تماشای منتخب آثار گنجینه موزه هنر‌های معاصر اصفهان
کد خبر: 1048001
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OdF
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۴
به مناسبت روز جهانی موزه
تور مجازی موزه هنر‌های معاصر اصفهان و منتخب آثار گنجینه آن به مناسبت روز جهانی موزه رونمایی می‌شود و علاقه مندان می‌توانند این موزه را به صورت آنلاین تماشا کنند.
سرویس جامعه جوان آنلاین: ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ و به مناسبت روز جهانی موزه (۱۸ می)، از تور مجازی موزه هنر‌های معاصر اصفهان رونمایی می‌شود. این تور مجازی، در راستای برنامه‌های موزه هنر‌های معاصر اصفهان است که با آغاز شیوع ویروس کرونا در جهان و ایران، حضور در فضای مجازی را در دستور کار خود قرار داده است.

در این باره، مهدی تمیزی مدیر موزه هنر‌های معاصر اصفهان گفت: در این تور مجازی، غیر از تماشای ساختمان موزه هنر‌های معاصر اصفهان، که یکی از عمارت‌های قرار گرفته در دولتخانه صفوی است، تماشای منتخب آثار گنجینه این موزه نیز به دو زبان فارسی و انگلیسی مهیا شده است.

مهدی تمیزی درباره تاریخچه بنای موزه گفت: عمارت جٌبه خانه که امروزه موزه هنر‌های معاصر اصفهان است، بخشی از دولتخانه صفوی بوده که در کنار دیگر آثار بر جامانده از دوران‌ها، به یادگار، به دست ما رسیده است. همسایه‌های این عمارت: رکیب خانه و تالار اشرف (در ضلع جنوبی)، تالار تیموری (در ضلع شمالی)، کاخ چهلستون (در ضلع شمال غربی) و مجموعه میدان نقش جهان و عمارت‌های اطراف آن (در ضلع شرقی) هستند. معماری امروز این بنا، قاجاری و دلیل آن، تخریب و بازسازی این عمارت صفوی در دوره قاجار است.

تمیزی با اشاره به مساحت ۳۰۰۰ متر مربعی موزه و ۱۸۰۰ متر مربعی زیربنای آن که در دو طبقه است گفت: موزه هنر‌های معاصر اصفهان که در اسفند سال ۱۳۷۳ به همت شهرداری اصفهان آغاز به کار کرد، وظیفه دارد به صورت دوره‌ای، نمایشگاه‌هایی از آثار ارزشمند هنر معاصر ایران و جهان را به نمایش درآورد. همچنین برپایی رویداد‌های هنر‌های تجسمی و نگاهبانی از آثاری که در گنجینه گردآوری شده، بر عهده این مرکز هنری است. گنجینه موزه از نظر حقوقی متعلق به سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان و از نظر معنوی متعلق به شهروندان این جهانشهر است.

از آنجایی که ایده وقف آثار هنری، از برنامه‌های مهدی تمیزی در دوره مدیریت او بر موزه هنر‌های معاصر اصفهان است، برنامه ریزی و تبلیغات برای اهدای آثار هنری به گنجینه این موزه، از سال ۱۳۹۷ آغاز شد. اهدای بیش از ۳۷ قطعه اثر از هنرمندان ایرانی و ۴ قطعه اثر از هنرمندان خارجی و ثبت و پلاک بیش از ۶۰ قطعه اثر هنری ثبت نشده و موجود در انبار‌های موزه، بخشی از این برنامه است. گنجینه موزه هنر‌های معاصر اصفهان هم اکنون دارای ۹۶۵ قطعه اثر با ۵۵۶ شماره اموال است.

تور مجازی موزه هنر‌های معاصر اصفهان و تماشای منتخب آثار گنجینه موزه، به مناسبت روز جهانی موزه، به آدرس imcart.ir/tour، آماده تماشای علاقه‌مندان است.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار