پیش‌بینی افزایش روابط تجاری ایران و امارات به ۳۰ میلیارد دلار
کد خبر: 1053482
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Q3e
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۹
آمار‌های تجارت خارجی نشان از آن دارد که سهم مراودات ایران و امارات با ایران و چین برابر شده است، حال به گفته رئیس نمایشگاه بین‌المللی ایران مقامات اماراتی قول داده‌اند که موانع برای افزایش مراودات تجاری ایران و امارات از ۱۵ میلیارد دلار فعالی به ۳۰‌میلیارد دلار برسد.

آمار‌های تجارت خارجی نشان از آن دارد که سهم مراودات ایران و امارات با ایران و چین برابر شده است، حال به گفته رئیس نمایشگاه بین‌المللی ایران مقامات اماراتی قول داده‌اند که موانع برای افزایش مراودات تجاری ایران و امارات از ۱۵ میلیارد دلار فعالی به ۳۰‌میلیارد دلار برسد.
طی دهه اخیر حجم تجارت خارجی ایران از محدوده ۱۲۰‌میلیارد دلار در سال به محدوده ۶۰ تا ۶۵‌میلیارد دلار رسید و دلیل این رویداد را باید تحریم‌های اقتصادی و همچنین کم‌توجهی به تقویت صادرات کالا و خدمات به کشور‌های مختلف و به ویژه کشور‌های همسایه عنوان کرد.
البته هم اکنون عمده تجارت ایران با کشورهایی، چون چین، امارات، عراق، ترکیه و افغانستان انجام می‌شود که کارشناسان حوزه تجارت خارجی معتقدند ایران باید به شکل جدی روی توسعه همکاری‌های تجاری با کشور‌های مختلف تمرکز کند و حجم تجارت خود را با کشور‌هایی را که هم اکنون با آن مراوده دارند، افزایش دهند.
در حالی که میزان مراودات تجاری ایران با امارات تقریباً با تجارت ایران و چین برابری می‌کند، رئیس نمایشگاه بین‌المللی ایران در نشست خبری نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ گفت: مراودات تجاری ایران با امارات که در زمان حاضر ١٥ تا ١٦‌میلیارد دلار است، زمینه‌سازی شده است به مرز ۳۰میلیارد دلار برسد.
حسن زمانی اظهار داشت: این نمایشگاه یک فرصت استثنایی برای کشور است که باید حداکثر استفاده را از آن ببریم. این نمایشگاه زمانی شروع می‌شود که انتقال دولت اتفاق می‌افتد و بزرگترین پروژه سیاسی و اقتصادی اجتماعی را می‌توانیم با این نمایشگاه داشته باشیم.
وی ادامه داد: طی این مدت اولین بار است که اکسپو در خاورمیانه و قاره آفریقا برگزار می‌شود. ما در آن هستیم و باید بتوانیم بهره لازم را ببریم. شعار این دوره اکسپو «پیوند اندیشه‌ها است» که آینده را می‌سازد و ۲۰۰‌کشور و سازمان فعال در آن حضور دارند.
رئیس نمایشگاه بین‌المللی ایران خاطرنشان کرد: لگوی این اکسپو حلقه طلایی است که قدمت ٤ هزار ساله دارد و حداقل ٢٥‌میلیون بازدیدکننده خواهیم داشت و با توجه به کاهش روند بیماری کرونا این میزان افزایش خواهد یافت.
امیدواریم تا پایان پروژه که پایان مرداد‌ماه است پاویون ایران را تحویل بدهیم و ایران جزو ۸ پاویون برتر ساخته‌شده است که افتخار معماری است.
افزایش روابط تجاری ایران و امارات
همچنین، زمانی با اشاره به اینکه در ملاقات با رئیس اتاق بازرگانی امارات پذیرفتند که ارتباطشان را با اتاق بازرگانی ایران بیشتر کنند و اعضای خود را افزایش دهند. افزود: در دیداری که با وزیر اقتصاد امارات داشتیم، قول دادند که موانع برداشته‌شود و مراودات تجاری که در زمان حاضر ١٥ تا ١٦‌میلیارد دلار است، زمینه‌سازی شود تا برای رسیدن به مرز ۳۰ میلیارد دلار سوق دهیم.
وی تأکید کرد: بین ٣ تا ٦هزار پروژه از سوی ایران عرضه می‌شود و امیدواریم سرمایه‌گذاران خوبی را در این شش‌ماه جذب کنیم، زیرا مزیت ما در پتروشیمی، نفت، گاز و معادن، مس و فولاد است و می‌توانیم استفاده لازم را در این شش‌ماه از فعالیت اکسپو داشته باشیم.
وی در پایان گفت: در دهه فجر روز ملی کشور را داریم و از رئیس‌جمهور دعوت می‌شود و در نوروز برنامه‌هایی پیش‌بینی شده‌است. علاوه بر خود مکان پاویون ایران، در خارج از آن ۵۰ نقطه که مکان‌های مشترک است بیشترین برنامه‌های فرهنگی را اجرا می‌کنیم.
از سوی دیگر رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات در ادامه این نشست خبری با اشاره به اهداف فرهنگی، اجتماعی این نمایشگاه اظهار داشت: دستاورد‌های جدید، صنایع خلاق و دستاورد‌های جدید هر کشور و فعال شدن بخش تجاری و گسترش مبادلات تجاری از جمله اهداف اقتصادی این نمایشگاه است، همچنین بهره‌برداری از فعالیت‌های نوین و پتانسیل‌های اقتصادی و مبادلات تجاری، اعزام هیئت‌های تجاری، استفاده از پتانسیل گردشگری، ارتقای تبادلات اقتصادی، بازارسازی برای کالا‌های دارای مزیت نسبی از دیگر اهداف اقتصادی است که باید به آن توجه شود.
فرشید فرزانگان با پیشنهاد معرفی واکسن کووایران برکت در این نمایشگاه اظهارداشت: در این نمایشگاه فرصت‌های تجاری شامل معرفی محصول در قالب فیلم، امکان عرضه و فروش محصول و معرفی برند‌ها و استفاده فضای پاویون ایران برای برندسازی، تبلیغات با شیوه‌های علمی هم از جمله اقداماتی است که قرار است در اکسپوی ۲۰۲۰ عملی شود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار