روحانی: همه باید منتخب مردم و رئیس‌جمهور آینده را یاری کنیم
کد خبر: 1053053
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Pwj
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۳
۴۰ روز دیگر یعنی دوازدهم مرداد ماه، هشتمین رئیس‌جمهور در پاستور سکان اجرایی کشور را برای چهار سال آینده به دست خواهد گرفت. از این رو تدارک برای انتقال قدرت که با پشتوانه نظام مردم سالار دینی حاصل شده، در جریان است و آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی که در انتخابات ۲۸ خرداد ماه با بیش از ۱۸ میلیون رأی (معادل ۹/۶۱ درصد آرا)، توانست اکثریت آرای مردم را به دست آورد، رسماً رئیس‌جمهور ایران اسلامی خواهد شد.

۴۰ روز دیگر یعنی دوازدهم مرداد ماه، هشتمین رئیس‌جمهور در پاستور سکان اجرایی کشور را برای چهار سال آینده به دست خواهد گرفت. از این رو تدارک برای انتقال قدرت که با پشتوانه نظام مردم سالار دینی حاصل شده، در جریان است و آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی که در انتخابات ۲۸ خرداد ماه با بیش از ۱۸ میلیون رأی (معادل ۹/۶۱ درصد آرا)، توانست اکثریت آرای مردم را به دست آورد، رسماً رئیس‌جمهور ایران اسلامی خواهد شد.
روز گذشته و برای دومین بار رئیس‌جمهور مستقر و رئیس‌جمهور منتخب با همدیگر دیدار کردند و درباره پروسه انتقال قدرت و برخی مسائل جاری گفتگو کردند. نخستین بار روز شنبه ۲۹ خرداد و فردای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بود که روحانی با حضور در دفتر آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور منتخب، انتخاب وی را تبریک گفت و اعلام کرد از ۱۲ مردادماه آقای رئیسی، رئیس‌جمهور همه مردم ایران و همه ما خواهد بود. در این دیدار رئیس‌جمهور منتخب نیز گفت: حتماً از تجربیات و اندوخته‌های دولت کنونی استفاده می‌کنم. دیروز، اما روحانی میزبان آیت‌الله رئیسی بود و در نهاد ریاست جمهوری از ایشان استقبال کرد. اگر چه از جزئیات این دیدار، خبری منتشر نشده است، اما معاون اطلاع‌رسانی و ارتباطات دفتر رئیس‌جمهوری در توئیتی نوشت: امروز رئیس‌جمهوری منتخب با حضور در پاستور به دیدار حسن روحانی رئیس‌جمهوری آمده است. معزی خاطرنشان کرد: دوران انتقال مسئولیت با روندی حرفه‌ای، مدنی و اخلاقی در جریان است.
محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور هم روز گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: وظیفه تک تک اعضای دولت است تا روز ۱۳ مرداد تلاش کنند یک انتقال قدرت آرام داشته باشیم. همه گزارش‌ها، اطلاعات و برنامه‌های آینده باید صادقانه و شفاف در اختیار شخص رئیس‌جمهور منتخب و مجموعه ایشان قرار گیرد و در آینده به وزرا و مدیران دولت سیزدهم منتقل شود. وی اضافه کرد: حتی باید گام دیگری برداریم، برای ماه‌های اول تشکیل دولت سیزدهم مقدماتی فراهم کنیم که معاونان و وزرا راحت‌تر بتوانند به فعالیت بپردازند. رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: من فکر می‌کنم هم در رابطه با مسائل داخلی و هم خارجی و اقتصادی همه باید تلاش و کمک کنیم. طبیعی است تا فشار‌های خارجی هست دولت سیزدهم هم مشکل دارد. امیدواریم مردم بعد از انتخابات هم همراهی کنند. واعظی گفت: خواهش می‌کنم همه تفکرات و نحله‌ها و گروه‌های سیاسی رقابت را کنار گذاشته و در کنار دولت سیزدهم قرار بگیریم. هرچه به دولت سیزدهم و رئیس‌جمهور منتخب کمک کنیم به مردم خود کمک کرده ایم.
روحانی: کاهش مشارکت ارتباطی به مشکلات اقتصادی نداشت!
رئیس‌جمهور، اما دیروز در جلسه هیئت دولت برگزاری انتخابات ۲۸ خرداد با تأمین امنیت کامل وسلامت مردم با توجه به پروتکل‌های بهداشتی را از کار‌های مهم و افتخارات بزرگ دولت دوازدهم دانست و گفت: انتخابات با یک مفهومی از ارکان نظام است و جمهوریت بدون انتخابات حاصل نخواهد شد.
دکتر روحانی اظهار داشت: جمهوریت و اسلامیت دو پایه بسیار مهم نظام است و همه توان ما باید حفظ این دو پایه باشد تا متزلزل نشود و همه تلاش‌ها، اقدامات، فداکاری‌ها و مجاهدت‌ها تا امروز برای محفوظ ماندن اسلامیت و جمهوریت نظام بوده است.
رئیس‌جمهور در ادامه کاهش مشارکت در انتخابات را بی ارتباط به مشکلات اقتصادی عنوان کرد و مدعی شد: بیخودی برای مشارکت کم مردم در انتخابات علت درست نکنیم، مشکلات اقتصادی دلیل اصلی کاهش مشارکت نبوده است. اینکه امروز غصه می‌خوریم چرا حضور مردم در انتخابات بیش از ۴۸ درصد نبوده است و اینکه مقام معظم رهبری با بیان صریح و مراجع تقلید همه را برای حضور در انتخابات دعوت می‌کنند به معنای آن است که صندوق آرا برای نظام مهم است. او گفت: اگر در دوره‌ای حضور مردم مقداری کاهش یافت باید بررسی کنیم که علت آن چیست و این موضوع مشارکت ۴۸ درصدی بایستی فقط یک بار در تاریخ کشور اتفاق بیفتد. می‌توان دلایل کاهش حضور مردم را به دقت مورد تحلیل و بررسی قرار داد. رئیس‌جمهور در عین حال اظهار داشت: اینکه مردم پای صندوق رأی آمدند به امریکا نشان داد که مسیر غلطی را انتخاب کرده و نتوانسته است ملت ایران را از شرکت در انتخابات ناامید کند. روحانی در عین حال اضافه کرد: اگر مشکلی وجود دارد باید آن را حل و فصل کنیم و نباید با صندوق قهر کنیم و مشکلات را برای انتخابات بعدی برطرف‌سازیم.
همه باید به آقای رئیسی کمک کنیم
رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه باید به آقای رئیسی که ۱۸ میلیون رأی کسب کرده و رئیس‌جمهور منتخب مردم شدند یاری و کمک کنیم اظهار داشت: به محض اینکه صبح روز شنبه وزیر کشور اعلام کرد نتیجه انتخابات روشن است در تماس به رئیس‌جمهور منتخب به ایشان تبریک گفتم و خدمت ایشان رفتم و ضمن تبریک مباحث خوبی درباره سیاست خارجی، روابط بین‌الملل، مسائل داخلی و اقتصادی مطرح شد البته این نوع جلسات را ادامه خواهیم داد و باید همه واقعیت‌های کشور دقیقا و بدون کم و کاست برای ایشان توضیح داده شود.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه این دولت در شرایط بسیار سختی کشور را اداره کرد و معتقدم دولت سیزدهم شرایط آسان‌تری خواهد داشت اظهار داشت: در این دوران، جنگ اقتصادی بر کشور ما تحمیل شد که در تاریخ ایران بی سابقه و در تاریخ جهان کم سابقه بوده است به نحوی که برای واردات دارو و مواد غذایی مشکلات فراوانی داشتیم، اما با وجود همه این مشکلات تمامی وزارتخانه‌ها به ویژه وزارت نفت تلاش‌های گسترده‌ای انجام دادند تا ارز لازم و مورد نیاز کشور را تأمین کند.
روحانی: چرا کسی به ما خسته نباشید نگفت
رئیس‌جمهور افزود: برخی در انتقادات خود می‌گویند نگاه این دولت به آسمان است البته که چنین است و ما به آسمان و رحمت خداوند در کنار تلاش و کوشش مردم توجه داریم و وقتی ترامپ از برجام خارج شد دست روی دست نگذاشته و تلاش کردیم کمبود‌ها را جبران کنیم و توانستیم کشور را بدون نفت اداره کنیم این درحالی است که حتی یک نفر هم به این موضوع اشاره نکرد و به دولت خسته نباشید نگفت و متأسفانه با بی‌انصافی واقعیت‌ها گفته نمی‌شود.
روحانی خطاب به ملت ایران گفت: دولت کار بزرگی انجام داده است و جنگ را به پایان رسانید، دولت در سایه ایثار و فداکاری مردم و رهنمود‌های مقام معظم رهبری امریکا را پای میز مذاکره در وین کشاند و مسائل مهم را حل و فصل کردیم و اگر بخواهند و اختیارات به آقای عراقچی داده شود همین امروز می‌توانیم تحریم را تمام کنیم. رئیس‌جمهور افزود: عهد دولت با مردم این بود که در برابر امریکا تسلیم نشویم و بتوانیم کشور را در جنگ اقتصادی اداره کنیم و مواد اولیه را تأمین نماییم و به این عهد خود پایبند بودیم. روحانی گفت: امروز باید با آرامش، امنیت و همدلی قدرت را به دولت سیزدهم منتقل کنیم و خوشحالیم که رئیس‌جمهور منتخب اعلام کرده که به دنبال شایسته‌سالاری است و نگاه حزبی و جناحی ندارد و ما از این سخنان استقبال می‌کنیم. رئیس‌جمهور با بیان اینکه باید تا ساعت و لحظه آخر همت همه ما خدمت به مردم باشد، اظهار داشت: دولت کرونا را با شرایط مناسبی تحویل دولت بعدی می‌دهد و برای تهیه واکسن تلاش خود را همچنان ادامه خواهیم داد و واکسن داخلی نیز به زودی وارد بازار می‌شود. روحانی افزود: در سه ماهه اول امسال صادرات غیرنفتی نسبت به سال گذشته ۶۹ درصد افزایش داشته است و تراز تجاری نیز سه ماهه اول امسال مثبت بوده است.

غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۳
0
0
جناب روحانی
ما به رئیسی رای دادیم تا تو را دور بریزیم
سعدی علیهم الرحمه گوید
یکی از شعرا پیش امیر دزدان رفت و ثنایی بر او بگفت. فرمود تا جامه از او بر کنند و از ده به در کنند. مسکین برهنه به سرما همی‌رفت. سگان در قفای وی افتادند. خواست تا سنگی بر دارد و سگان را دفع کند، در زمین یخ گرفته بود، عاجز شد. گفت: این چه حرا م زاده مردمانند، سگ را گشاده‌اند و سنگ را بسته! امیر از غرفه بدید و بشنید و بخندید. گفت: ای حکیم! از من چیزی بخواه. گفت: جامهٔ خود می‌خواهم اگر انعام فرمایی.
رضینا مِن نوالِکَ بالرَحیلِ.
امیدوار بود آدمى به خیر کسان
مرا به خیر تو امید نیست، شر مرسان
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار