خسارت خشکسالی به بخش کشاورزی ۶۷‌هزار میلیارد تومان برآورد شد
کد خبر: 1051293
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PUL
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۴
از ابتدای سال زراعی تاکنون.

یک مقام مسئول گفت: از ابتدای سال زراعی تاکنون، خسارت خشکسالی به بخش کشاورزی حدود ۶۷‌هزار میلیارد تومان برآورد شده‌است.
به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی افزود: بر اساس آخرین گزارش‌ها و ارزیابی‌های کلی از ۲/۱۱ میلیون هکتار اراضی کشاورزی در ۳۰ استان کشور، ۴۳‌درصد از خسارت ۶۷‌هزار میلیارد تومانی مربوط به افت تولیدات بخش زراعی، ۲۶‌درصد کاهش تولیدات باغی، ۱۳‌درصد افت تولیدات آبزی پروری و محصولات دام و طیور، ۱۱‌درصد کاهش تولید علوفه مراتع، ۴‌درصد خسارت در زمینه زیرساخت‌های انتقال آب، استخر‌های آب، لوله‌گذاری‌ها، قنوات و چشمه‌سار‌ها و ۳‌درصد نیز مربوط به تأمین آب و علوفه مورد استفاده دام عشایر بوده است.
وی ادامه داد: بر اساس گزارش این سازمان از مهر سال‌۹۹ تا پایان اردیبهشت سال‌۱۴۰۰ نزدیک به ۹۲‌درصد مساحت کشور با شدت‌های مختلف خشکسالی مواجه شده به طوری که خشکسالی تقریباً در ۲۰‌درصد مساحت کشور بسیار شدید، ۲۸‌درصد شدید، ۲۵‌درصد متوسط و نزدیک به ۱۹‌درصد خفیف رخ داده و تنها ۸‌درصد این مساحت را در حد نرمال داریم.
موسوی با اشاره به این نکته که بخش کشاورزی بعد از آب شرب، حساس‌ترین و محور اصلی‌ترین بخش تأثیر پذیر از خشکسالی بوده‌است، اذعان داشت: در این بخش در خصوص مدیریت بحران خشکسالی، تأمین آب پایاب سد‌ها و خارج از پایاب سد‌ها و همچنین برای شرب انسان و دام عشایر از اضطراری‌ترین اقدامات است.
وی، کاهش فشار بر منابع پایه تولید آب و خاک را از دیگر برنامه‌ها و سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی در شرایط خشکسالی عنوان کرد و اظهار داشت: بر اساس این برنامه، در حوزه‌هایی که بحران آب داریم باید توزیع عادلانه فشار ناشی از کمبود آب و تنش آبی را در هر یک از بخش‌های شرب، صنعت، کشاورزی و محیط زیست داشته باشیم و برای آن که بتوانیم چالش‌های معیشتی کشاورزان را مدیریت و فشار را متعادل کنیم، ضروری است پشتیبانی‌های ویژه‌ای از بخش کشاورزی و جامعه کشاورزان صورت گیرد.
موسوی درباره اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی در شرایط خشکسالی و کم آبی امسال توضیح داد: پیشنهاد شده با مشارکت شرکت‌های آب منطقه‌ای و سایر بخش‌ها و استانداری‌ها، اولویت‌بندی تخصیص آب را در حوزه‌های بحرانی به ترتیب کشت‌های گلخانه‌ای، باغات و زراعت آبی محصولات اساسی داشته باشیم.
وی حمایت از طرح‌های مؤثر در افزایش بهره‌وری آب در بخش کشاورزی را مهم دانست و گفت: تبدیل کشت در محیط‌های باز به کشت‌های گلخانه‌ای علاوه بر افزایش بهره‌وری در مصرف آب و تولید، بر صادرات و معیشت پایدار کشاورزان نیز تأثیر می‌گذارد.
وی افزود: در شرایط خشکسالی کنونی، برنامه‌ریزی شده است حداقل یک میلیون واحد به ویژه دام مازاد حذفی جامعه عشایر توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری شود تا فشار بر مراتع کشور به حداقل برسد.
مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات بخش کشاورزی گفت: از سوی دیگر با توجه به کاهش تولید نهاده‌های دامی و جو نسبت به سال قبل باید به همین میزان واردات نهاده‌های دامی و جو صورت گیرد تا تولیدات دام و طیور در این حوزه تضمین شود.
وی اظهار داشت: پیشنهاد ما این است که به منظور کنترل قیمت‌ها، کاهش فشار دام بر مراتع و پشتیبانی از تولیدات گوشت و شیر در شرایط خشکسالی امسال، ۷/۳ میلیون تن افزایش واردات جو نسبت به سال قبل داشته باشیم. موسوی خاطر نشان کرد که ۲۲‌میلیون رأس دام عشایر متکی به مراتع کشور هستند.
وی در همین حال بر جبران ریالی بخشی از خسارات ناشی از خشکسالی در حوزه کشاورزی تأکید کرد و گفت: امهال تسهیلات بانکی خسارت دیدگان، اعطای تسهیلات بانکی ارزان قیمت، پرداخت غرامت توسط صندوق بیمه کشاورزی، تأمین اعتبار برای بازسازی زیرساخت‌های تأمین و انتقال آب و کمک‌های بلاعوض به کشاورزانی که صددرصد تولیداتشان نابود شده‌اند از جمله اقدامات ضروری برای مدیریت بحران خشکسالی در بخش کشاورزی مطرح است.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار