تردد قاچاقی ۳۵۰ خودروی لوکس در جاده‌های کشور
کد خبر: 1047798
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OZy
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۹
معاون فنی گمرک ایران از اعلام جرم قاچاق برای ۳۵۰خودروی گذر موقت خبر داد و گفت: خودرو‌هایی که دارای پرونده قضایی به دلیل جرم قاچاق در محاکم رسیدگی‌کننده هستند، ۱۶۰ دستگاه انواع بنز، ۴۰دستگاه بی‌ام دبلیو، ۴۰ دستگاه لکسوس، ۲۵لندکروز، ۲۰ دستگاه انواع تویوتا، ۱۰ دستگاه رنجرور، هشت دستگاه آئودی و پنج دستگاه نیسان می‌باشد.

سرویس اقتصاد جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، اواخر شهریور ۱۳۹۹ بود که گمرک ایران اعلام کرد: با توجه به مسدود بودن برخی از مرز‌ها در شرایط کرونایی موجود، صاحبان خودرو‌های ورود موقتی که مهلت اعتبار پروانه‌های آن‌ها به پایان رسیده و امکان خروج ندارند باید طی حداکثر ۱۰ روز به گمرک مراجعه و نسبت به تعیین تکلیف موضوع اقدام کنند که در صورت عدم تعیین تکلیف در این مهلت، طبق قانون، این خودرو‌ها قاچاق محسوب خواهد شد.


این در حالی است که تازه‌ترین اعلام مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران از تعیین تکلیف خودرو‌های گذر موقت و مشمولیت تعداد بالایی از آن‌ها به جرم قاچاق حکایت دارد.


شرایط خودرو‌های ورود موقت در ایران


معاون فنی گمرک ایران با اشاره به اینکه حساسیت و اهمیت موضوع گذرموقت خودرو‌های سواری به دفعات در قالب بخشنامه‌های مختلف به دفاتر ستادی، حوزه‌های نظارت و تمامی گمرکات اجرایی کشور ابلاغ و تأکید شده است، توضیح داد: طبق ماده ۱۴۲ آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی و تبصره۲ آن، مسافران غیرمقیم ایران که با وسایل نقلیه شخصی خود وارد کشور می‌شوند، هرگاه جواز عبور (کارنه دوپاساژ، تریپتیک یا دیپتیک) از کانون‌های جهانگردی کشور‌های ملحق به قرارداد گمرکی ورود موقت وسایل نقلیه شخصی در دست داشته و به گمرک ورودی ارائه دهند، می‌توانند تا سه ماه با توجه به مدت اعتبار جواز بدون الزام به تسلیم اظهارنامه یا تأدیه وجه ضمانت به گمرک، از وسیله نقلیه خود در کشور استفاده کنند.


وی افزود: این امکان وجود دارد که خودرو‌های گذر موقت در این مدت چندین بار از راه‌های مجاز وارد و خارج شوند. ارونقی با بیان اینکه گمرک ایران می‌تواند به درخواست متقاضی، درصورت داشتن عذر موجه، مدت استفاده از وسیله نقلیه در داخل کشور را حداکثر تا پایان مدت اعتبار جواز تمدید کند گفت که ایرانیان مقیم خارج از کشور به شرطی می‌توانند ازمقررات این ماده استفاده کنند که قبل از ورود به ایران حداقل سه ماه متوالی درخارج اقامت داشته باشند.


برند‌ها و تعداد خودرو‌هایی که قاچاق شد


این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به بخشنامه ابلاغی به تمامی حوزه‌های نظارت و گمرکات اجرایی کشور در سوم اردیبهشت امسال با موضوع اعلام گزارش خودرو‌های ورود موقت و آمار دریافتی از ۴۱ گمرک اجرایی گفت: بر اساس این گزارش، از سال ۱۳۹۷ تاکنون برای بیش از ۳۵۰ دستگاه خودروی سواری گذرموقت به دلیل عدم تحویل خودروی سواری به گمرک اجرایی، گزارش وقوع جرم «قاچاق» تنظیم و به مراجع ذی صلاح از جمله سازمان تعزیرات حکومتی منعکس شده است.


وی ادامه داد: از خودرو‌هایی که دارای پرونده قضایی به دلیل جرم قاچاق در محاکم رسیدگی کننده هستند، می‌توان به حدود ۱۶۰دستگاه انواع بنز، ۴۰ دستگاه بی‌ام دبلیو، ۴۰ دستگاه لکسوس، ۲۵ لندکروز، ۲۰دستگاه انواع تویوتا، ۱۰ دستگاه رنجرور، هشت دستگاه آئودی و پنج دستگاه نیسان اشاره کرد.


بیشترین پرونده قاچاق خودرو در کدام گمرکات است؟


ارونقی یادآور شد که گمرک آستارا و بیله سوار هر کدام با ۹۷ فقره پرونده، دوغارون ۶۴ و بازرگان با ۲۷ فقره بیشترین پرونده قاچاق را برای خودرو‌های گذر موقت از سال ۱۳۹۷ تا اردیبهشت سال جاری داشته‌اند.


۳۳۰ دستگاه در حال تردد در کشور


بر اساس گزارش اعلامی معاون فنی گمرک ایران، درحال حاضر بیش از ۳۳۰ دستگاه خودروی سواری، به صورت ورود موقت (با پلاک گذرموقت) در کشور و به طور قانونی درحال تردد هستند.


وی همچنین با اشاره به خودرو‌های ورود موقتی که تحویل گمرک شده است، یادآور شد: ۳۶۰ دستگاه خودروی سواری به دلیل پایان یافتن مهلت مجاز تردد در کشور و عدم امکان خروج با توجه به بسته بودن برخی از مرز‌های زمینی به دلیل شرایط کرونا، تحویل مراجع تحویل گیرنده در گمرکات شده و برای آن‌ها قبض انبار صادر شده است.


این مقام مسئول در گمرک ایران این را هم گفت که هرگونه خرید و فروش خودرو‌های دارای پلاک گذر موقت ممنوع بوده و در صورت احراز، مشمول مقررات قاچاق خواهد شد.

نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار