۳۶ پرونده قصاص ختم به خیر شد
کد خبر: 1049062
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OuM
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۳۶

رئيس شوراي حل اختلاف استان تهران از اخذ رضايت در ۳۶ پرونده قصاص در سال گذشته خبر داد و گفت: هر ماه حدود ۵ هزار فقره پرونده در دادسرا‌ها توسط شعب ويژه صلح و سازش مختومه مي‌شود.
غلامرضا مهدوي روز گذشته در گفت‌وگو با ميزان نقش شورا‌هاي حل اختلاف در سند تحول قضايي را با اهميت برشمرد و اظهار داشت: فلسفه اصلي شوراي حل اختلاف بر مبناي صلح و سازش است و تا حد امكان تلاش مي‌كنيم كه پرونده‌ها با تراضي طرفين به سرانجام برسد.
وي افزود: با استقرار شعب ويژه صلح و سازش در دادسراها، پرونده‌هاي داراي جرايم قابل گذشت به اين شعبات ارجاع و هم اكنون ۴۹ شعبه ويژه صلح و سازش در دادسرا‌هاي شهر تهران وجود دارد و به همين منظور يك مجتمع ويژه با شش شعبه در دادسراي ناحيه ۱۲ به نام سردار شهيد حاج قاسم سليماني كه مظهر صلح و امنيت در جهان بود، نامگذاري شده‌است. مهدوي اظهار كرد: هر ماه حدود ۵ هزار فقره پرونده در دادسرا‌ها توسط شعب ويژه صلح و سازش مختومه مي‌شود، بدون اينكه پرونده به داديار يا بازپرس ارسال شود و اين كار باعث كاهش پرونده در دادسرا‌ها و دادگاه‌هاي كيفري ۲ شده و با منويات رياست قوه قضائيه دركاهش ورودي پرونده مطابقت دارد.
رئيس شوراي حل اختلاف استان تهران خاطر نشان كرد: با تلاش‌هاي تمامي همكاران در سطح استان تهران در سال ۹۹ تعداد ۳۰ هزار فقره كاهش موجودي پرونده در اجراي احكام و شعب رسيدگي داشتيم و در رابطه با اتقان آرا هم استان تهران بالاتراز ميانگين كشوري است؛ بدين معني كه درصد نقض آراي صادره در استان تهران كمتر از ميانگين كشوري است. وي در ادامه با اشاره به اينكه تعداد ۱۱ فقره رضايت در محكومين قصاص نفس در سال ۹۸ به تعداد ۳۶ فقره در سال ۹۹ رسيده‌است، گفت: در نيمه دوم سال ۹۹ تعداد كثيري از مجتمع‌هاي شهر تهران بالاي ۳۰ درصد صلح و سازش داشته‌اند و در شهر‌هاي تابعه نيز ۲۵ درصد پرونده‌ها با صلح و سازش مختومه شده‌است. مهدوي تأكيد كرد: با توجه به پتانسيل‌ها و برنامه‌ريزي كه انجام شده انتظار داريم كه در نيمه اول سال ۱۴۰۰ صلح و سازش در استان تهران را حداقل به ۴۰درصد برسانيم در حالي كه ميانگين كشوري صلح و سازش ۳۰ درصد است. رئيس شوراي حل اختلاف استان تهران بيان كرد: در سال ۹۹ با مشاركت خيريني كه با شوراي حل اختلاف همكاري دارند در چهار مرحله كمك‌هاي مؤمنانه جمع‌آوري شد و دو مرحله به زندانيان نيازمند و دو مرحله ديگر به افراد نيازمند ديگر كه در هر مرحله به ۱۲۰ خانوار كمك صورت گرفت. وي بيان داشت: در تمامي زندان‌هاي استان تهران شعب صلح و سازش مستقر كرديم و 5/2 ميليارد تومان توسط خيرين براي آزادي ۲۰۳ نفر از زندانيان مالي و جرائم غيرعمد پرداخت شد و مبلغ ۲ ميليارد تومان ديگر نيز تخفيف گرفته شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار