افزایش اعتبار «بهارانه کتاب» به شرط استقبال خریداران
کد خبر: 1051126
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PRe
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۰
معاون فرهنگی ارشاد خبر داد
برنامه ما در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استمرار و تقویت طرح‌های فصلی فروش کتاب است و اگر در دوره «بهارانه کتاب» خریداران علاقه نشان بدهند و از آن استقبال کنند به اعتبار در نظر گرفته شده افزوده می‌شود.

برنامه ما در معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، استمرار و تقویت طرح‌های فصلی فروش کتاب است و اگر در دوره «بهارانه کتاب» خریداران علاقه نشان بدهند و از آن استقبال کنند به اعتبار در نظر گرفته شده افزوده می‌شود.
به گزارش جوان به نقل از روابط‌عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، محسن جوادی، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌ها (طرح‌های فصلی فروش کتاب) با اشاره به اهداف اولیه و ثانویه این طرح‌ها گفت: باید در قالب طرح‌های مختلف از کتابفروشان حمایت کنیم و با سیاست‌های درست به تقویت فعالیت‌های آن‌ها بپردازیم؛ تخفیف تنها راه حمایت نیست، بلکه باید مسیر‌های مختلفی را طی کنیم.
او ادامه داد: باید تلاش کنیم کتابفروشان به جایگاه واقعی خود دست پیدا کنند و کتابفروشی‌ها به عنوان پاتوقی برای مردم قرار گیرد که نه فقط مکانی برای فروش کتاب، بلکه محلی برای عرضه فکر و جایی برای گفتگو بین نویسنده و مخاطبان باشد.
او با اشاره به تأثیر طرح یارانه‌های فصلی فروش کتاب در حوزه کتاب و کتابخوانی بیان کرد: یک سیاست و یک راه نمی‌تواند به تنهایی به توسعه فرهنگ کتابخوانی منجر شود و برای رسیدن به چنین هدفی باید مسیر‌های مختلفی را طی کنیم و بحث طرح‌های توزیع یارانه از طریق کتابفروشی‌ها در واقع نقش حداقلی در برآورده کردن هدف اصلی دارد.
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: هدف اصلی باید با مکانیزم‌ها و ساز و کار‌های جدی دنبال شود و نیاز به اصلاح مقررات و ایجاد فضا‌های جدیدی برای کتابفروشی‌ها دارد، مثل دیدن جایگاه آن‌ها در شهر و فروشگاه‌ها.
او با اشاره به برخی از انتقاداتی که درباره این طرح‌ها وجود دارد، توضیح داد: این نقد‌ها از منظر نگاه حداکثری به موضوع است، به طوری که بالاترین حد را می‌بینند و می‌گویند، چون به آنجا نمی‌رسد اشکال دارد، اما اتفاقاً باید لایه‌های پایین‌تر را دید. باید دید در فضای کنونی تا چه اندازه می‌توانیم از طرح‌های فصلی فروش کتاب برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنیم و اگر این نگاه را داشته باشیم نقش این طرح‌ها بد نبوده است، زیرا عده‌ای را به کتابفروشی‌ها کشانده و به شبکه خریداران کتاب و کتابفروشی‌ها منجر شده که ذخیره خوبی برای آینده است.
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن بیان اینکه این شبکه ذخیره ارزشمندی برای آینده است، اظهار کرد: همچنین خریداران برای هر فصل منتظر آغاز این طرح هستند تا به کتابفروشی‌ها بیایند و خرید داشته باشند که همین موضوع نشان‌دهنده علاقه مردم به حوزه کتاب است تا از این فرصت‌ها استفاده کنند.
او بار دیگر با تأکید بر مثبت بودن نقش طرح‌های فصلی فروش کتاب بیان کرد:، اما اینکه انتظار داشته باشیم همه مشکلات کتابفروشی‌ها با اجرای این طرح حل شود قطعاً انجام نشدنی است، بلکه باید به اندازه خود طرح از آن توقع داشته باشیم.
محسن جوادی در پایان با بیان این موضوع که اجرای طرح‌های فصلی فروش کتاب ادامه خواهد داشت، گفت: برنامه ما استمرار و تقویت طرح‌های توزیع یارانه کتاب از طریق کتابفروشی‌هاست و حتی در همین دوره اگر خریداران علاقه نشان بدهند و استقبال کنند اعتبار در نظر گرفته شده اضافه می‌شود. البته سیاست‌های دیگری باید دنبال شود تا کتابفروشی‌ها به جایگاه اصلی خود نزدیک شوند و نباید فقط به اجرای چنین طرح‌هایی اکتفا کرد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار