کرونا بازار کتاب ممنوعه را داغ می‌کند
کد خبر: 1044941
لینک کوتاه: https://www.Javann.ir/004Npt
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۰
نامه سرگشاده صاحبان کتابفروشی‌ها به وزیر ارشاد
۱۸۰ فروشگاه کتابفروشی در سراسر کشور با ارسال نامه‌ای سرگشاده به وزیر ارشاد نسبت به تبعات بسته بودن کتابفروشی‌ها هشدار دادند و این کار را عاملی برای بالا رفتن فروش کتاب‌های ممنوعه عنوان کردند.
محمد صادقی
سرویس فرهنگ و هنر جوان آنلاین: به دنبال شیوع موج چهارم کرونا در کشور و با دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا برخی مشاغل که فعالیت‌هایشان در شرایط بحران غیرضروری شناخته شده، تعطیل شدند، از جمله مشاغل تعطیل شده کتابفروشی‌ها هستند. کتابفروش‌ها که حتی پیش از فراگیری کرونا نیز از نظر اقتصادی با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو بودند، اکنون با تعطیلی اجباری به دلیل کرونا عملاً در مرز ورشکستگی قرار گرفته‌اند. نامه ۱۸۰ کتابفروشی در سراسر کشور به سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد نگرانی‌های فرهنگی را که در پی تعطیلی اجباری کتابفروشی‌ها به وجود می‌آید گوشزد کرده و خواهان توجه به اهمیت فعالیت کتابفروشی‌ها شده است.

در این نامه با انتقاد از بی‌توجهی به اهمیت فرهنگ از سوی سیاستگذاران کشوری، تعطیلی کتابفروشی‌ها عاملی بر افزایش قاچاق کتاب و فروش کتاب‌های ممنوعه و دستفروشی کتاب دانسته شده است. در بخشی از این نامه خطاب به وزیر ارشاد آمده است: «کتابفروشی بستر پیاده‌سازی بخش قابل‌توجهی از مؤلفه‌های فرهنگی کشور است و این گزاره واقعیتی ثابت شده است. بیان این نکته ضروری است که مقصود نگارنده در نامه قبلی و مطالبه پیشِ‌رو، تبیین اهمیت رساندن محتوای فرهنگی به افکار جامعه است. انتقال دانش و فرهنگ باید استمرار داشته باشد و قطع این جریان، همانند قطع شریان‌های اصلی کشور است، کمااینکه این موضوع در کشور‌های اروپایی مورد توجه قرار گرفته و تا به امروز در بدترین شرایط همه‌گیری ویروس کرونا نیز زنجیر تعطیلی به گردن فرهنگ کشورشان نزده‌اند. گذشته از این، تعطیلی کتابفروشی‌ها مشکلات دیگری را هم به وجود آورده است، از جمله: عدم تأمین نیاز مردم به کتاب و نیز افزایش قاچاق کتاب، فروش کتب ممنوعه و دستفروشی کتاب، لذا انجمن کتابفروشان خوشه به‌نمایندگی از ۱۸۰ کتابفروشی در سراسر کشور به عنوان کنشگران فرهنگی به استحضار می‌رساند، تهدید آسیب به ساحت فرهنگ جدی است و مسئولیت این امر متوجه متولیان حوزه فرهنگ در کشور است. مسیر برون‌رفت از این تهدید، توجه به اولویت فرهنگ در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی بر اساس این مهم است.»

در هفته‌های گذشته نیز بخش دیگری از کتابفروشی‌ها نامه دیگری به وزیر ارشاد نوشته و در آن خواستار بازگشایی کتابفروشی‌ها شده بودند.
نظر شما
جوان آنلاين از انتشار هر گونه پيام حاوي تهمت، افترا، اظهارات غير مرتبط ، فحش، ناسزا و... معذور است
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
عناوین پیشنهادی
آخرین اخبار