دستگیری ۵۰۰۰ قاچاقچی و کشف ۳۲ میلیون انواع کالای قاچاق
کد خبر: 1048034
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Odm
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۹
رئیس پلیس امنیت اقتصادی پایتخت گفت: در سال گذشته و دو ماهه ابتدای سال جاری، ۳۲ میلیون و ۲۳۹ هزار انواع کالای قاچاق کشف و بیش از ۵۰۲۰ متهم در حوزه کالای قاچاق شناسایی و دستگیر شدند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: سرهنگ کارآگاه علی، ولی پور گودرزی، رییس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ در نشست خبری با اصحاب رسانه در تشریح اقدامات پلیس امنیت اقتصادی اظهار داشت: پلیس امنیت اقتصادی اگرچه پلیس نوپایی است، اما عملکردش در جامعه تاثیرگذار بوده و دستگیری بدهکاران کلان بانکی و مبارزه با قاچاق کالا، رصد بازار و ... از جمله عملکرد این پلیس است.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی پایتخت تصریح کرد: در سال گذشته و در دوماه ابتدای سال جاری ۳۲ میلیون و ۲۳۹ هزار انواع کالای قاچاق به ارزش ۱۲ هزار میلیارد ریال کشف و ضبط شد و بیش از ۵۰۲۰ نفر متهم در حوزه کالای قاچاق شناسایی و دستگیر شدند؛ همچنین ۴۰۰ دستگاه خودروی حامل دستگیر و بیش از ۵ هزار پرونده تشکیل شده است.

وی گفت: در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بیش از ۸۰ درصد افزایش کشفیات داشتیم.

رییس پلیس امنیت اقتصادی با بیان اینکه اولویت پلیس امنیت اقتصادی در سال ۱۴۰۰ ساماندهی و کنترل بارانداز‌های قاچاق کالا، پایش الکترونیکی و رصد محمولات جاده‌ای و راه‌اندازی پلیس گمرک است اعلام کرد: در ناجا نیز مصوب شد که پلیس گمرک در تهران راه‌اندازی شود؛ هرچند پلیس گمرک در استان‌های هدف راه اندازی شده و در حال فعالیت هستند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی پایتخت تصریح کرد: شناسنامه‌دار کردن انبار‌های تهران و جنوب تهران از دیگر اقدامات پلیس امنیت اقتصادی است که تاکنون هزار انبار شناسنامه دار شده اند؛ در مجموع ده هزار انبار در تهران داریم که دو هزار انبار در تهران بسیار مهم هستند که تاکنون بیش از هزار انبار شناسنامه دار شده و سامانه انبار در آن‌ها نصب شده است.

وی گفت: برخی از کارگاه‌ها در شهرک‌های صنعتی با توجه به مجوز‌هایی که دارند باید کار تولیدی انجام دهند و نباید کاربری این اماکن را تغییر و به انبار تبدیل کنند؛ اگر کارگاه تغییر کاربری دهد قطعا برخورد قضایی صورت می‌گیرد.

سرهنگ کارآگاه، ولی پور گودرزی با بیان این مطلب که طرح‌های برخورد با قاچاق به صورت هفتگی و ماهانه انجام می‌شود افزود: در این طرح‌ها از ظرفیت یگان امداد پلیس پیشگیری و سایر رده‌های پلیس استفاده می‌شود.

رییس پلیس امنیت اقتصادی تصریح کرد: در دو ماه ابتدای سال حدود یک میلیون و ۷۴۱ هزار انواع کالای قاچاق و ۱۳۰ هزار لیتر فرآورد‌های نفتی توقیف و ۱۷۰ متهم دستگیر شده و ۲۶ دستگاه خودرو کشف و ضبط و‌۱۰۰ پرونده نیز در این خصوص تشکیل شده است.

وی افزود: کشفیات نسبت به دو ماهه سال گذشته ۳۸ درصد افزایش داشته و ارزش ریالی این کشفیات ۸۷۰ میلیارد ریال بوده است.

گودرزی در خصوص پرونده‌های اقتصادی اظهار داشت: ما تعامل خوبی با دادسرای ویژه اقتصادی و دادسرای زمین خواری داشته و با افرادی که در نظام سرمایه اخلال کنند برخورد می‌شود؛ همچنین بیش از ۱۰۰ نفر از افرادی که در گذشته شرکت‌های سوری ایجاد کرده بودند شناسایی و دستگیر شده و قرار بازداشت موقت برای آن‌ها صادر شده است.

وی به پرونده‌های زمین خواری پرداخت و گفت: با تعامل خوبی که با دادسرا و اداره کل شهرسازی استان داریم اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است؛ در دو هفته گذشته یک باند۶ نفره به اتهام زمین خواری شناسایی و دستگیر شده اند و دویست جلد اسناد از این افراد کشف و ضبط شده است؛ همچنین مهر‌های ادارات و سازمان‌های مختلف جعلی که در اختیار این افراد بود کشف و ضبط شده است. این افراد بیشتر در غرب تهران فعالیت داشته و بسیاری از اسناد که هنوز به فروش نرفته بود از آن‌ها کشف و ضبط شد که متهمانشان با قرار بازداشت موقت، بازداشت و اموالشان شناسایی و توقیف شده است البته برخی از متهمان سابقه‌دار هستند.

وی به پرونده کامیون داران اشاره کرد و گفت: برخی از این کامیون داران به دو نفر برای خرید خودروی سنگین اعتماد کرده که این افراد اقدام به کلاهبرداری کرده بودند؛ یک نفر از آن‌ها که یک متهم فراری بود شناسایی و دستگیر شده و در حال استرداد اموال به شاکیان این پرونده هستیم که حدود صد نفر هستند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی پایتخت درباره دستگیری دلالان ارزی و معاملات فردایی گفت: با همکاری با اتحادیه پایش تصویری صورت گرفته و با افراد خاطی برخورد می‌شود.

گودرزی در خصوص احتکار کالا اعلام کرد: با کمبود کالا مواجه نیستیم، اما در بحث عرضه با مشکلات مواجه هستیم که با اشراف اطلاعاتی در حال شناسایی انبار‌ها هستیم؛ کالا‌های احتکار شده نیز پس از کشف از طریق فروشگاه‌های معتبر در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه هر کاری باید ضمانت اجرایی داشته باشد، ادامه داد: در بازار سرمایه کشور اگر تخلفی روی دهد، آن تخلف قابل پیگیری است، یکی از موضوعات پیگیری شده توسط ما رصد بازار سرمایه بوده و احقاق حق در این رابطه انجام می‌شود، اما مبنای معاملات ارز دیجیتال در خارج از کشور است.

سرهنگ، ولی پور گودرزی تصریح کرد: ممکن است سرمایه‌گذاران در این حوزه، در مدت کوتاهی سودی کنند، اما احتمال از دست رفتن مال آن‌ها نیز زیاد است. توصیه می‌کنیم هموطنان به دلیل عدم اشراف موجود، در بازار رمز ارز‌ها سرمایه‌گذاری نکنند، از هموطنان می‌خواهیم پول‌های خود را در بخش تولید سرمایه‌گذاری کنند.

رئیس پلیس امنیت اقتصادی تهران بزرگ خاطرنشان کرد: صرافی‌های داخل کشور مجوزی برای معاملات رمزارز‌ها ندارند، اما تعدادی از صرافی‌ها با هماهنگی بانک مرکزی این کار را انجام می‌دهند، اما هنوز مجوزی برای معاملات ارز‌های دیجیتال در کشور صادر نشده است البته به دنبال هدفمند و قانونمند کردن این کار هستند. اگر فردی در این بازارها، سرمایه خود را از دست دهد، کسی پاسخگو نیست و ضمانت اجرایی ندارند.
منبع: فارس
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار