واردات برنج ممنوع شد
کد خبر: 1056487
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qq7
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۲
ممنوعیت فصلی واردات برنج همزمان با اول مردادماه آغاز شد و تا پایان آبان ماه، گمرک مجاز به ترخیص برنج‌های وارداتی نیست مگر طبق شرایط تعیین شده.

ممنوعیت فصلی واردات برنج همزمان با اول مردادماه آغاز شد و تا پایان آبان ماه، گمرک مجاز به ترخیص برنج‌های وارداتی نیست مگر طبق شرایط تعیین شده.
به گزارش ایسنا، بر اساس آنچه که در کتاب مقررات صادرات و واردات مشخص شده است هر ساله جهت حمایت از محصول داخل، از ابتدای مرداد تا پایان آبان ماه، ممنوعیت فصلی واردات برنج اعمال و بعد از چهار ماه لغو می‌شود. در این فاصله ترخیص آن از گمرک ممنوع است، اما برای سال جاری درخواست‌هایی از سویی انجمن واردکنندگان برنج برای لغو ممنوعیت مطرح بود و حتی در جلسه ستاد تنظیم بازار نیز مورد بررسی قرار گرفت، ولی به طور کلی لغو نشد.
این در حالی است که طبق ابلاغیه وزارت صمت به گمرک ایران، مقرر شد که ممنوعیت فصلی واردات برنج از ابتدای مردادماه اعمال شود، ولی صرفاً آن بخش از محموله‌های برنج وارداتی که قبل از ۳۱ تیرماه دارای اعلامیه ورود و قبض انبار هستند مشروط به اینکه دارای ثبت سفارش باشند، امکان ترخیص خواهند داشت.
با این وجود طی روز‌های اخیر اعلام شد، حدود ۱۰کشتی حاوی برنج از مبدأ بارگیری و در مسیر ایران قرار دارند که عمده آن‌ها بعد از ۳۱ تیرماه به بنادر رسیده و در این حالت تاریخ ورود بعد از شروع ممنوعیت بوده و دیگر امکان ترخیص نخواهند داشت، از این جهت با توجه به نیاز داخل و ذخائر فعلی، رایزنی‌هایی بین گمرک و وزارت صمت جهت به تعویق انداختن یک ماهه ممنوعیت فصلی صورت گرفت ولی ظاهراً بررسی مجدد در ستاد تنظیم بازار به نتیجه نرسیده است.
طبق آخرین آمار گمرک ایران، در سال جاری و تا نیمه تیرماه فقط ۳/۸۶ هزار تن به ارزش ۱/۷۸ میلیون دلار برنج وارد و از گمرک ترخیص شده است. در حالی که در مدت مشابه سال قبل میزان برنج چندین برابر بوده است؛ به طوری که ۶/۲۷ هزار تن به ارزش ۱/۲۴۹ میلیون دلار وارد کشور شده بود. بر این اساس واردات برنج در سال جاری از نظر وزنی ۶۹ درصد و ارزش نیز به همین میزان کاهش داشته است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار