کد خبر: 1054985
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QRt
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰
در هفتاد و نهمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید انجام شد
چند طرح ملی وزارت صمت در استان کرمان با سرمایه‌گذاری ۴۰ هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی ۴ هزارو ۵۰۰‌نفر با فرمان رئیس‌جمهور و با حضور وزیر صمت مورد بهره‌برداری قرار گرفت، همچنین سند «سیاست‌های صنعتی ایران در افق‌۱۴۰۴» با حضور رئیس‌جمهور و رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی رونمایی شد.

سرویس اقتصادی جوان آنلاین: چند طرح ملی وزارت صمت در استان کرمان با سرمایه‌گذاری ۴۰ هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی ۴ هزارو ۵۰۰‌نفر با فرمان رئیس‌جمهور و با حضور وزیر صمت مورد بهره‌برداری قرار گرفت، همچنین سند «سیاست‌های صنعتی ایران در افق‌۱۴۰۴» با حضور رئیس‌جمهور و رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی رونمایی شد.

روز پنج‌شنبه هفته گذشته پنج‌طرح ملی شامل پروژه فولاد زرند به ظرفیت سالانه ۷/۱ میلیون تن شمش فولادی، کاتد مس شهر بابک به ظرفیت سالانه ۵۰‌هزار تن به روش باکتریا تانک لیجینگ برای نخستین بار در دنیا، تجهیز ناوگان عملیات معدنی با ظرفیت ۱۰۰‌میلیون‌تن در سال، مجتمع تولید آهک و دولومیت با ظرفیت ۴۰۰‌هزار تن در سال، خنک‌سازی کک متالورژی به روش خشک با ظرفیت ۸۰۰‌هزار تن در سال برای نخستین بار در کشور با مجموع ارزش سرمایه‌گذاری ۴۰‌هزار میلیارد تومانی افتتاح شد.
برای اجرای این طرح‌ها در مجموع ۴۰‌هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و با بهره‌برداری از آن‌ها برای ۴‌هزار و ۱۵۰‌نفر اشتغال پایدار و مستقیم ایجاد می‌شود. حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، روز پنج‌شنبه در هفتاد و نهمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، از طریق ویدئو کنفراس فرمان افتتاح رسمی پنج‌پروژه ملی صنعتی و تولیدی فوق را در استان کرمان صادر کرد.
این پنج‌طرح از مجموعه طرح‌های شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) با حمایت بانک پاسارگاد است که با مجموع سرمایه‌گذاری ۴۰‌هزار میلیارد تومان افتتاح شد. در مراسم فوق همچنین سند «سیاست‌های صنعتی ایران در افق ۱۴۰۴» با حضور رئیس‌جمهور و رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی رونمایی شد.
توانستیم در شرایط جنگ اقتصادی جهش تولید را پیش برانیم
رئیس‌جمهور با اشاره به افتتاح طرح‌های بسیار مهم صنعتی و معدنی در هفتاد و نهمین هفته از افتتاح طرح‌های ملی کشور گفت: افتتاح ۴۰‌هزار میلیارد تومان طرح در یک‌روز و در یک استان نشانگر توانمندی ملت، برنامه‌ریزی دولت و کارآمدی دولت و ملت است که در سخت‌ترین شرایط جنگ اقتصادی مهمترین پروژه‌ها را به ثمر رسانده‌اند.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنج‌شنبه هفته گذشته در هفتاد و نهمین پویش تدبیر و امید برای جهش تولید و در آیین افتتاح طرح‌های ملی صنعتی و معدنی در استان کرمان افزود: افتتاح منظم هر هفته طرح‌ها و پروژه‌های ملی کشور از ابتدای سال‌۹۹ تاکنون، پیام روشن و مفهوم بسیار مهمی برای دوستان و دشمنان ما دارد.
دکتر روحانی افزود: پیام این افتتاح‌ها این است که ملت ایران با استعداد بالای خود، استفاده از ظرفیت‌ها، بهره‌مندی از بانک‌ها، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و استفاده درست و بهینه از امکانات کشور قادر است در شرایط سخت جنگ اقتصادی تولید و جهش تولید را پیش براند و شاهد افتتاح طرح‌های مهم و بزرگ ملی در کشور باشیم.
از خام فروشی فولاد به طور کامل فاصله گرفته‌ایم
رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به طرح‌های افتتاح شده در زمینه صنایع فولاد در کشور گفت: با تکمیل شدن زنجیره فولاد در کشور امروز از خام فروشی این محصول به طور کامل فاصله گرفته‌ایم.
دکتر روحانی با بیان اینکه دولت و ملت در کنار هم در سخت‌ترین شرایط، مهم‌ترین پروژه‌ها را به ثمر رساندند، گفت: اینکه برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یک مجتمع بزرگ فولادی را با طرح کوره‌بلند افتتاح می‌کنیم، نشان دهنده این است که مردم، جوانان، مهندسین و کارگران کشور برای سربلندی ایران عزیز لحظه‌ای درنگ نمی‌کنند و راه و مسیر خودشان را ادامه می‌دهند.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در حین افتتاح طرح‌های امروز نکات قابل ملاحظه‌ای مطرح شد، در توضیح این نکات اظهار داشت: یکی از نکات این بود که می‌شود سرمایه‌های خرد و کوچک مردم را کنار هم قرار داد و با مشارکت مردم یک طرح عظیم و بزرگ را به ثمر رساند و بعد هم آن را در فرابورس و بورس عرضه کرد.
دکتر روحانی ادامه داد: نکته دیگر جلسه امروز این بود که یک طرح عظیم تولید فولاد در یک استان با ظرفیت ۷/۱ افتتاح شد که تقریباً خودکفا هم هست. یعنی هم زنجیره‌اش را از سنگ آهن گرفته تا مراحل بعدی در استان تأمین می‌کند و هم برق و آب لازم را با تأسیس نیروگاه و توافق با شرکت آبفا و تصفیه فاضلاب تأمین می‌کند.
مشارکت مردم در طرح‌ها بسیار مهم است
رئیس‌جمهور این خودکفایی را حائز اهمیت فراوان دانست و تصریح کرد: مشارکت مردم در اینگونه طرح‌ها بسیار مهم است. هر کسی در حد توان خودش باید بیاید و مشارکت کند.
افتتاح و کلنگ‌زنی ۲۱۵‌هزار‌میلیارد تومان پروژه از سال گذشته
وزیر صنعت، معدن و تجارت که در این مراسم حضور داشت، گفت: از سال گذشته تا به امروز در مجموع حدود ۲۱۵‌هزار میلیارد تومان پروژه جدید افتتاح یا کلنگ‌زنی شده‌است که به عنوان نمونه آب خلیج فارس افتتاح شد و به صورت همزمان عملیات اجرایی انتقال آب به استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و اصفهان را آغاز کردیم.
علیرضا رزم‌حسینی در خصوص پروژه‌های افتتاحی افزود: پروژه کوره بلند فولاد یکی از پروژه‌های مهم کشور است که در استان کرمان افتتاح می‌شود، امروزه بیشتر فولادی‌های ما به روش احیای مستقیم کار می‌کنند.
وی ادامه داد: به دلیل اینکه در زرند کرمان معادن زغال سنگ خوبی ازجمله خمرود وجود دارد، پروژه کوره بلند در آنجا توسط سرمایه گذار تعریف شده‌است تا از این ظرفیت استفاده بهینه شود و با استفاده از این ظرفیت، زنجیره ارزش در آن منطقه تکمیل شود.
کاهش ۳۸‌درصدی قیمت کاتد با افتتاح پروژه کاتد مس شهر بابک
وزیر صمت با اشاره به پروژه دوم (تولید ۵۰‌هزار تن کاتد مسی) تصریح کرد: در این بخش از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های جدید به همت مهندسین برومند استفاده می‌شود و این پروژه امروز در شهربابک کرمان مورد افتتاح قرار می‌گیرد.
رزم حسینی گفت: با روش ذکر شده حدود ۴۰‌درصد سرمایه‌گذاری در تولید کاتد کاهش پیدا خواهد کرد و صرفه‌جویی به دنبال دارد، همچنین حدود ۳۸‌درصد قیمت تمام شده کاتد کاهش می‌یابد.
وی ادامه داد: با افتتاح این پروژه ظرفیت تولید مس کاتدی ایران به ۵۱۲‌هزار تن خواهد رسید، البته تکنولوژی این نوع تولید در دست سرمایه‌گذار طرح است و می‌تواند علاوه بر توسعه آن را صادر نیز کند.
وزیر صمت اضافه کرد: سال گذشته ۷۳۰‌میلیون دلار صادرات مس کاتدی داشته‌ایم.
هم افزایی صنعت و سرمایه در میدکو
رزم حسینی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: سرمایه و صنعت به عنوان الگوی واقعی در هلدینگ میدکو به منصه‌ظهور رسیده‌است و بانک پاسارگاد به عنوان حامی مالی، پشتیبان این مجموعه شد.
رقابت سازنده میدکو با ایمیدرو دولتی
وی گفت: میدکو به صورت کاملاً سازنده با شرکت همتای خود (ایمیدرو) که یک شرکت دولتی است، رقابت می‌کند.
وزیر صمت اضافه کرد: بیش از ۹۰‌درصد پروژه‌هایی که امروز مورد افتتاح قرار گرفته در دولت‌های یازدهم و دوازدهم شروع شده‌است که این یک افتخار است.
وی تأکید کرد: در همین دولت می‌توانیم عملیات اجرایی انتقال آب به سیستان و بلوچستان را به صورت رسمی آغاز کنیم و مسیر لوله‌گذاری انتقال آب خراسان را از مقصد نیز به انجام برسانیم.
وزیر صمت در ادامه بیان کرد: محیط‌زیست حدود ۴‌هزار‌هکتار زمین برای جنگلکاری در اختیار پروژه انتقال آب خلیج‌فارس و دریای عمان گذاشته‌است که این یکی از نکات مهم این پروژه است.
رونمایی از سند سیاست‌های صنعتی ایران
رزم حسینی در بخش بعدی سخنان خود ادامه داد: بر اساس برنامه ششم توسعه وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف به نگارش و تدوین اسناد سیاست‌های توسعه صنعتی ایران بوده است، این سند با مشارکت معاونت طرح و برنامه وزارت صمت و مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی و همچنین با همکاری جمعی بالغ بر هزار نفر از خبرگان حوزه‌های مختلف سیاست صنعتی، معدنی و تجاری کشور در بخش‌های حاکمیتی و خصوصی، در قالب مجموعه‌ای متشکل از «سند سیاست‌های صنعتی ایران در افق‌۱۴۰۴» به همراه بیش از ۲ هزار صفحه گزارش پشتیبان در ۲۵‌جلد مجزا، تدوین شده‌است.
وی گفت: سند توسعه صنعتی ایران در ۱۰‌رشته صنعتی اولویت‌دار شامل صنایع پایین دستی پتروشیمی، پایین دستی فولاد، لوازم خانگی، دانش‌بنیان ها، تجهیزات پزشکی، نساجی و پوشاک، صنایع غذایی و دارویی، تجهیرات برقی و نیروگاهی و صنایع فلزی تدوین شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: باور ما بر این است که صنعت کشور را از آب و برق خودکفا کنیم، صنعت کشور هم اکنون بیش از حدود ۲ هزار مگاوات برق تولید و مصرف می‌کند. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در یکماه گذشته با شرکت‌هایی از جمله شرکت ملی مس ایران، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت چادرملو، گل‌گهر و گهر‌زمین برای ساخت ۱۰‌هزار مگاوات نیروگاه برق تفاهم شد که با صدور مجوز از سوی وزیر نیرو، عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
سید فروزان
|
Switzerland
|
۱۵:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
0
0
اینهمه طرح و پروژه افتتاح کرد ، الان باید مجسمه اش را از طلا در میادین شهر میگذاشتند نه اینکه ملت کمبود فحش بیاورند نثارش کنند
اصلا باید یک روز در سال به نام ایشان نامگذاری شود ، حیف است چنین نخبه ای ، ایت الله رئیسی حتما از تجربیات ایشان استفاده کند ، ممکن است دربار دولت فخمیه ایشان را به عنوان مشاور اقتصادی و افتتاح کننده طرحها و پروژهها بقاپند
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
تعداد کارکتر های مجاز ( 200 )
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار