دلخوری‌ها از ناکارآمدی ها با انتخاب درست جبران می‌شود
کد خبر: 1051787
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PcJ
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۵
تا این‌جای کار حتی برخی از اپوزیسیون‌های شناخته شده خارج‌نشین و البته عاقل هم گفته‌اند «رأی دادن در هر شرایطی بهتر از رأی ندادن است».
تا این‌جای کار حتی برخی از اپوزیسیون‌های شناخته شده خارج‌نشین و البته عاقل هم گفته‌اند «رأی دادن در هر شرایطی بهتر از رأی ندادن است». علاوه بر این جماعت، برخی صاحب‌نظرانی که از منظر فلسفه سیاسی به نظام‌ها می‌نگرند معتقدند هیچ فیلسوف سیاسی در هیچ شرایطی حتی در بدترین وضعیت اقتصادی و سیاسی و نارضایتی از وضع موجود، صندوق رأی را به عدم آن نمی‌فروشد. چون آن ندای اصلی مردم را که بتوان با صندوق رأی به گوش رساند با هیچ جنبش و حرکت و فعالیت دیگری نمی‌توان. علاوه بر این دو یعنی اپوزیسیون و صاحب‌نظران علم سیاست، برخی پیشروان و فعالان احزاب اصلاح‌طلب نیز فاصله خود را با تحریم‌کنندگان انتخابات مشخص و ممیز کردند. به واقع قهر با صندوق رأی به دلیل ناکارآمدی‌ها مساوی و مساوق است با این معنی که «جمعی از مردمان خوب کشور که قهرشان هم دلیل دارد، با رأی ندادن زمینه را برای انتخاب کسی فراهم می‌کنند که نمی‌توانند مدعی شوند در روی کار آمدن او نقشی نداشته‌اند!»
به همین خاطر بهترین انتخاب ما برای عبور از ناکارآمدی‌ها، انتخاب یک منتخب سالم و صادق و سپس باقی‌ماندن در صحنه سیاسی و مطالبه‌گری از او برای انجام وعده‌ها با پشتیبانی مردم است.

مناظره سه‌گانه نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری که امسال به دلیل شرایط کرونایی حاکم بر کشور به یکی از محوری‌ترین برنامه‌ها برای شناخت مردم از نامزد‌ها تبدیل شده بود، به پایان رسید و در کنار سایر برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی نامزد‌های انتخابات، شناخت نسبی از آن‌ها نزد افکار عمومی ایجاد شده است.
اکنون این مردم هستند که باید با مطالعه برنامه‌ها و راهکار‌های عملی نامزد‌های انتخابات در ۲۸ خرداد دست به انتخاب بزنند و رئیس‌جمهوری را به پاستور بفرستند که مردمی بودن، کفایت، قدرت مدیریت، ایمان، عدالت‌خواهی، ضد فساد بودن، عملکرد انقلابی و جهادی، اعتقاد به توانمندی‌های داخلی، امیدواری به آینده و اعتقاد به جوانان را مورد توجه قرار دهد تا ضمن بی اثر کردن تحریم‌های یکجانبه، کشور را از ناکارآمدی نجات بدهد و به ریل اصلی بازگرداند.
بدون تردید مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری بزرگ‌ترین پشتوانه رئیس‌جمهور خواهد بود و هر چه این مشارکت بالاتر باشد، پایه‌های مردم سالاری دینی نظام اسلامی مستحکم‌تر خواهد شد. نکته‌ای که بار‌ها در مواضع رهبر معظم انقلاب هم مورد تأکید قرار گرفته و معظم له اخیراً در پاسخ به استفتایی تصریح کرده اند: شرکت در انتخابات واجب عینی است.

ناکارآمدی‌ها را با انتخاب درست جبران کنیم
روز گذشته پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معطم انقلاب اسلامی متن استفتایی را منتشر کرده که در آن از معظم له پرسیده شده بود، آیا شرکت در انتخابات جمهوری اسلامی ایران واجب عینی است یا کفایی، که رهبر معظم انقلاب پاسخ داده‌اند: واجب عینی است.
معظم‌له پیشتر و در ۱۴ خردادماه در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) تصریح کردند: گفته می‌شود برخی به‌علت فشار‌های معیشتی که همه ما آن را لمس می‌کنیم، برای شرکت در انتخابات مردد هستند یا برخی می‌گویند در دوره‌های قبل با شوق به فردی رأی دادیم، اما در آخر دوره، منجر به دلخوری شد، بنابراین در انتخابات شرکت نمی‌کنیم. این موارد استدلال‌های درستی نیستند و نباید ما را از مشارکت در انتخابات دلسرد کنند. اگر نابسامانی، ناکارآمدی و ضعف در مدیریت‌ها وجود دارد، باید آن را با انتخاب درست و خوب و روی کارآوردن مدیریت مردمی و اسلامی جبران کرد نه با شرکت نکردن در انتخابات.»

بیانیه مراجع عظام تقلید
روز گذشته هم دو تن از مراجع عظام تقلید در پیام‌های جداگانه خواستار حضور همگانی مردم برای شرکت در انتخابات شدند.
آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در پیامی ضمن دعوت از مردم برای حضور پرشور در پای صندوق‌های رأی، هرگونه کوتاهی در این زمینه را باعث خسارت‌های جبران‌ناپذیر برای کشور دانست. در این پیام آمده است: ملت آگاه و مؤمن ایران اسلامی با انتخابات پیش رو در مرحله حساس تاریخی قرار دارند. قرائن و نشانه‌ها حاکی از آن است که کوتاهی در این امر ممکن است آسیب‌های جدی و جبران‌ناپذیری به مصالح کشور وارد کند. از این‌رو شرکت در انتخابات تکلیفی الهی، اجتماعی و پشتوانه‌ای برای تحقق عزت و استقلال کشور خواهد بود. از خداوند متعال خواستارم که مردم با ایمان و عزیز ایران را یاری نموده و مشکلات و مضیقه‌های آنان را مرتفع گرداند.
حضرت آیت‌الله نوری همدانی نیز با صدور بیانیه‌ای، ضمن دعوت از آحاد مردم ایران اسلامی برای حضور گسترده در انتخابات، این امر را واجب شرعی و عقلی دانست. در بیانیه آیت‌الله نوری همدانی آمده است: انتخابات با شکلی که هم اکنون در جمهوری اسلامی انجام می‌گیرد نعمتی است که به برکت انقلاب اسلامی به وجود آمده است و باید توجه داشته باشیم که در این انتخابات دو مطلب حائز اهمیت است:
۱. مشارکت حداکثری مردم در انتخابات: حضوری که هم واجب شرعی است و هم واجب عقلی، اما واجب شرعی است به دلیل آنکه این نظام که با آن همه فداکاری‌ها و تقدیم شهیدان به وجود آمده است حفظ آن واجب است که امام راحل فرمودند: حفظ نظام از اوجب واجبات است و پیروی از راه شهدا است و حضور در انتخابات بیعت مجدد با نظام اسلامی است و مؤثر در حفظ نظام است. و، اما واجب عقلی به این دلیل است که عقل می‌گوید که انتخابات در سرنوشت انسان اثر دارد و هیچ انسان عاقلی نباید درباره سرنوشت خود بی تفاوت باشد و باید توجه داشته باشیم که: امروز حضور در انتخابات اهمیت ویژه‌ای دارد چه اینکه دشمنان نظام سعی دارند که انتخابات در فضای سرد صورت بگیرد و حضور حداکثری نباشد. از ملت با بصیرت ایران انتظار می‌رود با مشارکت حداکثری و شکوهمند خود، این تبلیغات مخالف را خنثی کنند.
۲. مطلب دوم این است که لازم است انتخاب اصلح صورت بگیرد و انتخاب اصلح گزینه مهم است که هم مبنای شرعی دارد و هم مبنای عقلی و اصلح در شرایط کنونی کسی است که دلداده اسلام و نظام اسلامی باشد و تمام وجودش را وقف گره گشایی از مشکل بزرگ مردم یعنی مسئله معیشت مردم نموده است، به علاوه عدالت محوری و مبارزه با فساد دستور اول کارش باشد و روحیه انقلابی و استکبارستیزی را که برگرفته از متن قرآن و سنت و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام است داشته باشد و این موضوع را عملاَ نشان داده باشد. انتظار می‌رود که امت وفادار به اسلام با حضور شکوهمند خود و با در نظر گرفتن معیار‌هایی که رهبر معظم انقلاب (دامت برکاته) بیان فرمودند پای صندوق‌ها و انتخاب اصلح، دین خود را ادا کرده و قلب حضرت بقیه‌الله الاعظم امام عصر (عج) را شاد کنند. به علاوه امروز حضور گرم و حماسی در انتخابات و تقویت جبهه مقاومت در منطقه است و در حقیقت تداوم‌بخش پیروزی فلسطین و یمن و سوریه و لبنان و دیگر عرصه‌های مقاومت و همفکران حاج قاسم سلیمانی در کل جهان است و امید که ملت ایران با حضور شورانگیز و گرم حماسه‌ای در درگاه خداوند بزرگ سربلند و سرافراز باشند.

معیار‌ها و شاخص‌های نامزد اصلح
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم در پاسخ به مراجعه و سؤالات مکرر مردم مؤمن و انقلابی ایران اسلامی و در راستای تواصی به حق و ایجاد زمینه‌های شناخت اصلح و تحقق مشارکت حداکثری، در انتخابات ریاست جمهوری، ملاک‌ها و معیار‌های اصلی جهت انتخاب آگاهانه را به ملت همیشه در صحنه اعلام کرد تا این بار نیز در آزمون بزرگ انتخابات همچون دیگر میدان‌ها، نقش‌آفرین و حماسه‌ساز باشند.
در این بیانیه آمده است: نامزد ریاست جمهوری در ایران، بر اساس شئون و ملاک‌های فرد اصلح که در بیانات امام راحل عظیم‌الشأن (قدس سره) و رهبری معظم (مدظله‌العالی) آمده است باید دارای ایمان و تقوای الهی بوده و به ارزش‌های اسلامی و مکتب اهل بیت و اهداف و آرمان‌های انقلاب که بر اساس نظریه ولایت مطلقه فقیه اداره می‌شود، پایبند باشد. شخص اول دستگاه اجرا، باید وحدت ملّی را در نظر گرفته و با کار جمعی و برنامه‌های حساب شده و همت بلند به دنبال حل مشکلات مردم و بسط عدالت اجتماعی در جامعه باشد. همچنین باید از ظرفیت‌های علمی کشور – حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها – به نحو احسن استفاده کرده و با عملکردی انقلابی و جهادی و با صبر و حوصله و روحیه استکبارستیزانه در تحقق آرمان‌های این نظام مقدس قدم بردارد.
آنچه در این شرایط و در ابتدای دهه پنجم و گام دوم انقلاب از سوی جامعه مدرسین علاوه بر نکات یاد شده به عنوان شاخص‌های مهم در نامزد اصلح ریاست جمهوری معرفی می‌شود موارد زیر است؛
۱. اعتقاد به توانمندی داخلی و پرهیز از هرگونه وابستگی که عزت ملی را خدشه‌دار کند.
۲. مردمی بودن و ساده‌زیستی و پرهیز از خوی اشرافی‌گری.
۳. استفاده از نیرو‌های انقلابی و افراد شایسته و نخبگان پرورش یافته در این کشور به ویژه جوانان.
۴. مبارزه مستمر با فساد و تبعیض به ویژه در میان اطرافیان.
۵. امیدوار به آینده و پرهیز از هر نوع رفتاری که موجب دلسردی مردم نسبت به نظام و انقلاب باشد.
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
asghar
|
Canada
|
۰۷:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۴
0
0
با سلام صبح بخیر . به امید خدا همه در انتخابات شرکت خواهند کرد ..
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار