دولت روایت غیرواقعی از مذاکرات ارائه می‌کند
کد خبر: 1056469
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qpp
تاریخ انتشار: ۰۱ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۳۸
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس:

قانون مجلس مهم‌ترین دارایی تیم مذاکره کننده در مذاکرات ماه‌های اخیر بوده و مراجعه به متن مذاکرات که در اختیار مجلس است نشان می‌دهد اگر قانون مجلس نبود اساساً تیم مذاکره‌کننده چیزی برای چانه‌زنی نداشت.
سیدنظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس درگفت‌وگو با فارس، در واکنش به اظهارات علی ربیعی سخنگوی دولت مبنی بر اینکه مصوبه مجلس موجب ایجاد مشکل در روند مذاکرات و لغو تحریم‌ها شده است، تأکید کرد: بررسی‌های هیئت تطبیق نشان داد مذاکرات وین اساساً قادر به لغو مؤثر تحریم‌ها به گونه‌ای که منجر به انتفاع اقتصادی برای کشور شود نبوده و دولت در لغو تحریم‌ها شکست خورده است. وی افزود: هم آقای ربیعی و هم آقای روحانی در حال ارائه روایت‌های کاملاً غیرواقعی از نتیجه مذاکرات هستند، البته مردم به خلاف‌گویی‌های آقایان عادت کرده‌اند و کمتر کسی این اظهارات را جدی می‌گیرد.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه واقعیت با اظهارات مقام‌های دولت فاصله فراوان دارد، گفت: قانون مجلس مهم‌ترین دارایی تیم مذاکره‌کننده در مذاکرات ماه‌های اخیر بوده و مراجعه به متن مذاکرات که در اختیار مجلس است نشان می‌دهد اگر قانون مجلس نبود اساساً تیم مذاکره‌کننده چیزی برای چانه‌زنی نداشت. وی تصریح کرد: از زمانی که قانون مجلس تصویب و اجرا شد فضای مذاکرات کاملاً متحول گردید و غربی‌ها نه تنها نتوانستند تهدیدات خود را عملی کنند بلکه ایران در موقعیتی قرار گرفت که می‌توانست امتیاز‌های جدی از غرب بگیرد، اما دولت به خاطر عجله در احیای برجام - که آن هم اهداف انتخاباتی داشت- در استفاده از این فرصت، کوتاهی غیرقابل بخششی کرد.
موسوی با اشاره به بررسی‌های هیئت تطبیق که نمایندگان دولت هم در آن حضور داشته‌اند، تأکید کرد: یافته‌های این هیئت نشان می‌دهد نتیجه مذاکرات به گونه‌ای بود که هیچ گشایش اقتصادی واقعی برای کشور ایجاد نمی‌کرد و با حفظ تحریم‌هایی مانند «کاتسا» که دولت در این باره کوتاه آمد، ارزش توافق را از نفت در برابر غذا هم پایین‌تر می‌آورد. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در پایان تأکید کرد: مجلس نه تنها مخالف یک توافق خوب نیست بلکه هم رئیس و هم نمایندگان مجلس عقیده دارند با تولید قدرت و دیپلماسی عزتمندانه می‌توان به هدف لغو مؤثر تحریم‌ها نائل آمد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار