شاهکار اطلاعاتی به نام ابوالقیعان
کد خبر: 1056092
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Qjk
تاریخ انتشار: ۲۷ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۸

مهدی جهان‌تیغ در کانال تلگرامی خود نوشت: یعقوب ابوالقیعان، سیاستمدار پیشین و از مالکان بزرگ شرکت ساختمانی در شمال ناحیه نگیف، آخرین شاهکار اطلاعاتی جبهه مقاومت در اسرائیل محسوب می‌شود. این چهره تجاری مشهور در حالی در حال محاکمه در دادگاه‌های اسرائیل است که با مهم‌ترین افراد امنیتی و سیاسی رژیم صهیونیستی در ۳۰ سال اخیر از میشه یعلون که سابقه ریاست ستاد ارتش اسرائیل و معاونت نخست‌وزیری و وزارت جنگ در دوران نتانیاهو را در کارنامه دارد تا بنی گانتس، وزیر جنگ فعلی اسرائیل رابطه نزدیک داشته است.
اما چند برآورد راهبردی می‌توان از این پرونده امنیتی ارائه داد:
۱) ارزش اطلاعاتی «ابوالقیعان» برای جبهه مقاومت چقدر بوده است؟ صهیونیست‌ها می‌گویند او نوع و نحوه فعالیت امنیتی در اسرائیل، فعالیت و برنامه‌های بنی گانتس وزیر جنگ، معاملات نظامی که بین اسرائیل و فلسطینیان انجام شده بود یا قرارداد‌های نظامی با ایالات‌متحده را با یک واسطه به افسران اطلاعاتی ایران تحویل می‌داده است. روزنامه معاریو در گزارشی تحلیلی از این واقعه نوشت: باید از کیفرخواست اعلام‌شده در دادگاه نتیجه‌گیری کرد که تمامی حرکات بنی گانتس وزیر جنگ اسرائیل روی میز ایرانی‌ها قرار داشت. اما بهترین جمع‌بندی همان است که سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل گفته است: «ابوالقیعان اطلاعات به روز شده‌ای از وقایع اسرائیل ارائه می‌کرده است.»
۲) فهرست مورد هدف جامعه اطلاعاتی ایران در اسرائیل تنوع جالب توجهی دارد و از چهره‌های تجاری تا نمایندگان پارلمان و وزرای کابینه این رژیم در آن دیده می‌شود. خرداد ۹۷ بود که پلیس رژیم صهیونیستی و شین‌بت اعلام کردند: «گونن سگو»، وزیر پیشین انرژی و زیرساخت اسرائیل و عضو اسبق پارلمان اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شده است. افشای پرونده ابوالقیعان که سال‌هاست پشتیبان مالی احزاب مؤثر و مشهور صهیونیستی بوده و در کارنامه خود حضور در بالا‌ترین سطح معادلات سیاسی این رژیم را دارد، نشان می‌دهد که سطح عملیات اطلاعاتی ایران در بالا‌ترین رتبه در برابر رژیم صهیونیستی قرار داشته و موفق نیز بوده است.
۳) اسرائیل طی ماه‌های اخیر تلاش زیادی کرد که نشان دهد ایران را زیر ضربات اطلاعاتی سنگین قرار داده است. اما اینک مجبور شده محاکمه بخشی از جاسوسان ایران در اسرائیل را علنی کند. واقعیت، ولی فراتر از این دادگاه هاست؛ نهاد‌های امنیتی در اسرائیل گفته‌اند که افشای پرونده جاسوسی ابوالقیعان بخشی از فعالیت سرویس‌های امنیتی و نظامی اسرائیل طی چند سال گذشته برای کشف و مقابله با فعالیت‌های اطلاعاتی ایران و حزب‌الله در درون ساختار اسرائیل است. معنای دیگر این جملات این است که اسرائیل سال‌هاست گرفتار نفوذ افسران اطلاعاتی ایران بوده و برای مقابله با آن مجبور شده عملیات گسترده و طولانی مدتی را برای پاکسازی درونی امنیتی خود آغاز کند و پرونده‌های علنی شده تنها بخشی از بیان غیرمستقیم این فعالیت هاست.
۴) رژیم صهیونیستی چند دهه است که کنترل خبری بسیار منظم و سختگیرانه‌ای درباره حوادث امنیتی و نظامی دارد و تمایلی برای نشان دادن ضعف‌های اطلاعاتی درونی خود به‌هیچ‌وجه ندارد. در برگزاری دادگاه‌های علنی اخیر به‌نوعی اجبار دیده می‌شود. صهیونیست‌ها مجبورند به ایران پیام بدهند که موفق به کشف سرنخ‌هایی از اقدامات اطلاعاتی آن‌ها شده‌اند، ولی خودشان هم می‌دانند و هم گفته‌اند که یعقوب ابوالقیعان در حالی هفته‌ها پیش توسط نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی دستگیر شده که تا امروز اطلاعات زیادی در مورد هویت همدستان یا اشخاصی که با وی در این زمینه در ارتباط بودند، وجود ندارد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار