حاشیه شهر‌ها نباید پناهگاه مجرمان در میان افرد جامعه شود
کد خبر: 1046987
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004OMt
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
یک جامعه شناس بیان کرد
یک جامعه شناس با اشاره به معضلات حاشیه نشینی گفت: یکی از عوامل مهم در بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی تجانس فرهنگی ناشی از حاشیه نشینی است.
سرویس جامعه جوان آنلاین: امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس درخصوص تاثیر ناشی از حاشیه نشینی در بروز پدیده اعتیاد و افزایش آن گفت: اصولاً بر اساس مکاتب جامعه شناسی در این زمینه یکی از عوامل مهم در بروز انواع آسیب‌های اجتماعی به خصوص اعتیاد؛ حاشیه نشینی است. براساس این تئوری هرجا که مهاجرپذیری وجود داشته باشد مثل در شهری مانند تهران و یا شهر‌های بزرگ دیگر، چون تجانس فرهنگی برهم می‌خورد و افراد ترس از شناخته شدن ندارند و به نوعی بی هویت هستند وقوع جرم و مسائلی مانند اعتیاد افزایش پیدا می‌کند.

این جامعه شناس افزود: در حال حاضر ۱۲ تا ۱۳ میلیون حاشیه نشین داریم و ما شاهد تراکم جمعیت در این مناطق هستیم بدیهی است؛ در چنین مواقعی افراد مجرم و یا خلافکاران در انبوه انسان‌ها گم می‌شوند برای مثال شما تصور کنید زمانی که گفته می‌شود کرج ایران کوچک است یعنی از همه اقوام با فرهنگ‌های متفاوت در این شهر در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند در چنین شرایطی خرده فرهنگ‌ها بروز پیدا می‌کند و به طبع آن جرم خیزی افزایش می‌یابد.

وی اظهار کرد: متاسفانه بیشتر موارد جرم خیزی در مناطق پایین شهری که عبور و مرور بیشتر است رخ می‌دهد و شما به ندرت شاهد موارد جرم خیزی در مناطق بالای شهر هستید این پدیده به دلیل همان مسئله پنهان شدن خلافکاران در انبوهی از جمعیت است که به وقوع می‌پیوندد.

مقدم با اشاره به اینکه مهاجرت‌ها از روستا‌ها و شهر‌های کوچک باید به صورت کنترل شده انجام پذیرد عنوان کرد: یکی از مسائل مهم در زمینه وقوع مسئله حاشیه نشینی مهاجرت از شهر و روستا‌ها به شهر‌های بزرگتر با امکانات بهتر است بدیهی است؛ افرادی که اقدام به مهاجرت می‌کنند از پس هزینه‌های زندگی در شهر‌های بزرگ بر نمی‌آیند به بیان دیگر دخل و خرج شان با یکدیگر جور نیست و طبیعی است که حاشیه شهر‌های بزرگ را برای زندگی انتخاب کنند.

این جامعه شناس در آخر تاکید کرد: توزیع عادلانه خدمات اجتماعی در شهر‌های متفاوت می‌تواند به عنوان یک راه کوچک برای درمان این معضل باشد تا زمانی که بسیاری از کارخانه جات و کارگاه‌های تولیدی در اطراف شهری مانند تهران جمع آوری شده اند مهاجرت ناشی از بیکاری و فقر اقتصادی رخ می‌دهد و به طبع آن حاشیه نشینی و گسترش جرم خیزی و مسئله‌ای مانند اعتیاد نیز بروز پیدا می‌کند.
منبع: مهـــر
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار