حزب‌الله: کابینه تشکیل نشود فروپاشی می‌شود
کد خبر: 1050757
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PLh
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۰

تحرکات برای تشکیل دولت لبنان تشدید شده، کابینه‌ای که سعد حریری نخست‌وزیر موظف به تشکیل کابینه هشت ماه است موفق به ارائه چیدمانی مورد تأیید گروه‌های دولتی نشده است. «علی حسن خلیل» نماینده پارلمان لبنان درباره فروپاشی لبنان در صورت تشکیل نشدن کابینه هشدار داده، ولی ظاهراً سعد حریری همچنان بر رویکرد خود برای تشکیل کابینه غیر سیاسی اصرار دارد.
«حسن عزالدین» عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت روز جمعه با «آن گریو» سفیر فرانسه در لبنان در شهر صور دیدار و بر ضرورت تشکیل دولت جدید در این کشور تأکید کردند و تشکیل دولت را راهکار اساسی و الزام‌آور برای حل همه بحران‌های لبنان خواندند. آن گریو، سفیر فرانسه در لبنان نیز در این دیدار به نقش حزب‌الله در تداوم به کارگیری تلاش‌ها برای تشکیل دولت لبنان اشاره کرد. این دیدار پنج روز بعد از گزارش‌ها درباره سفر سعد حریری به فرانسه انجام شد. مهلت حریری برای تشکیل کابینه هفته قبل تمام شد و حالا او بعد از هشت ماه معطلی در وقت اضافه قرار دارد. منابع سیاسی به روزنامه الاخبار گفته‌اند، نبیه بری، رئیس مجلس لبنان از رفتار سعد حریری که به وعده‌های خود وفا نکرده است ناراضی است. اطلاع رسانی ریاست جمهوری لبنان در بیانیه‌ای گفته که «سعد حریری» از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی می‌کند. در این بیانیه آمده که سعد حریری حاضر نیست مسئولیت خود در تشکیل کابینه را برعهده گیرد. او همچنان بر نقض قانون اساسی لبنان در زمینه تشکیل دولت جدید اصرار دارد.
همچینن جریان ملی آزاد که رهبری آن را جبران باسیل، داماد میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان برعهده دارد دیروز در بیانیه‌ای پس از یک نشست دوره‌ای اعلام کرد که نگران است تعلل در تشکیل دولت نجات کارآمد به نقطه بی بازگشت در مسیر فروپاشی اقتصادی برسد که این امر خطرات معیشتی و ناآرامی‌های اجتماعی به دنبال دارد. حریری مدعی است که میشل عون و جریان‌های سیاسی حامی وی در مسیر تشکیل دولت سنگ‌اندازی می‌کنند، اما عون می‌گوید که حریری از تشکیل دولت عاجز است و سعی می‌کند اصول قانون اساسی را در روند تشکیل دولت نقض کند. «علی حسن خلیل» نماینده همسو با پارلمان لبنان هم در سخنانی درباره پرونده تشکیل دولت جدید درباره پیامد‌های عدم تشکیل دولت جدید هشدار داد. این نماینده حزب‌الله در پارلمان لبنان گفت: «درصورتی که دولت جدید لبنان هرچه سریع‌تر تشکیل نشود، این کشور دچار فروپاشی خواهد شد. مسئله تشکیل دولت جدید یک مسئله داخلی است که نیازی به دخالت خارجی ندارد.» «نبیه بری» در گفتگو با روزنامه الجمهوریه چاپ لبنان گفت، تسلیم این اوضاع بلاتکلیف نخواهد شد و ابتکار عملی که ارائه داده، همچنان پابرجا است و از آن عقب‌نشینی نخواهد کرد، زیرا فرصتی بی‌نظیر است و مانند آن تکرار نخواهد شد. وی افزود، تلاش می‌کند تمام موانعی که لبنان را در این وضعیت فاجعه‌بار وخیم قرار داده و امکان گشایش را از بین برده است، پشت سر بگذارد. رئیس پارلمان لبنان تصریح کرد، فقط کافی است به اوضاع کشور نگاهی بیندازند و ببینند مردم لبنان در چه لغزشگاهی گرفتار شده‌اند. آیا چنین می‌کنند و صدای گرسنگی و درد مردم را می‌شنوند؟

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار