تارخ: پس از ابن سینا قرار بود ۳۱ شخصیت تاریخی سریال شوند که نشد!
کد خبر: 1050346
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004PF4
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۷

شبکه ۲ سیما تصمیم گرفت درباره ۱۳ شخصیت مثل بوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، بوسهل مسیحی و زکریای رازی ۱۳ سریال ۱۳ قسمتی بسازد اولی ساخته شد ولی ادامه پیدا نکرد!
امین تارخ، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون با بیان این مطلب در سیزدهمین درس‌گفتار‌ها درباره بوعلی سینا در مورد بازی در نقش این دانشمند ایرانی گفت: کارگردان سریال ابن سینا با من دوست، همکلاس و همدوره بود. کیهان رهگذار که اکنون در قید حیات نیست مایل بود بوعلی سینا را من بازی کنم، زیرا معتقد بود هر آنچه تصویر از ابن سینا نقاشی شده شباهت زیادی با چهره من داشت. وی ادامه داد: شبکه ۲ سیما (زمانی که دو شبکه بیشتر نداشتیم) تصمیم گرفت درباره ۱۳ شخصیت مثل بوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، بوسهل مسیحی و زکریای رازی ۱۳ سریال ۱۳ قسمتی بسازد اولی ساخته شد و طبق معمول دیگر شخصیت‌ها هرگز ادامه پیدا نکرد، زیرا رئیس صدا و سیما عوض شد و مدیر جدید روی کار آمد و مجموعه‌ها ادامه پیدا نکرد.
تارخ افزود: پیش از این در سریال سربداران با کیهان رهگذار هم همکاری داشتم و من نقش شیخ حسن جوری را بازی می‌کردم. دوران شیرین کاری و حرفه‌ای داشتیم و مفتخرم که این نقش را که یک شخصیت ملی، حکیم، معلم، طبیب و شخصیت استثنایی و نابغه است، من بازی کردم، زیرا این افتخار نصیب هر بازیگری نمی‌شود. چیزی که برای من مهم و برای کیهان رهگذار حیاتی بود این بود که اگر قرار باشد سراغ شخصیت‌های علمی و فرهنگی و شخصیتی که اهل حکمت و علم سیاست است برویم، سریال ممکن است پربیننده نباشد، بنابراین ترکیبی از زندگی حرفه‌ای به اضافه زندگی شخصی آن‌ها می‌تواند مخاطب را جذب کند. وی افزود: چند نکته درباره شخصیت بوعلی سیناست که در کتاب زیدان هم به فراوانی درباره‌اش صحبت می‌شود؛ اینکه اهل علم و هنر همیشه به دنبال آزادی در زندان‌ها می‌گردد و این تقدیری بود که دامن ابن سینا را هم گرفت. این بخش به شکل خلاصه در سریال مشاهده می‌شود، اما بخش سفر‌های بوعلی سینا پراهمیت بود، سفر‌های بسیاری که داشت و اینکه چرا ازدواج نکرد و استنباط نویسنده و کارگردان این بود که تعریف قصه آن جذابیت دراماتیک و نمایشی داشته باشد. چند نکته علمی و طبی در این سریال وجود داشت که بسیار زیبا بود. تارخ ادامه داد: من یک سوم کتاب «بندی قلعه بیداد» (ابن سینا در محبس) نوشته یوسف زیدان، نویسنده مصری را خواندم، زیرا گرفتار فیلمبرداری بودم و توفیق خواندن همه کتاب را نداشتم. نکته‌ای که در سریال مطرح شد نقطه نظر بوعلی سینا درباره آب بود که جمله زیبایی نیز برای آن تدارک دیده شده بود.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار