کاهش ۸۰ درصدی سفر خارجی
کد خبر: 1047764
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OZQ
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۰
در حالی در سال گذشته تردد مسافرت‌های خارجی ۸۰درصد کاهش داشته است که مسئولان گمرک ایران دلیل آن را محدودیت‌های مقطعی ناشی از بیماری کرونا، توقف مرز‌ها و البته شرایط اقتصادی و نوسان نرخ ارز اعلام کرده‌اند.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش ایسنا، تازه‌ترین آماری که گمرک ایران در رابطه با وضعیت سفر‌ها و تردد‌های خارجی در سال گذشته منتشر کرده است، نشان می‌دهد که ۳ / ۴ میلیون نفر مسافر وارد کشور شدند یا به عبارتی مسافر ورودی بودند که این تعداد مسافر ورودی شامل بیش از ۸/ ۳ میلیون نفر ایرانی و بالغ بر ۵۱۲ هزار نفر خارجی است. تردد مسافرین از پرترددترین فرودگاه کشور، یعنی فرودگاه امام خمینی با کاهش قابل توجه ۸۷درصدی در تردد مسافران ورودی و خروجی نسبت به سال ۱۳۹۸ مواجه بوده است، به طوری که تعداد مسافران ورودی از گمرک امام خمینی حدود ۴۲۸هزار مسافر و تعداد مسافران خروجی حدود ۴۵۴ هزار نفر بوده است. اما عمده پرواز‌های خارجی به منظور گردشگری از فرودگاه امام به مقصد کشور ترکیه بوده که آن هم با کاهش قابل توجهی همراه است. تغییر مسیر پرواز‌ها و سفر‌های خارجی در این گزارش قابل تأمل است، به طوری که سفر‌های گردشگری که عمدتاً به مقصد کشور‌های ترکیه و امارات صورت گرفته به سفر‌های داخلی با مقاصد گردشگری مشابه گزینه‌های ترکیه و دوبی تغییر داشته است.

دو فرودگاه قشم و کیش بیشترین تردد مسافری را در سال گذشته به خود اختصاص داده‌اند و عمده این سفر‌ها در ایام پایانی سال و به ویژه فصل زمستان صورت گرفته است. فرودگاه قشم بیش از ۲ میلیون مسافر ورودی و حدود یک میلیون و ۹۰۰هزار مسافر خروجی در سال گذشته ثبت کرده است. هرچند که تعداد مسافران ورودی و خروجی این فرودگاه نسبت به سال ۱۳۹۸ به ترتیب ۳۸ و ۳۹ درصد کاهش داشته، اما نسبت به سایر فرودگاه‌ها پرمسافر بوده است.

در همین مدت فرودگاه کیش با ثبت ۳/ ۱ میلیون مسافر ورودی و ۲/ ۱ میلیون مسافر خروجی در رتبه دوم تردد مسافری در سال ۱۳۹۹ قرار دارد. تردد مسافران ورودی و خروجی از فرودگاه کیش نسبت به سال ۱۳۹۸ کاهش ۲۸ درصدی در تعداد مسافران ورودی و کاهش ۲۸ درصدی در مسافران خروجی دارد. با این وجود دو مقصد پر تردد بیش از ۶ میلیونی مسافران ایرانی و خارجی فرودگاه امام خمینی را از آن خود کرده است. طبق اعلام غنیون، معاون مدیرکل دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرک ایران در رابطه با چرایی کاهش مسافرت‌ها و مسافران ورودی و خروجی در سال گذشته، محدودیت‌های مقطعی ناشی از بیماری کرونا و توقف چندین ماهه مرز‌های زمینی، دریایی، ریلی و هوایی در این موضوع مؤثر بوده است.

به گفته وی، از سوی دیگر مسدود بودن مرزها، لغو انواع سفر‌ها اعم از تفریحی، سیاحتی، زیارتی، مذهبی و کاری و از سویی عدم پذیرش مسافران ورودی توسط کشور‌های مقصد یا شرایط سختگیرانه ورود مسافر اعم از قرنطینه و همچنین شرایط مشابه در مسافران خارجی به دلیل مخاطرات ناشی از انتقال ویروس کرونا سفر‌ها را تحت تأثیر قرار داده است. این مقام مسئول در گمرک ایران در رابطه با کاهش سفر به کشور‌هایی مانند ترکیه نیز گفت که گذشته از شرایط حاکم بر کشور‌های دنیا به دلیل بیماری کرونا، شرایط اقتصادی حاکم بر کشورمان و افزایش شدید نرخ برابری ارز‌های خارجی در مقابل پول ایران، دلیل اصلی کاهش تردد مسافر به شمار می‌رود.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار