۱۶ هزار میلیارد تومان یارانه برای واردات گندم هزینه شد
کد خبر: 1056509
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QqT
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۹

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: واردات گندم ارز‌بر است و سال گذشته برای واردات ۳ میلیون تن گندم با تخصیص ارز ۴هزار و‌۲۰۰تومانی حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شد.
پرویز اوسطی در گفتگو با خانه ملت، در خصوص میزان خرید تضمینی گندم و نیاز به واردات این محصول گفت: گندم غذای اصلی را تشکیل می‌دهد و یکی از محصولات استراتژیک و اساسی محسوب می‌شود، می‌توان گفت کشت گندم رکن اصلی کشاورزی است.
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در شرایطی که میزان بارندگی طبیعی بود، نیاز به گندم در داخل کشور تأمین می‌شد، ادامه داد: در برخی از سال‌ها حجم برداشت گندم به ۱۲ میلیون تن می‌رسد، اما به واسطه خشکسالی و میزان بارندگی در سال جاری برداشت این محصول ۵۰ درصد کاهش داشته‌است.
وی با تأکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی قبل از آغاز فصل برداشت پیش‌بینی خرید ۸ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری را داشت، اما میزان تولید و خرید تضمینی بسیار پایین‌تر از این میزان است، عنوان کرد: در استان کردستان به عنوان یکی از استان‌های غله‌خیز تنها ۶۰ درصد از پیش‌بینی دولت در زمینه خرید تضمینی گندم محقق شد و این کاهش میزان خرید در سراسر کشور نیز وجود دارد.
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پایین بودن قیمت خرید تضمینی گندم یکی از دلایل کاهش میزان خرید تضمینی گندم است، گفت: دولت مکلف بود بر اساس قانون اصلاح قانون تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی قیمت گندم را در سال زراعی جاری اصلاح کند، اما این اتفاق در خصوص این محصول استراتژیک اعمال نشد و تنها هزار تومان در ازای هر کیلوگرم به عنوان مشوق در نظر گرفته شد. اوسطی با تأکید بر اینکه مجلس و کمیسیون کشاورزی خواستار محاسبه هزینه تولید و سود متعارف به عنوان مبنای قیمتگذاری محصولات استراتژیک هستند، افزود: بر اساس سود متعارف و محاسبه هزینه تولید باید قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم بیش از ۷ هزار تومان تعیین می‌شد. قیمت فعلی باعث شده تا گندم به سمت قاچاق، احتکار و مصارف غیر‌انسانی هدایت شود و به واردات بیشتر نیازمند شویم.
نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه واردات گندم ارز‌بر است و سال گذشته برای واردات ۳ میلیون تن گندم با تخصیص ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی حدود ۱۶ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت شد، گفت: واردات ۶ میلیون تن گندم مورد نیاز کشور به ارقام نجومی نیاز دارد که در شرایط فعلی ارزی به مصلحت نیست.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به اینکه دولت در سال زراعی جاری در زمینه تعیین قیمت و تأمین نهاده‌های مورد نیاز کشت این محصول استراتژیک مانند کود، سم و بذر به درستی عمل نکرد، ادامه داد: منابعی که باید در راستای حمایت از کشاورزان گندم کار داخلی هزینه شود با تعیین قیمت نامناسب و غیرمنطقی به جیب دلالان، واردکنندگان و کشاورزان خارجی می‌رود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار