ماجرای ثبت سفارش ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی
کد خبر: 1045115
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Nsh
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۴:۰۰
مدیرکل حقوقی گمرک با بیان اینکه عدم اعتراض بانک مرکزی و وزارت صمت به حکم دیوان عدالت در خصوص۴۲۰کانتینر جای تأمل دارد، گفت: تمدید ضمانت‌نامه شرکت واردکننده از این جهت انجام شد که با وجود دستور موقت دیوان، باطل شدن ضمانت‌نامه‌ها به معنای ترخیص کالا بود.
سرویس اقتصادی جوان آنلاین: به گزارش تسنیم، مصطفی میرسلیم اخیراً اعلام کرده است، نکتۀ قابل توجه واردات در این است که بعضاً کالا‌های وارد شدۀ ممنوعه با نام سایر درج شده‌اند و شاید به همین دلیل است که واردات این کالا‌های ممنوعه به راحتی صورت گرفته است.

اقدام عجیب و قابل تأمل دیگر گمرک، تمدید ضمانت‌نامه‌های ۴۲۰‌کانتینر لوازم خانگی و پیگیری ترخیص آن‌ها بوده و این در صورتی است که واردات کالا‌های گروه‌۴ از جمله لوازم خانگی حداقل ۵/ ۲ سال است که به دلیل ضرورت حمایت از تولید داخلی و حفظ ذخایر ارزی ممنوع است.

یک پروندۀ دیگر از قاچاق از مبادی رسمی قاچاق ۸۰ کامیون گازوئیل به جای روغن صنعتی است که با تعویض نمونه شاهد در یکی از گمرکات و شکایت سازمان همجوار کشف شده است.

گفتنی است، شرکت ک... مالک‌۴۲۰ دستگاه کانیتنر لوازم خانگی موجود در گمرک، بابت کالایی که در گمرک داشته، به دلیل قرار گرفتن در گروه‌۴ یا ممنوعه دارای مشابه تولید داخل، کالایش ترخیص نشد، صاحب کالا شکایتی را علیه گمرک مطرح کرده و در شعبه شعبه‌۳ دیوان عدالت اداری بعد از بررسی علیه گمرک و بانک مرکزی و وزارت صمت، قاعدتاً به سه‌دستگاه ابلاغ شده بود. گمرک بررسی می‌کند از دفاتر فنی اطلاعات را می‌گیرد و گمرک اجرایی پاسخ می‌دهد نهایتاً شعبه‌۳ حکم ورود بر شکایت صادر می‌کند.

در همین رابطه وحید خدرویسی، مدیرکل حقوقی گمرک ایران گفت: در ادامه احکام بدوی به دستگاه‌های سه گانه از جمله گمرک، بانک مرکزی و وزارت صمت ابلاغ می‌شود، گمرک هم ظرف‌۲۰‌روز فرصت قانونی، اعتراض می‌کند. گمرک در این فرصت‌۲۰‌روزه اعتراض می‌کند، درخواست تجدید نظر می‌دهد و در شعبه‌۵ دیوان عدالت اداری موضوع مطرح و رسیدگی می‌شود. نمایندگان گمرک پاسخ می‌دهند و ابهامات شعبه برطرف می‌شود. شعبه‌۵ به حق می‌آید و دادنامه بدوی را نقض می‌کند و دادنامه تجدید نظر ابلاغ می‌شود. نکته جالب این است که از بین این دستگاه‌ها، حسب اطلاع و بررسی‌ها، صرفاً گمرک بوده که اعتراض کرده، یعنی وزارت صمت و بانک مرکزی علی الظاهر به دادنامه اعتراض نکردند و این در جای خودش جای تأمل دارد که موضوع به چه شکل بوده است؟

خدرویسی گفت: نکته مبهم این است که وزارت صمت چرا به رأی بدوی دیوان عدالت اداری اعتراض نکرده‌است؟ چرا به‌رغم اینکه دادنامه به آن‌ها ابلاغ شد، اعتراض نکرده است؟ نکته مهم‌تر اینکه چرا کالایی که در گروه‌۴ قرار گرفته و وارداتش ممنوع است، ثبت سفارشش را تمدید کرده‌اند؟
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار