مصوبه جنجالی آزاد‌سازی قیمت سبوس گندم
کد خبر: 1052858
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Pta
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۷

در حالی که ستاد تنظیم بازار بر اساس یک مصوبه تصمیم به آزاد‌سازی قیمت سبوس گندم دارد، دامداران با ارسال نامه‌ای سرگشاده به وزیر جهاد کشاورزی خواهان ابطال تصمیم کارگروه تنظیم بازار درباره آزاد‌سازی قیمت سبوس شدند.
در روز‌های پایانی دولت دوازدهم شاهد تصمیم‌هایی از سوی ستاد تنظیم بازار هستیم که این تصمیم‌ها حواشی را به همراه داشته‌است، به طور نمونه مصوبه آزاد‌سازی نرخ سبوس گندم جنجال‌ساز شد.
براساس آخرین مصوبات ستاد تنظیم بازار مقرر شد عرضه تمامی سبوس تولیدی استحصالی از گندم یارانه‌ای و آزاد به صورت مکانیزم عرضه و تقاضا توسط کارخانجات و از طریق ثبت در سامانه‌های شرکت بازرگانی دولتی ایران به وفور توزیع شود. همچنین مقرر شد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز قیمت بازار سبوس را در محاسبات شیرخام و سایر محصولات مشمول قیمتگذاری اعمال کند.
در متن مصوبات صد و چهل و دومین جلسه کارگروه تنظیم بازار آمده‌است:پیرو تصمیمات بند (۱۳) یکصد و سی و هشتمین جلسه کارگروه تنظیم بازار در خصوص سبوس و تعیین نرخ آن و همچنین با عنایت به نامه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان پیرامون پیشنهاد تک‌نرخی شدن قیمت سبوس در جلسه مطرح شد و با توجه به جلسه کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و موافقت وزرای جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت که طی آن عرضه تمامی سبوس تولیدی استحصالی از گندم یارانه‌ای و آزاد به صورت مکانیزم عرضه و تقاضا توسط کارخانجات و از طریق ثبت در سامانه‌های شرکت بازرگانی دولتی ایران به وفور توزیع شود، مورد تأیید اعضا قرار گرفت.
در تبصره یک مصوبات صد و چهل و دومین جلسه کارگروه تنظیم بازار آمده‌است: مقرر شد سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قیمت بازار سبوس را در محاسبات شیرخام و سایر محصولات مشمول قیمتگذاری اعمال کند. ضمناً درآمد حاصل از افزایش قیمت سبوس در تولید آرد نیز توسط سازمان مذکور در قیمت آرد مورد محاسبه قرار گرفته تا پس از طرح در کارگروه ساماندهی گندم، آرد و نان در محاسبات مالی فی مابین با کارخانجات آرد مورد اتخاذ تصمیم قرار گیرد. همچنین در تبصره دوم این مصوبات آمده‌است: رعایت الزامات درصد سبوس‌گیری استاندارد انواع آرد توسط کارخانجات مورد تأکید قرار گرفت.
خرید دام‌های داخلی به منظور ذخیره‌سازی
براساس آخرین مصوبات ستاد تنظیم بازار مقرر شده‌است به منظور حمایت از تولید‌کنندگان و جلوگیری از کشتار دام‌های مولد و حفظ آن و برنامه‌ریزی برای تأمین نهاده و علوفه مورد نیاز در ایام سال و خرید و ذخیره‌سازی گوشت قرمز جلسه تخصصی با مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی و دستگاه‌های مربوطه تشکیل و نتیجه به صورت هفتگی در جلسات آتی کارگروه تنظیم بازار ارائه شود.
در متن این مصوبه آمده‌است که به استناد تصمیمات بند (۷) یکصد و سی و پنجمین جلسه کارگروه تنظیم بازار و پیرو تصمیمات بند (۳) یکصد و سی و نهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار مبنی بر کمبود احتمالی گوشت قرمز ناشی از کاهش بارندگی و خشکسالی و محدودیت‌های مربوط به تأمین علوفه و افزایش قیمت آن و همچنین افزایش هزینه و قیمت نهاده‌های خوراک دام و چگونگی عرضه دام سبک و سنگین از سوی عشایر و دامداران کشور که ممکن است در شش ماهه دوم سال با کاهش عرضه و افزایش قیمت گوشت مواجه گردد، در جلسه مطرح و مقرر شد به منظور حمایت از تولید‌کنندگان و جلوگیری از کشتار دام‌های مولد و حفظ آن و برنامه‌ریزی برای تأمین نهاده و علوفه مورد نیاز در ایام سال و خرید و ذخیره‌سازی گوشت قرمز جلسه تخصصی با مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی و دستگاه‌های مربوطه تشکیل و نتیجه به صورت هفتگی در جلسات آتی کارگروه تنظیم بازار ارائه شود. دامداران با ارسال نامه‌ای سرگشاده به وزیرکشاورزی خواهان ابطال تصمیم کارگروه تنظیم بازار درباره آزاد‌سازی قیمت سبوس شدند، در این نامه اشاره شده، در سالی که با خشکسالی و کمبود موجه هستیم به جای حمایت از فعالان این بخش قیمت سبوس گندم آزاد شد. در بخشی از این نامه آمده است:
به استحضار می‌رساند مشکلات صنعت دامپروری بر همه عیان می‌باشد که بعضاً به خاطر تحریم‌های ظالمانه و عوامل قهری مانند خشکسالی می‌باشد، ولی عمده مشکلات دامپروری کشور بیشتر دلایل مدیریتی داشته و می‌توان با تدبیر و مدیریت صحیح مشکلات را کاهش یا کلاً حل نمود. از طرف دیگر مشکلات زیادی در رابطه با عدم هماهنگی وزارت صمت با وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد که ما به خاطر حق مسلم خود که عدم زیان دهی می‌باشد، دست به دامان ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت از تولید‌کنندگان و مصرف‌کنندگان می‌باشیم و عمدتاً هیچ‌کدام از رأی آن‌ها به نفع دامدار نمی‌باشد و شاهد این ماجرا قیمت شیرخام و گوشت و... می‌باشد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار