امسال ۵۰ هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی احیا می‌شود
کد خبر: 1047048
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004ONs
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۳۰
به گفته مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور قرار است در سال ۱۴۰۰ با مشارکت مردم و سازمان‌ها، ۵۰ هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی احیا شود.
سرویس جامعه جوان آنلاین: وحید جعفریان، مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: مطالعه، شناسایی و مدیریت پدیده بیابان‌زایی و کنترل فرسایش بادی در مناطق بیابانی کشور از جمله وظایفی است که با سیاستگذاری و برنامه‌ریزی از سوی سازمان جنگل‌ها در دفتر امور بیابان مدیریت می‌شود.

وی دسترسی سریع کارشناسان و دست‌اندرکاران بخش بیابان‌زدایی را به شاخص‌های فنی و اجرایی به‌روز و کارآمد ضروری دانست و گفت: شاخص‌های فنی و به‌کارگیری روش‌های نوین می‌تواند به اجرای این پروژه‌ها در حداقل زمان ممکن سرعت ببخشد. مدیر کل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تأکید بر اینکه دستورالعمل‌های فنی و اجرایی بر اساس آخرین دستاورد‌های علمی و تجارب پروژه‌های موفق در کشور و جهان تهیه شده‌است، از لحاظ کردن فناوری‌های جدید مقابله با فرسایش بادی برای به‌روزرسانی نرم‌های عملیات اجرایی خبر داد و اظهار کرد: ضابطه‌مند‌کردن دستورالعمل‌های فنی و اجرایی بخش بیابان با استفاده از بادشکن‌های زنده و غیرزنده، نهال‌کاری و مراقبت و آبیاری، مدیریت جنگل‌های دست‌کاشت بیابانی، مدیریت رواناب، حفاظت و قرق، بذرپاشی و بذرکاری از ابتدای سال ۱۴۰۰ در حال اجراست.

مدیر کل دفتر امور بیابان در ادامه تصریح کرد: به‌کارگیری شاخص‌ها و روش‌های جدید علاوه بر کاهش هزینه‌ها و ارتقای اثربخشی، بخشی از نیاز‌های فنی و اجرایی نیرو‌های دست اندرکار بیابان‌زدایی و کنترل فرسایش بادی کشور را تأمین می‌کند.

به گفته جعفریان، مهم‌ترین رویکرد این دستورالعمل‌ها بر پایه مشارکت مردم تعریف شده و متأثر از سیاست‌ها و برنامه‌های چهارده‌گانه سازمان جنگل‌ها در سال ۱۴۰۰ است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها وی در پایان اظهار کرد: در سال جاری حداقل ۵۰ هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی کشور با مشارکت مستقیم مردم، جوامع محلی و بهره‌برداران مورد حفاظت، احیا و بهره‌برداری پایدار قرار می‌گیرد.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار