۲۲۰ هزار هکتار اراضی تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی هستند
کد خبر: 1054487
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004QJr
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲
رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در سال زراعی جاری ۲۲۰ هزار هکتار از اراضی استان اردبیل تحت پوشش صندوق بیمه محصولات کشاورزی قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگار جوان آنلاین از اردبیل، خلیل نیکشاد در نشست با مسئولان صندوق بیمه محصولات کشاورزی در مغان اظهار کرد: با توجه به تداوم خشکسالی و ورود خسارات هنگفت به این بخش در سال‌های اخیر بخش عظیمی از کشاورزان خود راغب به پوشش بیمه‌ای محصولات خود شدند؛ به طوری که در سال‌های قبل این پوشش بیمه‌ای ۵۶ هزار هکتار بوده که در سال زراعی جاری به ۲۲۰ هزار هکتار افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: علاوه بر بخش زراعت در بخش باغ و دام و طیور نیز توسعه پوشش بیمه‌ای را با همکاری خوب فعالان این بخش‌ها شاهد هستیم و تلاشمان نیز بر این است تا از طریق بیمه حق و حقوق کشاورزان به موقع پرداخت شود تا خسارت وارده جبران شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل به خشکسالی بی‌سابقه در سال زراعی جاری اشاره کرد و گفت: کاهش بارش در فصل زمستان و بهار که تا ۷۰ درصد در برخی از ماه‌ها گزارش شده، بیشترین خسارت را به بخش زراعت و باغ وارد کرده و در کنار آن کاهش تولید علوفه و نامساعد بودن مراتع دامداران را نیز با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو کرده است.

نیکشاد افزود: پیش‌بینی می‌شود بیش از چهار هزار میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی وارد شده که عمده آنها بر اثر خشکسالی و بارش‌های کم بهاری بوده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در این اوضاع و شرایط نامناسب بهتر است ساز و کارهایی را به کار گیریم تا کشت محصولات کم آب‌بر به ویژه غلات و پنبه مورد توجه کشاورزان قرار گرفته و در کنار آن از سامانه‌های نوین آبیاری با افزایش راندمان تولید استفاده شود.

نیکشاد ضرورت استفاده از تجهیزات و امکانات کشاورزی حفاظتی و خاک‌ورزی را بسیار مهم برشمرد و اضافه کرد: در شهرستان نمین تا ۵۰۰ هکتار کشت و زرع ترکیبی در این زمینه آغاز شده و انتظار می‌رود با هدف نگهداری مواد مغذی خاک و مراقبت‌های دیگر عملیات خاک‌ورزی با هدف جلوگیری از فرسایش خاک مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل توسعه نظام تولید گلخانه‌ها و افزایش تولید پنبه را با رویکرد جدید حمایتی جهاد کشاورزی یادآور شد و ادامه داد: امیدواریم در سال زراعی پیش رو کشاورزان قبل از کشت و زرع به توصیه‌های فنی کارشناسان این بخش توجهی جدی داشته باشند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار