مادرم رفت نزد امام رضا (ع) و نذر کرد بچه‌دار شود
کد خبر: 1052564
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Poq
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۸
خاطرات کیانیان از آبگوشت‌خوری با فرح‌بخش و کار با حاتمی‌کیا وقتی فکر می‌کرد او به درد بازی در «آژانس شیشه‌ای» نمی‌خورد
«رضا کیانیان» نویسنده، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون از چگونگی بازیگر شدنش تا آبگوشت خوردن با محمدحسین فرح‌بخش و نپسندیدن سلیقه سینمایی‌اش، فیلسوف خواندنش توسط ابراهیم حاتمی‌کیا به خاطر مقالات ژورنالیستی‌اش و پیشنهاد بازی در فیلم «هامون» داریوش مهرجویی و «سلطان» مسعود کیمیایی صحبت‌های جالبی را مطرح کرده است.

«رضا کیانیان» نویسنده، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون از چگونگی بازیگر شدنش تا آبگوشت خوردن با محمدحسین فرح‌بخش و نپسندیدن سلیقه سینمایی‌اش، فیلسوف خواندنش توسط ابراهیم حاتمی‌کیا به خاطر مقالات ژورنالیستی‌اش و پیشنهاد بازی در فیلم «هامون» داریوش مهرجویی و «سلطان» مسعود کیمیایی صحبت‌های جالبی را مطرح کرده است.
به گزارش «جوان» رضا کیانیان در گفت‌وگویی با موزه سینما با بیان اینکه ۲۹خرداد۱۳۳۰ متولد شده است، گفت: متولد تهران هستم، اما در مشهد بزرگ شده‌ام، زیرا در یک سالگی با خانواده به مشهد رفتیم. مادرم مدت‌ها بچه‌دار نمی‌شد تا اینکه به امامزاده داوود (ع) می‌روند، دعا می‌کنند و برادر بزرگم داوود که ۹ سال با من تفاوت سنی دارد به دنیا می‌آید. بعد از چند سال برای دوباره بچه‌دار شدن به مشهد می‌روند و نذر می‌کنند که اگر بچه‌دار شدند برای ادامه زندگی به مشهد می‌روند که من به دنیا آمدم و اسمم را رضا گذاشتند. مادرم می‌گفت قرار بود اسم من را دانیال بگذارند به دلیل اینکه اسم برادرم داوود بود، اما به خاطر نذرشان رضا گذاشتند.
وی با اشاره به اینکه از یک سالگی به مشهد رفته و پدرش در آنجا مجاور شده است، ادامه داد: در مشهد برادرم کارگردان تئاتر شد و من دائم به او می‌گفتم من را در گروهش که تئاتر پارت بود، راه بدهد. یادم می‌آید تئاتری را در سالن دانشگاه فردوسی مشهد کارگردانی می‌کرد و بازیگری داشت که هم‌سن من بود. به او گفتم چرا من را جای او نمی‌گذاری و او می‌گفت اگر تو را بگذارم می‌گویند برادرش را گذاشته و من به او می‌گفتم بگویند، من خیلی بهتر بازی می‌کنم.
وی با بیان اینکه قرار بود در فیلم «هامون» حضور داشته باشد، عنوان کرد: یادم می‌آید در دوره‌ای زنده‌یاد عزت‌الله انتظامی برای داریوش مهرجویی بازیگر انتخاب می‎کرد و برای نقش علی عابدینی در فیلم هامون من را معرفی کرده بود. مهرجویی به همراه انتظامی به پشت صحنه تئاتر «می‌سی‌سی‌پی» زنده‌یاد حمید سمندریان آمده بودند و بازی من را آنجا دیده بودند. انتظامی پیش زنده‌یاد سمندریان رفته بود و درباره من و اینکه چه کسی هستم از او سؤال کرده بود. با من تماس گرفتند، به دفتر داریوش مهرجویی رفتم و با او صحبت کوتاهی داشتیم، به من گفت در تئاتر که دیدمت، قدت بلندتر بود، اما الان قدت کوتاه است و من را نپذیرفت و من خیلی حالم بد شد (با خنده).
وی با بیان اینکه هیچ وقت بین خودش و دیگران دیوار نکشیده است، خاطر نشان می‌کند: حتی با کسانی که سلیقه‌شان با من متفاوت است هم دوست هستم. به عنوان مثال، با محمدحسین فرح‌بخش دوست هستم، به دفترش می‌روم و باهم آبگوشت می‌خوریم، اما در فیلم‌هایش بازی نکرده‌ام، چون سلیقه‌مان باهم در این مورد متفاوت است.
کیانیان درباره همکاری‌اش با مسعود کیمیایی در فیلم «سلطان» نیز می‌گوید: در آن فیلم سامان مقدم دستیار بود و من را به کیمیایی معرفی کرده بود (آقای کیمیایی من را نمی‌شناخت). زمانی که به دفترش رفتم، هدیه تهرانی هم حضور داشت و او را به من معرفی کرد. از همان جا آشنا شدیم و در چند فیلم دیگر باهم بازی کردیم. مسعود کیمیایی درباره نقشم در فیلم «سلطان» به من گفت این نقش مانند نقش بهمن مفید در فیلم قیصر است.
این بازیگر باسابقه تلویزیون و سینما درباره همکاری خود با حاتمی‌کیا نیز می‌گوید: ابراهیم حاتمی‌کیا را نمی‌شناختم، فقط فیلم‌هایش را دیده بودم و به نظرم کارگردان بسیار خوبی است. در آن فیلم آتیلا پسیانی برای حاتمی‌کیا بازی‌گردانی و انتخاب بازیگر انجام می‌داد، فیلمبرداری این فیلم کمی به تأخیر افتاده بود و پسیانی تئاتری داشت که باید به هلند می‌رفت و کارگردان هم گفته بود باید یکی را جای خودت بگذاری و پسیانی به او گفته بود «رضا کیانیان مناسب است» و مشخصات من را داده بود، حاتمی‌کیا قبول نکرده بود و گفته بود او فیلسوف است و دائم می‌خواهد با من بحث کند (مقالاتم را در مجلات خوانده بود). زمانی بود که من زیاد می‌نوشتم که چرا فیلم را به عنوان فیلم نقد نمی‌کنند و به عنوان پیام نقل می‌شود و همچنین مقالاتی درباره تئوری‌های بازیگری که در جواب، آتیلا پسیانی گفته بود، به این شکل نیست، خودش متفاوت است و از من دعوت کردند و بازیگر آن فیلم شدم.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار