آخرین وضعیت قیمت‌گذاری واکسن کرونای ایرانی
کد خبر: 1053768
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Q8G
تاریخ انتشار: ۰۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲
سخنگوی سازمان غذا و دارو آخرین وضعیت قیمت‌گذاری واکسن کرونای ایرانی را تشریح کرد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در گفتگو با برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران در در پاسخ به این پرسش که در کدام شهر‌ها واکسن برکت تزریق می‌شود؟ گفت: اولویت ما در روز‌های اخیر تکمیل واکسیناسیون هموطنان بالای ۷۰ سال است و با توجه به اینکه عمده واکسن‌های استفاده شده برای این طیف سنی، واکسنخارجی بوده است در حال حاضر هم عمده واکسیناسیون در سراسر کشور با همین واکسن‌های خارجی برای دوز دوم انجام می‌شود.

وی افزود: واکسن کووبرکت در سراسر کشور توزیع شده و در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی قرار گرفته است و تزریق آن در برخی مراکز به صورت محدود آغاز شده است. ان شاء الله در روز‌های آتی با تکمیل واکسیناسیون هموطنان بالای ۷۰ سال، طی اطلاعیه رسمی ثبت نام واکسیناسیون هموطنان بالای ۶۵ سال آغاز خواهد شد تا واکسیناسیون این افراد با استفاده از واکسن‌های در اختیار به ویژه واکسن کووبرکت انجام شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به واکسیناسیون عمومی خاطرنشان کرد: این تلقی وجود دارد که ما پس از واکسیناسیون کادر سلامت وارد فاز واکسیناسیون عمومی شده ایم، اما تلقى دیگر این است که بعد از واکسیناسیون سالمندان که جزو گروه‌های پرخطر هستند وارد این فاز شدیم. تا به امروز بیش از ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار دوز واکسن تزریق شده؛ انتظار داریم ظرف هفته‌های آتی با تکمیل واکسیناسیون فاز ۲ که سالمندان و بیماران زمینه‌ای را شامل می‌شود؛ سایر اقشار با سرعت بیشتری نسبت به امروز واکسینه شوند.

وی درباره قیمت واکسن گفت: هنوز قیمت مصوب نهایی نشده، اما بر اساس برآورد‌های اولیه قیمت واکسن کووبرکت ۲۰۰ هزارتومان برآورد شده است؛ و در مقایسه با قیمت این واکسن تست پی سی آر قیمتی فراتر دارد. این عدد بر اساس آیین نامه‌های موجود، قیمت تمام شده و حاشیه سود منطقی و نگاهی به حداقل نرخ واکسن‌های با تکنولوژی مشابه در دنیا برآورد خواهد شد.

جهانپور در اشاره به کاهش صف‌های طولانی تزریق واکسن برای سالمندان اظهار داشت: تعداد مراکز واکسیناسیون در تهران ۲ برابر شده و در شهرستان‌ها هم افزایش پیدا کرده است. مراکز تزریق خودرویی راه اندازی شده و مراکز تجمیعی تزریق مجددا راه اندازی شده است. امروز در بسیاری مراکز با توزیع مناسب واکسن و افزایش مراکز واکسیناسیون، این فرایند به راحتی و با سرعت بیشتری انجام می‌شود. البته در روز‌های نخست هفته گذشته و با مراجعه افراد بدون نوبت و نگران از کمبود واکسن مشکلاتی ایجاد شد.

وی تاکید کرد: تا زمان حصول به ایمنی جمعی که در حدود ۶۰ میلیون نفر برآورد شده، واکسیناسیون با توزیع واکسن در شبکه‌های بهداشتی، عمومی و رایگان خواهد بود. قیمتگذاری هم برای خرید وزارت بهداشت از شرکت‌های تولیدکننده است.

مدیرکل روابط عمومى وزارت بهداشت با اشاره به تولید واکسن‌های ایرانی گفت: ما سبد واکسیناسیون داریم که شامل واکسن‌های وارداتی و تولید داخل است، اما واکسن‌های داخلی حداکثر ۶۰ درصد ظرفیت واکسیناسیون را به خود اختصاص می‌دهند. روند واردات واکسن هم ادامه خواهد داشت، چون واکسن‌هایی از پیش خریداری شده‌اند. امیدواریم طرف‌های خارجی بر اساس تعهد و جداول پیش بینی شده این محموله واکسن را در اختیار کشور ما قرار دهند.

جهانپور، درباره واکسیناسیون پاکبان‌ها خاطرنشان کرد: شائبه‌ای که پیش از این ایجاد شد این بود که تمام پاکبان‌ها واکسینه شدند در صورتیکه این اتفاق برای پاکبانانی بود که در فرایند دفع پسماند‌های عفونی فعالیت داشتهو بالای ۵۰ سال داشتند و یا مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای بودند. واکسیناسیون برای سایر گروه‌های پاکبان، همزمان با فاز ۳ واکسیناسیون که برای اقشار پرخطر انجام خواهد شد؛ صورت می‌گیرد.

مدیر کل روابط عمومی سازمان غذا و دارو با توجه به ۸ تیر که روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی نامگذاری شده درباره دارو‌های بیماری‌های خاص و دارو‌های ویژه جانبازان شیمیایی گفت: برای تامین بیش از ۹۹ درصد حدود ۴ هزار و ۷۵۰ قلم ازدارو‌هایی که در فهرست دارویی کشور هستند؛ مشکل نداریم، ولی برخی مواقع به دلایل مختلف از جمله تاخیر در ورود مواد اولیه و مشکلات دیگر داخلی و بین المللی فهرست کمبود دارویی داریم که متغیر است و با اقدام فوری جهت واردات در جهت رفع آن طی چند روز تا چندهفته برطرف می‌شود.

وی گفت: امروز هم مشکلاتی برای تامین مواد اولیه برخی دارو‌ها داریم که بخشی از آن مربوط به عدم تامین مواد اولیه از هند بوده است و بخشی هم مربوط به مشکل در تامین ارز بوده که ان شاء الله طی رور‌های آتی با واردات فوری این کمبود‌ها بر طرف می‌شود. وی تاکید کرد: در مورد بیماران خاص و جانبازان شیمایی کمترین مشکل وجود دارد.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار