سرانه وکیل در ایران یک سوم میانگین دنیاست
کد خبر: 1047686
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OYA
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۰
یک نماینده مجلس با بیان اینکه سرانه وکیل در کشورمان، یک سوم میانگین سرانه وکیل در بین کشور‌های دنیاست، گفت: مطمئناً هرچه بتوان متناسب با نیاز کشور وکیل جذب کرد انحصار وکالت شکسته خواهد شد.
سرویس جامعه جوان آنلاین: خلیل بهروزی‌فر؛ عضو کمیسیون اجتماعی مجلس درباره ضرورت شکسته شدن انحصار شغل وکالت اظهار کرد: یقیناً انحصار از وکالت باید برداشته شود و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نیز به دنبال انحصارزدایی از وکالت و دیگر مشاغل هستند.

بهروزی‌فر با ذکر اینکه سرانه وکیل در کشور، یک سوم میانگین سرانه وکیل در بین کشور‌های دنیاست، متذکر شد: لایحه‌ای که قوه قضائیه بنا دارد به مجلس ارائه دهد به‌دنبال اصلاح جذب وکیل و ساختاری است که تا به امروز در این حوزه وجود داشته است.

وی همچنین با اشاره به مزیت بزرگ این طرح در حذف برخی تعارض منافع‌هایی که در قوه قضائیه نسبت به افزایش وکیل وجود دارد، گفت: در صورت تصویب و اجرایی شدن این طرح، قضات و دادستان‌ها پس از بازنشستگی نمی‌توانند وکیل شوند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به نقش قوه قضائیه در افزایش ظرفیت آزمون وکالت در آزمون آینده و ضرورت دستور رئیس دستگاه قضا به اعضای این قوه در شورا‌های تعیین ظرفیت تصریح کرد: مطمئناً هرچه بتوان متناسب با نیاز کشور وکیل جذب کرد انحصار وکالت شکسته خواهد شد؛ افزایش وکیل در کشور علاوه بر آنکه منجر به کاهش هزینه حق الوکاله‌ها می‌شود، باعث خواهد شد افرادی که به وکیل نیاز دارند بتوانند در مدت زمان کوتاهی به وکیل دسترسی پیدا کنند.

بهروزی‌فر همچنین در پاسخ به راهکار مقابله با کمبود وکیل یادآور شد: هدف این است که فارغ‌التحصیلان جوان رشته حقوقی که به عنوان یکی از سرمایه‌های اجتماعی کشور محسوب می‌شوند، بتوانند پس از صحت‌سنجی مدارک و تأیید صلاحیت علمی آنان توسط آزمون وارد رشته وکالت شوند.

بهروزی‌فر در ادامه با اشاره به عدم امکان اجباری کردن وکالت به دلیل کمبود وکیل در کشور گفت: در حال حاضر شرایط به‌گونه‌ای نیست که بتوان وکالت را اجباری کرد.

وی در پایان با تأکید بر ضرورت تغییر شرایط وکالت به نفع مردم متذکر شد: باید شرایط را طوری تغییر داد که مردم هنگامی که برای پیگیری پرونده خود در محاکم نیاز به وکیل دارند، بتوانند از یک وکیل استفاده کنند تا حقوق‌شان تضییع نشود.
منبع: تسنيم
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار