سطح تحصیلات و مطالعات فرانسوی‌ها در حال کاهش است
کد خبر: 1049363
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OzD
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۱

براساس مطالعه‌اي كه به تازگي توسط مركز ملي كتاب فرانسه انجام گرديده، مطالعه بين فرانسوي‌ها به طور مداوم در حال كاهش است و سير نزولي دارد، به طوري كه 14درصد از آنها اصلاً هيچ كتابي را در سال 2020 نخوانده‌ و 25درصد هم كتاب جديدي نخريده‌اند.

رژين هاچوندو رئيس اين نهاد عمومي تحقيقاتي در يك بيانيه مطبوعاتي عنوان كرد: «با وجود اطمينان بخشي به پويايي و رونق بازار براي بخش كتاب در زمان شيوع كرونا به اشكال مختلف، ما شاهد كاهش كلي تعداد خوانندگان كتاب هستيم.» در اين راستا به طور كلي CNL (آزمايشگاه برتر علوم و فناوري هسته‌اي كانادا) هم از كاهش ميزان مطالعه كه قطعاً مرتبط با محدوديت‌هاي ناشي از بحران سلامتي است ابراز تأسف مي‌كند. تحقيق درباره ميزان مطالعه هر دو سال يك بار انجام مي‌شود و نتايج آن هم به طور سنتي قبل از افتتاحيه نمايشگاه «كتاب پاريس» منتشر مي‌گردد تا رويكرد كلي از مطالعه در فرانسه به دست آيد. اما اين رويداد به دليل اپيدمي ويروس كوويد 19 براي دومين سال متوالي لغو شد. طبق نظرسنجي انجام شده در ژانويه از هزار فرد 15ساله و بالاتر مردم فرانسه، 86درصد حداقل يك كتاب را در سال 2020 خوانده‌اند، يعني 8 امتياز كمتر از 2018. عمدتاً آنها كتاب‌هاي گزارشگري و خبري بيشتري را مطالعه كرده‌اند (مقاله، زندگينامه و...)، اما در مقابل گرايش خيلي كمتري به رمان (7 امتياز) و كتاب علمي (7 امتياز) داشتند. طبق آمار مركز ملي كتاب گرايش به اخبار شايد به اين دليل باشد كه آنها مي‌خواستند جهان را بهتر بشناسند و رمزگشايي كنند. با توجه به شيوع ويروس كوويد 19 و گسترش فعاليت‌هاي مجازي و اينترنتي اما در فرانسه 83درصد از پاسخ دهندگان اعلام كردند حداقل يك كتاب چاپي و كاغذي خوانده‌اند و از اين تعداد تنها حدود يك چهارم آنها كتاب ديجيتال را مطالعه كرده‌اند. يعني فقط 3درصد از پاسخ‌دهندگان منحصراً كتاب‌هاي ديجيتالي مي‌خوانند. اين تحقيق نشان داد فرانسوي‌ها تمايل كمي به كتاب‌هاي ديجيتالي داشته‌اند هرچند اغلب اعلام مي‌كنند كه مي‌خواهند بيشتر كتاب بخوانند اما51درصد كمبود وقت را مانع مطالعه دانسته‌ و 37درصد هم ساير فعاليت‌هاي اوقات فراغت را در اولويت خود عنوان كرده‌اند كه فرصت مطالعه را به آنها نمي‌دهد. آنچه مسئولان فرهنگي فرانسه را نگران كرده آن است كه سطح تحصيلات فرانسوي‌ها 20 سال است كه به طور مداوم روند كاهشي دارد و فرانسه در رده‌بندي بين‌المللي PISA رتبه بيست‌وششم را كسب كرده كه شرم آور است. در محل كار بسياري بدون ديپلم و بدون تسلط كامل بر زبان فرانسه فعاليت دارند! اين روزها تصوير جاي نوشته را گرفته و عوام فريبي در رسانه‌هاي سمعي و بصري حكمراني مي‌كند... تنبلي موذي نسل‌هاي جديد را تسخير كرده است.بنابراين بايد هرچه زودتر كنار هم جمع شويم و كاري كنيم! چراكه بدون كار خوب، مدارس بدون نتيجه خواهد بود.
رژين هاچوندو در ادامه خاطرنشان كرد: «اگر فرانسوي‌ها يك روز اضافي در هفته را اختصاص به اوقات فراغت خود و تفريح دهند بعد از بيرون رفتن با دوستان و گشت وگذار، مطالعه را در جايگاه دوم فعاليت‌هاي فراغت قرار مي‌دهند و اين گرايش كم به مطالعه جاي نگراني دارد.»

 

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار