کارگران در باتلاق هزینه
کد خبر: 1053796
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Q8i
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۷

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران با ابراز «درخواست ما از رئیس‌جمهور این است که مشکلات کارگران در قالب کارگروهی بررسی شود»، گفت: کارگران با درآمد فعلی خود فقط می‌توانند بخشی از هزینه‌های زندگی شان را تأمین کنند.
ناصر چمنی در گفتگو با تسنیم، درباره کاهش قدرت خرید کارگران عنوان کرد: دیگر نمی‌توان گفت که افزایش حقوق خنثی شده است، بلکه باید بگوییم دستمزد کارگران نابود شده است. زمانی که در یک جامعه خط فقر تعیین می‌شود، اما جامعه کارگری با حقوق ۲ میلیون و ۶۵۵ هزار تومان فعالیت می‌کند، حتی اگر عیدی و سنوات هم دریافت کند، باز حقوق او به حدود ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بیشتر نمی‌رسد. چمنی بیان کرد: یعنی حقوق کارگران حدود ۷ میلیون تومان با خط فقر فاصله دارد. با توجه به اینکه در جامعه کارگری امنیت شغلی وجود ندارد، بیش از ۷۰ درصد جامعه کارگری حداقل‌بگیر هستند و بخش زیادی از آن‌ها حقوق و مزایایی دریافت نمی‌کنند.
رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران افزود: با درآمدی که کارگران دارند فقط می‌توانند بخشی از هزینه زندگی را تأمین کنند. در زمان حاضر مناطقی وجود دارد که هزینه اجاره‌بها برای زندگی حدود ۳ میلیون تومان است و در بدترین جا‌ها حدود ۵/۱ میلیون تومان، در چنین شرایطی یک کارگر حدود ۵۰ درصد درآمد خود را برای مسکن هزینه می‌کند. وی ادامه داد: متأسفانه در برخی مناطق اجاره پشت‌بام منازل نیز مرسوم شده و این نشان‌دهنده سطح زندگی کارگران است. در سال‌های گذشته دیدیم که وقتی دستمزد را به این دلیل که تورم ایجاد می‌کند زیر نرخ تورم تصویب کردیم باز هم قدرت خرید جامعه کارگری کاهش یافت. امسال نیز قدرت خرید کارگران دوبار تنزل یافته است. یکی با گران شدن ارز و دیگری افزایش هزینه‌های مسکن و مواد خوراکی که باعث شده معیشت کارگران به شدت آسیب ببیند.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار