابع بانک مرکزی جیب ملت بوده و پول نشانه قدرت خرید است.
این نماینده اسبق مجلس افزود: کسی که بانک مرکزی را مدیریت می‌کند نباید به راحتی از سوی رئیس‌جمهور عزل و نصب شود و همچنین اعضای شورای پول و اعتبار را نباید رئیس‌جمهور تعیین کند.
مصباحی‌مقدم با اشاره به اینکه بانک مرکزی باید دو کار عمده را انجام دهد، گفت: نخست اینکه بانک مرکزی نباید به دولت قرض بدهد، زیرا قرضی که دولت از بانک مرکزی می‌کند، هرگز پس داده نمی‌شود؛ همچنین بانک مرکزی نباید قرض ریالی به دولت بدهد و ارز از دولت بخرد.
وی افزود: دولت باید ارز خود را در بازار آزاد بفروشد و بانک مرکزی فقط قیمت ارز را مدیریت کند. بین دو عامل ذکر شده تفاوت زیادی وجود دارد و بانک مرکزی فقط باید عرضه و تقاضا را مدیریت کند.
مصباحی مقدم بیان کرد: دولت نباید بانک مرکزی را جیب خودش تلقی کند و بانک مرکزی باید مستقل از دولت عمل کند.
این نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه منشأ بسیاری از مشکلات، استقلال نداشتن بانک مرکزی است، گفت: رشد نقدینگی به دلیل همین قرض دادن بانک مرکزی به دولت است و بانک مرکزی نباید پول بدون پشتوانه منتشر کند و این دومین اقدامی است که باید بانک مرکزی انجام دهد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار