هدف سفر دوم نخست‌وزیر عراق به آمریکا چیست؟
کد خبر: 1045896
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004O5I
تاریخ انتشار: ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۱
یک مقام عراقی در ارتباط با سفر آتی نخست‌وزیر این کشور به آمریکا می‌گوید که در این سفر دور چهارم گفت‌و‌گوی راهبردی بغداد-واشنگتن برگزار می‌شود.

سرویس بین الملل جوان آنلاین: یک مقام دولتی و یک عضو پارلمان عراق در گفتگو با روزنامه قطری «العربی الجدید» گفتند که در سفر آتی «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق به آمریکا موضوعات مهم و حساسی مورد بررسی قرار خواهد گرفت و مرحله چهارم گفتگو‌های راهبردی میان بغداد و واشنگتن در این سفر برگزار می‌شود.

مصطفی الکاظمی، قصد دارد در ماه جولای آینده به آمریکا سفر کند. او پیشتر در ماه آگوست سال ۲۰۲۰ در صدر هیأتی بلندپایه به واشنگتن سفر کد و با مقامات دولت آمریکا به ویژه «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا گفتگو کرد.

یک مقام در دفتر نخست‌وزیری عراق درباره سفر آتی الکاظمی به آمریکا به العربی الجدید گفت: «در صدر هیأتی بلندپایه، ابتدای ماه جولای آینده، چنانچه تغییری صورت نگیرد، این سفر انجام می‌شود. قرار است دور چهارم گفت و‌گوی راهبردی میان بغداد و واشنگتن در این سفر اجرا شود که شاید این مرحله، مرحله پایانی این گفتگو‌ها باشد و درباره ترسیم شکل و ماهیت روابط دو کشور تفاهم‌های نهایی اعلام شود؛ بویژه در ارتباط با بُعد امنیتی با در نظر داشتن این موضوع که این تفاهم‌ها زیر سقف توافق چارچوب راهبردی میان عراق و آمریکا باشد که در سال ۲۰۰۸ به امضا رسید تا این‌گونه چنین تفاهم‌هایی به مداخله پارلمان در رد یا قبول آن نیاز نداشته باشد».

این مقام عراقی در ادامه افزود: «زود است که درباه جزئیات این سفر و آنچه در بر خواهد داشت، صحبت کنیم چراکه این سفر هنوز در مرحله زمینه‌سازی قرار دارد؛ اما در کل، انتظار می‌رود که در این سفر، آمریکا اعلامی داشته باشد و این اعلام شامل یک رویکرد یا سیاستی جدید در قبال عراق باشد و این موضوع به دور از بحران آمریکا با ایران نخواهد بود».

«فاضل الفتلاوی» نمایده ائتلاف الفتح عراق نیز در این ارتباط به العربی الجدید می‌گوید که پارلمان تلاش خواهد کرد «نمایندگانی را از برخی کمیته‌های مختص در هیأت همراه الکاظمی به واشنگتن قرار دهند تا این‌گونه در جریان چیز‌هایی که در گفتگو و مذاکرات عراق و آمریکا رخ می‌دهد، قرار بگیریم».

نماینده ائتلاف الفتح در ادامه ضمن تأکید بر اینکه گفتگو با آمریکا باید بر پایه حفظ حاکمیت عراق و در راستای تلاش برای خارج کردن نیرو‌های آمریکایی باشد، افزود: «ما بر هرگونه گفتگو میان عراق و آمریکا و بر هرگونه سفر خارجی الکاظمی نظارت خواهیم داشت».

منبع: فارس
برچسب ها: عراق ، آمریکا ، ترامپ
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار